Završena II.faza Projekta uređenja Kravice i korita rijeke Trebižat

Završena II.faza Projekta uređenja Kravice i korita rijeke Trebižat

Čet, 30. Sep. 2010.


Predsjednica Federacije BiH Borjana Krišto i ministar okoliša i turizma Federacije BiH dr. Nevenko Herceg, boravili su u posjeti Općini Ljubuški , tijekom koje su posjetili prekr...

Predsjednica Federacije BiH Borjana Krišto i ministar okoliša i turizma Federacije BiH dr. Nevenko Herceg, boravili su u posjeti Općini Ljubuški , tijekom koje su posjetili prekrasne slapove Kravica čija se II.faza Projekta sanacije i uređenja korita rijeke Trebižat uspješno završava. Projek koji implementira Federalno ministarstvo okoliša i turizma u suradnji sa Općinom Ljubuški već dvije i pol godine radi na uređenju ovog jedinog prirodnog područja Općine Ljubuški koje je pod zaštitom. Od prilaznih staza vodopadima, postavljanju rasvjeta i osvjetljenju vodopada, te obnoviti dotrajalog betonskog mosta na vodopadu Kočuša, kao i trima mlinicama koje se nalaze kraj slapova.. Predsjednica Federacije BiH izrazila je zadovoljstvo zbog vidljivog napretka i novog izgleda okolnog prostora slapova Kravica i korita rijeke Trebižat, zahvaljujući uloženim naporima kako resornog ministasrtva tako i Općine Ljubuški. -Sam zemljopisni smještaj Ljubuškog, u trokutu između Dubrovnika, Jadranske obale i Međugorja, svrstava ga u odredište koje mora biti prepoznato kao turistički biser, kazala je Krišto, naglasivši kako područje Ljubuškog ima prirodne potencijale i bisere, kao što su slapovi Kravice, Kočuše, Stari Grad te iskopine Bigeste koje svakako treba i zaštititi i održivo koristiti.
Ministar Herceg istaknuo je da usprkos znatnim prirodnim pogodnostima (klimi, rijetkoj naseljenosti, očuvanom okolišu), specifičnosti krajolika ovog područja (prirodni vodotoci, sedreni slapovi, vrela,poljoprivredne površine), te neposredne blizine Međugorja, Općina Ljubuški još uvijek nije valorizirala vlastiti turistički potencijal. -Najveći potencijal za razvoj turizma predstavljaju baš slapovi Kravice i njegovo okruženje, atraktivan slap visine od 26 do 28 metara, odnosno širine od oko 120 metara u podnožju, kojeg zatvara prekrasni kanjon s bujnom mediteranskom vegetacijom. U gospodarskom, a to podrazumijeva i u turističkom smislu cijeli lokalitet se trenutno ne koristi ni ekonomski racionalno, niti prostorno svrsishodno, što želimo ovim Projektom promijeniti, kazao je ministar Herceg. No pored ove prirodne i krajobrazne ljepote te očuvanog okoliša, područje uz rijeku Trebižat izloženo je sve većem antropogenom utjecaju koji se ogleda kroz smanjenje biološke raznolikosti, promjena kvaliteta vode, smanjenje bioloških protoka, narušenu krajobraznu raznolikost, oštećenja i urušavanja sedre i slapišta, sve veću nazočnost čvrstog i tekućeg otpada, devastacija obale, prekomjerna uporaba pesticida, bespravna gradnja zbog čega je bilo potrebno žurno poduzimanje mjera zaštite i sanacije. U protivnom za neke vrste i staništa uz rijeku ne bi bilo vremena niti mogućnosti da se sačuvaju. -Federalno ministasrtvo okoliša i turizma i kroz ovaj projekt radi sve uz uvažavanje posebnosti područja i potreba lokalnog stanovništva s ciljem da se izvrši cjelovita valorizacija prostora kroz multisektorski pristup koji treba da uvaži moguća zakonska rješenja o zaštiti prirode, ali i održivosti prostora, kazao je ministar Herceg.