Vlada FBiH donijela Uredbu o naknadi za plastične vrećice- tregerice

Vlada FBiH donijela Uredbu o naknadi za plastične vrećice- tregerice

Pet, 17. Jan. 2014.


Na sjednici Vlade Federacije BiH koja je održana O9.01.2014. godine donesena je Uredba o naknadama za plastične kese tregerice, čija debljina stijenke ne prelazi 20 mikrona, a koje odbačene oneč...

Na sjednici Vlade Federacije BiH koja je održana O9.01.2014. godine donesena je Uredba o naknadama za plastične kese tregerice, čija debljina stijenke ne prelazi 20 mikrona, a koje odbačene onečišćuju okoliš.

Tanke plastične kese sa ručkama ( kese u tuljcima ili pojedinačne kese) u koje se pakira voće, povrće, rinfuzni i drugi rastresiti proizvodi su definirane propisom o ambalaži i nisu predmet ove Uredbe, osim ako se besplatno distribuiraju kupcima na kasi kao kese za kupljenu robu.

Ovom Uredbom propisuju se obveznici obračunavanja i plaćanja naknade, visina i način obračuna i plaćanja naknade za plastične kese tregerice stavljene u promet, te aktivnosti evidentiranja i izvještavanja. Plastična kesa tregerica je vrsta polietilenske kese, sa ili bez aditiva za razgradnju, čija debljina stijenke ne prelazi 20 mikrona i koja nema zasebno izrađene ručke, nego su one sastavni dio tijela kese.
Obveznici plaćanja naknade su trgovci registrirani na području Federacije BiH, koji troše za vlastite potrebe ili stavljaju u promet plastične kese tregerice. Obveznici plaćanja, plaćaju naknadu Fondu za zaštitu okoliša FBiH radi stavljanja u promet plastičnih kesa i to dva puta godišnje na osnovu Izvještaja o količini plastičnih kesa stavljenih u promet, u obračunskim periodima i rokovima, na obrascu čiju formu i sadržaj propisuje Fond. Obveznici plaćanja su, uz izvještaj, dužni dostaviti Fondu dokaze o uplati naknade na račun Fonda.
Visina naknade za stavljanje u promet plastične kese koja je obuhvaćena propisanim Izvještajem iznosi 0,05 KM po komadu, odnosno 50,00 KM po jednom pakovanju od 1 000 komada plastičnih kesa.
Naknada za stavljanje u promet plastičnih kesa, koje nisu obuhvaćena propisanim Izvještajem, naknada iznosi 0,08 KM po komadu, odnosno 80,00 KM po jednom pakovanju od 1.000 komada. Obaveza plaćanja ove naknade utvrđuje se rješenjem nadležnog inspekcijskog organa.
Nadzor nad provođenjem Uredbe vrše nadležne uprave za inspekcijske poslove: inspekcija zaštite okoliša i tržišna inspekcija, a svako u okviru svojih nadležnosti na nivou općine, kantona, federacije.
Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 KM do 10.000,00 KM kaznit će se za prekršaj obveznik plaćanja koji ne uplati naknadu shodno odredbama ove Uredbe, ne dostavi Izvještaj o količini plastičnih kesa stavljenih u promet, odnosno ne dostavi dokaz o uplati propisane naknade u skladu sa stanjem iz Izvještaja. Kaznom u iznosu od 500,00 KM do 2.000,00 KM predviđena je i za odgovorno lice u pravnom licu.