ZNAČAJ OPRAŠIVAĆA - IPBES 4

Pet, 04. Mar. 2016.


Vrijednost i značaj oprašivanja za proizvodnju hrane i zdravlje ljudi Na četvrtoj plenarnoj konferenciji Međuvladine platforme za biodiverzitet i usluge ekosistema (IPBES - Intergovernmental...

Vrijednost i značaj oprašivanja za proizvodnju hrane i zdravlje ljudi

Na četvrtoj plenarnoj konferenciji Međuvladine platforme za biodiverzitet i usluge ekosistema (IPBES - Intergovernmental Platform on Biodiversity and Ecosystem Services) koja je održana u Kuala Lumpuru od 22. do 28. februara/veljače 2016. godine, razmatrane su procjene stanja za određene tematske oblasti, gdje je posebna pažnja posvećena tematskoj procjeni vezanoj za oprašivanje, oprašivače i s tim u vezi proizvodnju hrane.

Značaj oprašivača za globalnu ekonomiju i zdravlje ljudi

Većina kultiviranih i divljih vrsta biljaka, barem djelimično, ovisi o oprašivanju pomoću životinja. U oprašivače spadaju različite vrste životinja, među kojima dominiraju insekti i to pčele, a značajne su i pojedine vrste muha, osa, leptira, moljaca, tvrdokrilaca, mrava, te šišmiši, ptice, tobolčari, glodavci i gmazovi. Preko 90% svjetskih usjeva oprašuje se pomoću pčela. Neke vrste pčela se uzgajaju, kao što su medonosne pčele Apis mellifera i Apis cerana, neke vrste bumbara i dr. Ipak, većina svjetski poznatih vrsta pčela (oko 20.000) su divlje vrste (slobodno živuće vrste).

Procjenjuje se da 5-8% trenutne svjetske poljoprivredne proizvodnje direktno ovisi od oprašivanja pomoću životinja sa godišnjom tržišnom vrijednošću od 235 billiona do 577 billiona USD.

Prinos i kvalitet usjeva ovisi o obilju i raznolikosti oprašivača. Glavne prijetnje za obilje, raznolikost i zdravlje oprašivača predstavljaju promjene namjene zemljišta, intenzivna poljoprivredna proizvodnja i korištenje pesticida, zagađenje okoliša, invazivne strane vrste, patogeni i klimatske promjene.

Pčelarstvo ima značajnu ulogu u ruralnoj ekonomiji. Globalno, podaci pokazuju da se iz 81 miliona košnica godišnje dobije 65.000 tona pčelinjeg voska i 1,6 miliona tona meda, od čega 518.000 tona dospijava na tržište.

Oprašivači su izvor višestruke koristi za ljude kao što su hrana, lijekovi, biogoriva, vlakna (pamuk, lan), drvo, rekreativne aktivnosti, izvor inspiracije za umjetnost, muziku, književnost, religiju, tradiciju, tehnologiju i obrazovanje.

Na žalost, prema procjeni stanja ugroženosti vrsta Međunarodne unije za očuvanje prirode (International Union for Conservation of Nature – IUCN) 16,5% kralježnjaka oprašivača je ugroženo sa opasnošću od izumiranja. Globalne procjene za mnoge kralježnjake oprašivače, kao što su ptice i šišmiši postoje. Procjene za većinu oprašivača insekata ne postoje na globalnom nivou. Procjene koje postoje na regionalnom i nacionalnom nivou ukazuju na visok stepen ugroženosti pojedinih vrsta, posebno pčela i leptira. Nedavno urađena procjena na nivou Europe ukazuje da je 9% pčela i 9% leptira ugroženo, te da je brojnost populacija u opadanju. Na nacionalnom nivou, Crvene liste ukazuju da je broj ugroženih vrsta daleko veći nego što to pokazuju procjene na regionalnom nivou.