U Tesliću održan Okrugli stol- Regionalni centri za održivo upravljanje otpadom u BiH

U Tesliću održan Okrugli stol- Regionalni centri za održivo upravljanje otpadom u BiH

Pon, 04. Nov. 2013.


Okrugli stol na temu Regionalne deponije – Regionalni centri za održivo upravljanje otpadom u BiH, održan je prošloga tjedna u Tesliću, u hotelu Kardial, u organizaciji konsultantske k...

Okrugli stol na temu Regionalne deponije – Regionalni centri za održivo upravljanje otpadom u BiH, održan je prošloga tjedna u Tesliću, u hotelu Kardial, u organizaciji konsultantske kuće Grontmij. Okruglom stolu nazočili su predstavnici MVT i EO BiH, te predstavnici entitetskih ministarstava i nadležnih inspekcijskih službi.

Predstavnici Federalnog ministarstva okoliša i turizma prezentirali su stanje u Federaciji BiH, po pitanju otpada. U svojoj prezentaciji iznijeli su podatke o stanju na regionalnim centrima i posebice stanju po pitanju sanacije općinskih deponija, kao preduvjetu da se pređe na regionalni koncept upravljanja otpadom.

FMOIT je u posljednje 2,5 godine prioritet svojih aktivnosti stavio na sređivanje stanja općinskih komunalnih deponija. Djelovanje FMOIT-a odvijalo se u dva pravca:

1. Implementacija Zakona o upravljanju otpadom i pokretanje procesa saniranja i zatvaranja općinskih deponija. S timi u vezi, FMOIT je zaprimio 47 zahtjeva za odobravanje Plana prilagođavanja upravljanja otpadom, te odobrio njih 42, a za 5 Planova zatražena je dopuna. Izdato je 10 rješenja o zatvaranju općinskih deponija i jedna okolišna dozvola za zatvaranje općinske deponije Siđe u Zenici;

2. Raspodjela sredstava putem godišnjeg javnog poziva za dodjelu sredstava za unapređenje komunalne djelatnosti. U protekle 2,5 godine odvojeno je cca 5 milijuna KM, kao pomoć općinama za sustavno rješavanje problematike općinskih deponija.

Znamo da ta sredstva nisu dovoljna sa kompletnu sanaciju deponija, ali su inicijalna sredstva za izradu potrebnih zakonskih i projektnih dokumenata, kao i za interventne mjere zahvata na pojedinim deponijama. Sa tako pripremljenom projektnom dokumentacijom, sve općine koje su ušle u ovaj sustav, spremne su za drugu fazu projekta, odnosno zatvaranje općinskih deponija i što bezbolniji prelazak na regionalni koncept upravljanja otpadom.