Uspješan nastup izaslanstva FMOIT-a u Japanu

Uspješan nastup izaslanstva FMOIT-a u Japanu

Ned, 31. Okt. 2010.


Nagoya je u proteklih petnaest dana bila domaćin izaslanstvima 193 zemlje svijeta koje su se, u okviru Konvencije o biološkoj raznolikosti (CBD), okupile na COP 10 kako bi razmotrile najvažni...

Nagoya je u proteklih petnaest dana bila domaćin izaslanstvima 193 zemlje svijeta koje su se, u okviru Konvencije o biološkoj raznolikosti (CBD), okupile na COP 10 kako bi razmotrile najvažnija pitanja zaštite i očuvanja biološke raznolikosti na planeti Zemlja. Izaslanstvo Bosne i Hercegovine na ovom vrlo važnom sastanku predvodio je dr. Nevenko Herceg, federalni ministar okoliša i turizma čije je ministarstvo bh. focal point za UN-Konvenciju o biološkoj raznolikosti.
Tijekom trajanja CBD/COP 10 raspravljalo se o cijelom nizu važnih pitanja s ciljem smanjenja pritisaka, te očuvanja biološke raznolikosti i ekoloških sustava koji imaju veliku ulogu u rješavanju problema uzrokovanih klimatskim promjenama, smanjenju siromaštva te gospodarskom razvoju. Između ostaloga, sudionici Konferencije zajednički su usuglašavali tekst novog Strateškog plana Konvencije za razdoblje 2011.- 2020., te razgovarali o angažiranju resursa od koristi za očuvanje biološke raznolikosti, održivom korištenju biološke raznolikosti, formiranju fondova koji bi omogućili kontinuirano upravljanje biološkom raznolikošću, pitanjima proizvodnje i uporabe biogoriva, upravljanja zaštićenim dijelovima prirode, invazivnim vrstama i cijelom nizu drugih pitanja koja su od važnosti za opstojnost planete Zemlja.
Posebno priznanje za Bosnu i Hercegovinu na CBD/COP 10 predstavlja izbor prof. dr. Senke Barudanović, članice bh. izaslanstva na mjesto predsjedavajuće savjetodavnog tijela poznatog kao SBSTTA odnosno znanstvene, tehnološke i tehničke komisije koja u svojstvu savjetodavnog tijela predlaže Konvenciji dokumente vezane za ovu oblast. Ministar Herceg čestitao je dr. Barudanović na izboru i dodijeljenom priznanju koje je od iznimne važnosti kako za Bosnu i Hercegovinu tako i regiju. Ministar Herceg iskoristio je ovu prigodu da najavi početak novog projekta Ministarstva koji je usmjeren na popularizaciju i jačanju javne svijesti o potrebi zaštite prirodnih vrijednosti te nastavak promocije 2010. godine kao Međunarodne godine biološke raznolikosti.
Tijekom službenog boravka, ministar Herceg sastao se ministrom okoliša Japana, Ryu Matsumotom i njegovim višim zamjenikom Shoichi Kondom. U srdačnom i prijateljskom ozračju, sugovornici su posebnu pozornost posvetili ciljevima Konferencije, kao i o stanju biološke i krajobrazne raznolikosti u Bosni i Hercegovini, koja je od 2002. potpisnica Konvencije, i koja je spremna i dalje davati aktivnu potporu Konvenciji. U oblasti zaštite prirode radi se kako na povećanju površina pod određenim režimom zaštite tako i na stvaranju uvjeta za održivo korištenje zaštićenih područja, težeći tako povećati postotak zaštićenih područja u BiH i približiti ga europskom prosjeku.
Tijekom boravka u Japanu ministar Herceg se susreo i s predstavnicima Japanske Agencije za međunarodnu suradnju (JICA) koja na prostorima Bosne i Hercegovine u poslijeratnom razdoblju imala niz značajnih projekata. U razgovoru sa direktorom za Srednju i Istočnu Europu g. Junichi Yamadom, ministar Herceg se zahvalio narodu i Vladi Japana na nesebičnoj pomoći koju ovih svih godina daje Bosni i Hercegovini, razgovarajući o novim projektima čija implementacija kreće u studenom, a riječ je o Projektu saniranja tzv.“crnih rupa“ na području sjeverne i istočne BiH, i promociji Internacionalnih turističkih koridora, kao i o mogućnosti regionalnog nastupa na japanskom turističkom tržištu. Herceg i Yamada razgovarali su i na temu pružanja pomoći državama u razvoju u okviru Official Development Assistance (ODA), koja ima za cilj kroz prijenos znanja i tehnologije pomaći društveno-ekonomski razvoj država u razvoju.
- Iako smo kao država na početku puta ka osiguranju održivog razvoja, sigurni smo da ćemo na tom putu uspjeti uz pomoć naših prijatelja iz svijeta poput prijateljskog nam naroda Japana koji ima modernu i visoko razvijenu ekonomiju i među vodećim je zemljama u pogledu zaštite okoliša i biotehnologije, kazao je ministar Herceg izražavajući vjeru u nastavak dosadašnje uspješne suradnje dviju prijateljskih država.
Na sastanku 193 države Svijeta potpisnica Konvencije o biološkoj raznolikosti, ministar Herceg iskoristio je prigodu razgovarati i sa kolegama iz regije, s kojima je razmijenio mišljenja o brojnim pitanjima zaštite prirode i okoliša koja su ključna za kvalitetu života sadašnjih i budućih generacija u državama iz okruženja, te je iskoristio prigodu da otvori pitanja moguće suradnje u navedenim oblastima .
Najvažnijom odlukom Konferencije smatra se usvajanje Nagoya ABS Protokola kojim se, uspostavlja međunarodni režim za pristup genetičkim resursima, te se uvode pravila poštene podjele novca između zemalja koje za farmaceutske svrhe koriste prirodne resurse, mudrost i znanje domicilnih naroda. Uz ovaj Protokol, za kojeg se vjeruje da će utjecati na promjenu novčanog balansa između razvijenih i nerazvijenih zemalja, na Konferenciji je usvojen i Strateški plan za period od 2011. do 2020. godine, koji uključuje i strategiju za mobilizaciju sredstva za zemlju u razvoju, kao i zemlje sa ekonomijom u tranziciji kojima pripada i BiH. Očuvanje biološke raznolikosti je od ključnog značaja za osiguravanje zdravog života, naše budućnosti i budućnosti nadolazećih generacija. Mi brinemo da će nam, ukoliko se ne zaustavi gubitak biološke raznolikosti, biti uskraćene vitalne usluge ekosustava kao što su kontrola poplava, čista voda, ublažavanje utjecaja klimatskih promjena itd, naglasio je ministar Herceg.