Orjen-Bijela gora – potencijalno Natura 2000 područje BiH

Orjen-Bijela gora – potencijalno Natura 2000 područje BiH

Sub, 22. Mar. 2014.


 Sarajevo, 21.03.2014. – U Trebinju je uz aktivno učešće preko 40 sudionika održana prva radionica u procesu pripreme prijedloga plana upravljanja za područje prirode Orjen-Bije...

 Sarajevo, 21.03.2014. – U Trebinju je uz aktivno učešće preko 40 sudionika održana prva radionica u procesu pripreme prijedloga plana upravljanja za područje prirode Orjen-Bijela gora. Područje je jedno od tri pilot područja, odabrana od strane domaćih i internacionalnih stručnjaka projekta „Podrška za provođenje Direktive o pticama i Direktive o staništima u BiH“. Preko rada u grupama identificirali su vrijednosti područja, način postojećeg i planiranog korištenja područja, te definisali povoljne uslove i nepovoljne uticaje na vrijednosti područja. Pored prezentacija i rada u grupama, upriličen je i zajednički obilazak područja. Sljedeća radionica na području Orjen-Bijela gora, planirana je u junu, na kojoj će se usaglasiti ciljevi očuvanja prirode i održivog razvoja, kao i aktivnosti koje su potrebne za njihovo ostvarenje.

Orjen-Bijela gora pripada mediteransko biogeografskoj regiji, a obuhvata oko 18 156 hektara, gdje se nalazi više habitatnih tipova od evropskog značaja – jame (koje nisu otvorene za javnost), šume, travnjaci, borove šume, planinski pašnjaci i livade. Ovo područje je idealno za opstanak značajnih vrsta, kao što su medvjed, vuk, jarebica kamenjarka i atraktivna ptica grabljivica - orao zmijar.

Nakon predstavljanja glavnih ciljeva projekta, prisutne je ispred Ministarstva za prostorno planiranje, građevinarstvo i ekologiju RS-a, pozdravila gospođa Željka Stojčić. Načelnik odjela za privredu i društvene djelatnosti grada Trebinja, gospodin Zoran Milošević, uz riječi dobrodošlice, zvanično je otvorio radionicu, a zatim su slijedile tri prezentacije: Ekološke mreže Natura 2000 u EU i njen prvi prijedlog u BiH, Prezentacija vrsta i ekoloških zahtjeva vezanih za njihovo povoljno stanje očuvanosti na području Orjen-Bijela gora, te prezentacija o Planu upravljanja za područje Orjen-Bijela gora i proces njegove izrade.
Pored predstavnika grada Trebinja, na radionici aktivno učešće uzeli su sudionici javnih institucija, stručnjaci te predstavnici lokalnog nevladinog sektora - lovci, ribolovci, pojprivrednici, turističke agencije i udruženja za zaštitu okoline. Sudionici su se upoznali sa ciljevima projekta, ekološke mreže Natura 2000 u Evropskoj uniji i procesom pripreme u BiH. Najveći dio vremena sudionici su raspravljali o vrstama, ekološkim zahtjevima za njihovo povoljno stanje na području Orjen-Bijela gora i zajedno radili na identifikaciji pozitivnih i negativnih faktora koji utiču na povoljno stanje očuvanosti i vrijednosti područja. Kada je riječ o području Orjen – Bijela gora, druga radionica planirana je za 18. juni, gdje ćemo razraditi ciljeve i rješenja, kako bi postigli svrhu mreže Nature 2000 i uz to omugućili održivi razvoj.


Za sva tri pilotna područja Tišina, Orjen – Bijela gora i Vranica bit će održane po dvije radionice. Za njih je važan princip saradnje u kojem se sve zainteresirane strane uključuju u proces planiranja. Proteklog mjeseca u Šamcu je za Tišinu već održana prva, vrlo uspješna radionica, a za Vranicu je prva radionica planirana za april.

O ekološkoj mreži Natura 2000
Natura 2000 je jezgro očuvanja EU prirode i bioraznolikosti. Dva snažna evropska propisa čine temelj politike EU kao odgovor na tu obavezu isključivo na naučnoj osnovi - Direktiva o pticama i Direktiva o staništima. Cilj mreže je osigurati dugoročan opstanak najznačajnijih životinja i biljaka Evrope, kao i njihovih okruženja u svim državama članicama. Ekološka mreža Natura 2000 omogućuje aktivnosti uz posebnu brigu za prirodu – putem održivog upravljanja, kako ekološki tako i ekonomski. Mreža Natura 2000 je naučno utemeljen proces očuvanja prirode, koji je zakonski provediv i obuhvata potrebe društva.