Saradnja Federalnog ministarstva okoliša i turizma s predstavnicima nevladinog sektora za zaštitu okoliša u BiH

Saradnja Federalnog ministarstva okoliša i turizma s predstavnicima nevladinog sektora za zaštitu okoliša u BiH

Uto, 18. Jun. 2024.


U Sarajevu je u organizaciji Federalnog ministarstva okoliša i turizma održan sastanak predstavnika ovog ministarstva i nevladinog sektora za zaštitu okoliša u BiH. Radi se o petom po redu, sada već redovnom sastanku koje ministrica sa saradnicima i saradnicama organizira s ciljem da NVO sektor i Federalno ministarstvo okoliša i turizma iz svog resora podijele informacije o stanju okoliša u Bosni i Hercegovini, izazovima s kojima se suočavaju ekološki aktivisti i mogućim rješenjima.

Nasiha Pozder, federalna ministrica okoliša i turizma, istakla je važnost saradnje, razmijene informacija, sugestija i transparentnosti između vladinog i nevladinog sektora, što predstavlja i jedan od prioriteta u radu resorne ministrice. Jedna od tema u fokusu bila je upravljanje otpadom. Prisutni su pozdravili usvajanje izmjena i dopuna Zakona o otpadu na Vladi FBiH, a što će se naći na dnevnom redu već naredne sjednice Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, nakon čega će se pristupiti i izradi novih pravilnika o odlagalištima. Također, pozitivnim je ocijenjena i saradnja na izradi Plana upravljanjem otpadom, te novog sveobuhvatnog zakona koji tretira ovu oblast.

Ministrica Pozder informisala je prisutne da je nedavno zatvoren javni poziv za projekte iz oblasti okoliša te da je u toku evaluacija i da će nakon predviđene procedure biti potpisani ugovori s korisnicima sredstava koja su u ovoj godini udvostručena i iznose skoro 4 miliona KM. Radi se i na provođenju odredbi iz Uredbe o vodama čiji bi prvi rezultati trebali biti poznati krajem septembra ove godine, a dobru saradnju s nižim nivoima vlasti ministrica Pozder je istakla prilikom posljednih konsultacija i dostave mišljenja za novi Zakon o zraku o čemu su se kantoni koji se ranije nisu uključivali sada pozitivno očitovali. Prisutni su saglasni da je zakonski okvir za zaštitu zraka u FBiH potrebno napraviti u skladu sa zakonskim okvirom EU i najboljim praksama zemalja Evropske unije.

Prisutni predstavnici nevladinih organizacija interesirali su se o „zelenom rudarstvu“, zaštićenim područjima, potrebi da se uveća broj vodnih i okolišnih inspektora u Federalnoj upravi za inspekcijske poslove te procedurama u vezi izrade strategijske procjene uticaja na okoliš. Također NVO predstavnici stava su da je neprihvatljivo da lokalne zajednice blokiraju procese zaštite prirode i saglasni su da je nužno i hitno usvajanje Zakona o zaštiti prirode u FBiH.

Kao dobar primjer saradnje između vladinog i nevladinog sektora i akademske zajednice, ministrica Pozder je navela formiranje interresorne radna grupe za praćenje, osmišljavanje cjelovitog projekta rješavanja problema, uključujući istraživanja i predlaganje kratkoročnih i dugoročnih mjera u vezi s cvjetanjem algi što smo nedavno imali u Jablaničkom jezeru.

Slični sastanci, s definiranim temama i praćenjem realizacije s prethodnih biće održavani i u narednom periodu.