Promovirano paneuropsko Izvješće o stanju okoliša u Briselu ( SOER 2010)

Promovirano paneuropsko Izvješće o stanju okoliša  u Briselu ( SOER 2010)

Pet, 03. Dec. 2010.


U Briselu je u zgradi Europskog parlamenta dana 30.11.2010.godine svečano promovirano četvrto paneuropsko Izvješće o stanju okoliša SOER 2010 (European environment-State and Outlook...

U Briselu je u zgradi Europskog parlamenta dana 30.11.2010.godine svečano promovirano četvrto paneuropsko Izvješće o stanju okoliša SOER 2010 (European environment-State and Outlook 2010 report). Ured NFP-a BiH za komunikaciju sa Europskom agencijom za okoliš (EEA), pri Federalnom ministarstvu okoliša i turizma, je bio od 2008. godine uključen u aktivnosti na izradi SOERa 2010. U sklopu ovih aktivnosti izvršena je koordinacija između pojedinih referentnih centara u BiH kako bi se prikupili potrebni podaci, te pripremila kvalitetna informacija o procjeni stanja okoliša u BiH. Kao rezultat, EEA je dostavljena procjena stanja okoliša u BiH za komponente zaštite prirode i bioraznolikosti, voda, zagađenja zraka i otpada. Navedena procjena je objavljena na službenom web portalu SOER 2010, te se može pronaći na sljedećem linku: Bosna i Hercegovina .

SOER 2010

Izvješće SOER 2010 (link: http://www.eea.europa.eu/soer/synthesis) predstavlja složenu procjenu o tome kako i zašto se mijenja stanje okoliša u Europi, te o tome što se čini po tom pitanju. Procjena pokazuje da globalna potražnja za prirodnim resursima za hranu, energiju, odjeću, domaćinstva i prijevoz ljudi raste. Ova rastuća potražnja za prirodnim kapitalom izvršava sve veći pritisak na ekosustave, ekonomiju i društvene kohezije, kako Europi, tako i u cijelom svijetu. Međutim, SOER 2010 potvrđuje da dobro osmišljena politika okoliša i dalje nastavlja poboljšavati Europski okoliš bez ugrožavanja potencijala rasta.

„Trošimo više prirodnih resursa nego što je ekološki održivo. To vrijedi i za Europu i za cijelu planetu. Klimatske promjene su do sada najviše vidljiv znak nestabilnosti, ali niz globalnih trendova sugeriraju veći sustavni rizik na ekosustave u budućnosti. Priroda aktualne financijske krize treba nam dati element za razmišljanje ", kaže prof. Jacqueline McGlade, izvršni direktor EEA . Za radikalan zaokret u korist efikasnog izvora zelene ekonomije potrebno je da su svi resursi okoliša - bioraznolikosti, zemljište, ugljik, rijeka, more i zrak koji udišemo - u potpunosti uzeti u obzir u odlučivanju o proizvodnji, potrošnji i globalnoj trgovini. „Ne postoje jednostavna rješenja, zakonodavci, tvrtke i građani moraju raditi zajedno kako bi pronašli načine za iskoristiti sredstva na efikasniji način. Sjeme za buduće djelovanje postoji: naš je zadatak pomoći mu da se ukorijeni i cvjeta ", zaključuje McGlade. SOER 2010 također naglašava veće razumijevanje veza između klimatskih promjena, biološke raznolikosti, korištenje resursa i ljudskog zdravlja i načina na koji alati, kao što su prostorno planiranje, ekološka reforma poreza, spriječavanje onečišćenja, mjere opreza i resursi računovodstva mogu podržati pristup njihovom upravljanju na osnovi prirodnog kapitala.

Ključni rezultati i preporuke SOERa 2010
• Klimatske promjene: Europska Unija je postigla napredak u smanjenju emisije i širenju obnovljivih izvora energije. U 2009 god., emisije u EU-27 smanjene su za 17% u odnosu na 1990 i na taj način vrlo blizu zajedničkog cilja smanjenja emisija za 20% do 2020. Međutim, sektorski trendovi nisu svi pozitivni. Emisije iz transporta u EU-27 porasle su za 24% između 1990 i 2008.

• Prilagodba klimatskim promjenama: Čak i ako Europa ispuni sve svoje zacrtane ciljeve za smanjenje emisija, a svjetski lideri se dogovore o intenziviranju mjera tijekom razgovora koji se trenutno odvijaju u Cancun-u, u Meksiku, Europa će se i dalje morati nastaviti prilagođavati sadašnjim i budućim utjecajima na klimatske promjene. Pažljivo upravljanje prirodnim kapitalom može pomoći u rješavanju ovih izazova.

• Bioraznolikost, ekosistemi i ljudsko zdravlje: Mreža Natura 2000 zaštićenih područja, koje trenutno pokriva oko 18% od EU-a, pomogla je u zaštititi ugroženih vrsta i očuvanju zelenih površina za rekreaciju. Zakonodavstvom o kvalitetu zraka i vode smanjen je pritisak na biološku raznolikost i na ljude. S druge strane, intenziviranje korištenja zemljišta, gubitak staništa i pretjerani izlov ribe spriječili su EU da postigne svoj cilj zaustavljanja gubitka bioraznolikosti do 2010.

• Integrirana rješenja s globalnom perspektivom: Pokazujući brojne interakcije između različitih izazova, okolišnih i drugih, SOER 2010 nas potiče na intenziviranju integriranih aktivnosti između različitih područja i politika koje se bave tim izazovima, a kako bi se osiguralo efikasno poboljšanje i optimizacija sa povezanim koristima (npr. ublažavanje klimatskih promjena i poboljšanje kvaliteta zraka u isto vrijeme).

• Efikasnost resursa: sigurnost hrane, energije i vode su ključni faktori za korištenje zemljišta, kao što je povećanje često proturječne potražnje (npr. za hranu, hranu za životinje i goriva). Troškovi koji u potpunosti uzimaju u obzir posljedice korištenja resursa su bitni za upravljanje poslovima i potrošačima za poboljšanje efikasnosti resursa.

• Uključivanje građana: politika sama ne može zaustaviti ili preokrenuti trendove zaštite okoliša. Trebamo povećati broj građana predan smanjenju njihovog utjecaja na okoliš tako da ih uključimo u prikupljanje podataka i putem društvenih medija.

Također, u okviru gore spomenutih aktivnosti Bosne i Hercegovine na izradi SOER 2010 pripremljen je prevedeni tekst Sinteznog izvještaja SOER 2010 na zvaničnim jezicima u Bosni i Hercegovini, a koji će biti objavljen u skorije vrijeme.
Ispred Bosne i Hercegovine na promoviranju četvrtog paneuropskog Izvješća o stanju okoliša , kao i na drugim događanjima upriličenim tim povodom u Briselu su prisustvovali Mehmed Cero, pomoćnik ministra za sektor okoliša u Federalnom ministarstvu okoliša i turizma i Goran Krstović koordinator za tehničku saradnju Bosne i Hercegovine sa Evropskom agencijom za okoliš.