Vlade narodi razvijaju smjernice za unapređenje zaštite i korištenja tradiocionalnih znanja

Vlade  narodi razvijaju smjernice za unapređenje zaštite i korištenja tradiocionalnih znanja

Uto, 03. Nov. 2015.


 Montreal, 30. oktobar/listopad 2015. – Uz tradicionalni blagosolov starješine lokalne zajednice Mohawk, slijedeće sedmice u Montrealu (Kanada) sastat će se vlade, autohtoni narodi...

 Montreal, 30. oktobar/listopad 2015. – Uz tradicionalni blagosolov starješine lokalne zajednice Mohawk, slijedeće sedmice u Montrealu (Kanada) sastat će se vlade, autohtoni narodi i lokalne zajednice iz cijelog svijeta kako bi sačinili smjernice koje će pomoći zemljama članicama i vladama da definiraju nacionalne mjere za zaštitu, promociju i korištenje tradicionalnih znanja o očuvanju i održivom korištenju biodiverziteta.
Deveti sastanak Ad Hoc Radne grupe formirane za provođenje člana 8(j) Konvencije o biološkoj raznolikosti i odgovarajućih odredbi održat će se od 4–7. novembra/studenog 2015. godine u sjedištu Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva u Montrealu, s ciljem razmatranja ključnih mehanizama potrebnih za dostizanje 18-og Aichi cilja koji se odnosi na tradicionalna znanja, kao i njihov doprinos efikasnom provođenju Nagoya protokola o pristupu genetičkim resursima i pravilnoj i ravnomjernoj raspodjeli dobrobiti koje proizilaze iz korištenja genetičkih resursa.
Radna Grupa za provođenje člana 8(j), koja okuplja zemlje članice i predstavnike autohtonih naroda i lokalnih zajednica u svrhu unapređenja tradicionalnih znanja ima dva glavna zadatka – sačiniti smjernice koje će osigurati da se tradicionalna znanja poštuju i promoviraju, te razmotriti nacrt smjernica za vraćanje tradicionalnih znanja o očuvanju i održivom korištenju biološke raznolikosti.
Konvencija o biološkoj raznolikosti, Nagoya protokol i Radna grupa za provođenje člana 8(j) Konvencije su jedina tijela Ujedinjenih naroda koja trenutno aktivno rade na međunarodnim zakonima, standardima, smjernicama i jačanju kapaciteta od značaja za autohtone narode.
U skladu sa planom za unapređenje rada Konvencije i njenih protokola, biće potrebno da delegati, na predstojećem sastanku Pomoćnog tijela za implementaciju, koji je zakazan za maj/svibanj 2016. godine, navedu niz stavki koje su trenutno u fazi provedbe. Ova stavke će uključivati pitanja kao što su: (a) napredak u provođenju člana 8(j) i odgovarajućih odredbi na nacionalnom nivou; (b) napredak u provođenju člana 8(j) i odgovarajućih odredbi koja su u djelokrugu rada Sekreterijata, uključujući učešće i jačanje kapaciteta autohtonih naroda i lokalnih zajednica u radu Konvencije; i (c) implementacija Globalnog plana akcija za uobičajeno održivo korištenje biodiverziteta (član 10(c)).
Vlade Australije, Finske, Njemačke, Novog Zelanda, Norveške i Švedske pružaju značajan doprinos dobrovoljnom fondu kako bi se omogućilo učešće predstavnika autohtonih naroda i lokalnih zajednica u diskusiji Radne grupe. Osim toga, Kanada, Finska, Njemačka, Norveška i Švedska su dale priloge kako bi se osiguralo učešće predstavnika zemalja u razvoju u ovom značajnom radu.
Pitanje koje je od najvećeg značaja je da zemlje članice poduzmu odgovarajuće mjere kako bi se do 2020. godine dostigao 18-ti Aichi cilj, tako da se tradicionalno znanje autohtonih naroda i lokalnih zajednica poštuje i u potpunosti integrira i ogleda u provođenju Konvencije.
Zaključci sa sastanka bit će proslijeđeni na 13. sastanak zemalja članica Konvencije, koji će se održati 4 - 17.decembra/prosinca 2016. godine u Cancun-u, Mexico.

Priopćenje CBD