U Skoplju održan 1. godišnji sastanak koordinatora novog programa EU ECRAN - ECENA

U Skoplju održan 1. godišnji sastanak koordinatora novog programa EU  ECRAN - ECENA

Uto, 04. Feb. 2014.


 U Skoplju održan 1. godišnji sastanak koordinatora novog programa EU ECRAN - ECENA za zemlje Jugoistočne Europe U Skoplju je 31. siječnja/ januara 2014. godine održan 1. godi&s...

 U Skoplju održan 1. godišnji sastanak koordinatora novog programa EU ECRAN - ECENA za zemlje Jugoistočne Europe

U Skoplju je 31. siječnja/ januara 2014. godine održan 1. godišnji sastanak koordinatora novog programa EU ECRAN (Environment and Climate Regional Accession Network) - ECENA za zemlje Jugoistočne Europe i Tursku. Na sastanku su bili nazočni koordinatori navedenog programa iz 6 zemalja: Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Hrvatske, Makedonije - zemlje domaćina, Srbije i Turske. Nedostajao je predstavnik iz Crne Gore. Na sastanku su još bili: Madalina Ivanica (Rumunjska), Task menadžer Evropske komisije za program ECRAN i gosp. Ike van der Putte (Nizozemska), tim lider za ECRAN program. Sastanak protekao u radnoj atmosferi i prema dnevnom redu koji je prethodno predložen i utvrđen.

Prezentirani su rezultati predhodnog regionalnog RENA programa na kojem se baziraju buduće aktivnosti programa ECRAN (2014 - 2016), koji se temelji na 6 područja iz oblasti okoliša i 4 područja koji se odnose na klimatske promjene. Također, predložene su buduće aktivnosti i utvrđene želje regije u kojima će se odvijati realizacija programa u oblasti koju pokriva ECENA, a odnosi se na okolišne dozvole sa posebnim osvrtom na integralnu IPPC dozvolu i inspekcijski nadzor za sastavnice okoliša: zrak, vodu, zaštitu prirode i otpad.

Posebno je bilo govora o razvoju budućih projekata po pitanju aktivnosti i stjecanju iskustava u području mreže IMPEL razvijenih zemalja EU (posebice Hrvatske) sa nastavkom aktivnosti na problematici prekograničnog kretanja otpada tzv. TFS plan i zaštićenih područja prirode.

Nastaviti će se i obuka i razmjena iskustava organa koji izdaju okolišne dozvole i inspekcijskog nadzora, nastaviti provođenje zakona u praksi, na licu mjesta i prenošenje iskustava kod velikih zagađivača, zraka, voda i upravljanja otpada posebno opasnog otpada (željezare, tvornice aluminija, termoelektrane, tvornice lijekova, rafinerije i td.).

Predviđeno je da BiH uzme aktivno učešće u ovom programu i ponudi radionice i pilot projekte za veće zagađivače okoliša (kao npr. Arcelor Mittal Zenica, Aluminij Mostar, Rafinerija Bosanski Brod, TE Tuzla Tuzla, Soda So- Sisecam Lukavac i slično).