Regionalni konstitutivni sastanak GEFa u Budvi

Regionalni konstitutivni sastanak  GEFa u Budvi

Čet, 17. Mar. 2016.


 U Budvi (Crna Gora) se, u organizaciji GEFa (Global Environment Facility), od 15.03. do 18.03.2016. godine održava Regionalni konstitutivni radni sastanak nacionalnih fokalnih predstavnika ( N...

 U Budvi (Crna Gora) se, u organizaciji GEFa (Global Environment Facility), od 15.03. do 18.03.2016. godine održava Regionalni konstitutivni radni sastanak nacionalnih fokalnih predstavnika ( NFP) za sljedeće konvencije: klimatske promjene, biodiverzitet, degradaciju zemljišta i ustrajne organske zagađivače (POPs). Na sastanak su pozvani nacionalni fokalni predstavnici navedenih konvencija iz sljedećih država istočne Evrope: Albania, Bugarska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Gruzija, Makedonija, Moldova, Poljska, Rumunija, Srbija i Ukrajina.
Prema rasporedu aktivnosti na sastanku, prvo su detaljno elaborirani tekući projekti po državama koji se finansiraju iz sredstava GEFa (nacionalni i regionalni projekti), uz kofonansiranje iz drugih izvora. U Bosni i Hercegovini se trenutno implementira pet projekata sufinansiranih sredstvima GEFa, od toga tri nacionalna, i dva regionalna projekta: jedan sa Hrvatskom, i jedan sa Crnom Gorom i Srbijom. Ukupna vrijednost GEF-ovih sredstava za ove projekte je cca 20 miliona američkih dolara ($). Identificirane su slabe strane implementacije projekata, uz prijedlog mjera za poboljšanje i postizanje veće efikasnosti. Učesnici sastanka su prošli obuku za pripremu projekata i aplikacije za GEF sredstva, kroz sveukupno upravljanje projektima.


Vođena je diskusija o narednoj alokaciji GEF sredstava (2018-2022) prema zemljama iz naše regije. Prema dosadašnjem iskustvu procjenjuje se da bi Bosna i Hercegovina trebala dobiti oko 5 miliona $ GEF sredstava kroz direktnu alokaciju za projekte iz navedenih tematskih oblasti (klimatske promjene, biodiverzitet, degradaciju zemljišta i ustrajne organske zagađivače (POPs)), kao i da osigura kroz svoja i druga sredstva ( budžeti, IPA, drugi donatori, krediti i sl.) najmanje četiri puta toliki iznos (cca. 20 mil.). Potreba za sredstvima GEFa i spremnost svake zemlje za njihovo povlačenje se argumenitirano brani sa spremnim strategijama, planovima i projektima, što BiH već ima.Kada nacionalna alokacija sredstava bude odeđena za BiH, potrebno je izvršiti distribuciju sredstava po tematskim projektima relevantnih konvencijskih oblasti i prema entitetima. Pored te alokacije moguće je aplicirati za sredstva GEFa direktno, ukoliko postoje spremni projekti koji su na linji politike GEFa, posebno ako imaju regionalnu dimenziju.