Problem ambrozije u BiH i način njezinog suzbijanja

Problem ambrozije u BiH i način njezinog suzbijanja

Ned, 17. Okt. 2010.


Pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva okoliša i turizma, a u organizaciji Društva za zaštitu bilja u BiH, u Odžaku je jučer održana stručna radionica na temu „P...

Pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva okoliša i turizma, a u organizaciji Društva za zaštitu bilja u BiH, u Odžaku je jučer održana stručna radionica na temu „Problem ambrozije u BiH i način njezinog suzbijanja“. Slična radionica održana je prije nekoliko dana u Mostaru, a s ciljem da, kao i ova u Odžaku, ukaže na činjenicu da je pelud ambrozije jedan od najjačih poznatih alergena, a o kojoj su govorili dr.sc.Nevenko Herceg, federalni ministar okoliša i turizma, prof.dr.sc. Mirjana Sabo sa Prehrambeno-tehnološkog fakulteta sveučilišta u Osijeku, mr.sc. Danijela Petrović i prof.dr. Ivan Ostojić sa Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Mostaru, te prof.dr Vojislav Trkulja sa Poljoprivrednog instituta RS iz Banja Luke. Na jučerašnjoj radionici, između ostalog, raspravljalo se o vrstama ambrozije, štetnosti i načinu suzbijanja ambrozije u usjevima i nasadima poljoprivrednih kultura te na nepoljoprivrednim površinama, štetnosti ambrozije za ljude, značaju i načinima mjerenja peludi alergogenih biljaka, te je u sklopu radionice prikazan i stručni film na temu ambrozije. Uz sve napore koje Federalno ministarstvo okoliša i turizma poduzima na poboljšanju kakvoće okoliša u Federaciji Bosne i Hercegovine, Akcijskim planom o suzbijanju ambrozije koji je usvojila i Vlada FBiH zaokružene su planske i provedbene aktivnosti na zaštiti zraka Federacije Bosne i Hercegovine. Prema riječima dr.sc.Nevenka Hercega, na području BiH, ambrozijom su najviše ugrožena područja u sjevernoj Bosni, nešto manje područje središnje Bosne, dok je Hercegovina zasad u nešto povoljnijem položaju.
- Sjeverni dio BiH ima najveću koncentraciju peludne ambrozije. Tako je u kolovozu, kad ima najviše peludi ambrozije u zraku, koncentracija iste iznosila od 300 do 1000 čestica po metru kubnom, a ljudima koji se duže izlažu koncentraciji peludi ambrozije dovoljan je broj od 50 čestica da obole od alergijskih bolesti, kazao je Herceg dodavši kako je najveća koncentracija peludi ambrozije zabilježena prošle godine u Banja Luci u vrijednosti od 1100 čestica po metru kubnom. Ambrozija je tipičan korov nezaraslih, golih zemljišta, a nalazi se u zapuštenim vrtovima i dvorištima, između redova na njivama, kraj cesta, a nije rijetkost vidjeti je i u gradu.
Kako bi se dobili iscrpniji podaci o prisustvu alergena u zraku, na Agronomskom i prehrambeno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Mostaru nedavno je postavljen uređaj za mjerenje koncentracije peludi, koji je prvi takav uređaj u Hercegovini. A najavljena je nabavka i puštanje u rad prvoga uređaja za mjerenje kvalitete svih sastavnica zraka anorganskoga porijekla i uređenje sustava zbrinjavanja medicinskoga otpada za Hercegovinu.