POVODOM MEĐUNARODNOG DANA ISKORJENJIVANJA SIROMAŠTVA

POVODOM MEĐUNARODNOG DANA ISKORJENJIVANJA SIROMAŠTVA

Sri, 21. Okt. 2015.


 SAOPŠTENJE IZVRŠNOG SEKRETARA KONVENCIJE O BIOLOŠKOJ RAZNOLIKOSTI gosp. BRAULIA FERREIRA DE SOUZA DIAS u povodu MEĐUNARODNOG DANA ISKORJENJIVANJA SIROMAŠTVA 17. okt...

 SAOPŠTENJE IZVRŠNOG SEKRETARA KONVENCIJE O BIOLOŠKOJ RAZNOLIKOSTI
gosp. BRAULIA FERREIRA DE SOUZA DIAS

u povodu

MEĐUNARODNOG DANA ISKORJENJIVANJA SIROMAŠTVA
17. oktobar/listopad 2015. godine

 

“Izgradnja održive budućnosti: zajednički do iskorjenjivanja siromaštva i diskriminacije ”

Iskorjenjivanje siromaštva je jedan od najvećih izazova sa kojim se susrećemo danas. Srećom, zaštita, obnova i održivo korištenje biološke raznolikosti može pružiti rješenja za niz društvenih izazova te je od presudne važnosti za dostizanje nedavno usvojene Agende za održivi razvoj do 2030. i to iz razloga što 70 posto siromašnih u svijetu živi u ruralnim područjima i direktno ovisi o šumama, vodama, močvarama, poljima i pašnjacima koji su bitni za njihov opstanak i dobrobit. Siromašni u urbanim sredinama se također oslanjanju na biološku raznolikost, ne samo za proizvodnju hrane i drugih potrebnih dobara, već i na usluge ekosistema, kao što su održavanje kvalitete zraka i vode, te razgradnja otpada. Siromaštvo može negativno uticati na okoliš. Na primjer, neodrživo korištenje šuma može dovesti do krčenja šuma. Gubitak biološke raznolikosti je ključni element u ovom začaranom krugu.

Stoga, održavanje biološke raznolikosti odnosi se, ne samo na direktne mjere očuvanja, već i na provođenje mjera za smanjenje siromaštva i društveni razvoj na održiv način. Biološka raznolikost i održivi razvoj su neraskidivo povezani. Mnoge socio-ekonomske aktivnosti direktno ovise od biološke raznolikosti i doprinose smanjenju siromaštva. Na primjer, zaštita ekosistema i osiguranje pristupa uslugama ekosistema siromašnim i osjetljivim grupama su bitan faktor iskorjenjivanja siromaštva. Biološka raznolikost je također relevantna za pitanja koja su povezana sa siromaštvom, kao što su klimatske promjene. Smanjenje krčenja i degradacije šuma i povećanje zaliha ugljika u šumama, te na sušnim područjima i poljoprivrednom zemljištu ne predstavlja samo ekonomičan način za ublažavanje klimatskih promjena, već također pruža i druge društvene i ekonomske koristi.
Biološka raznolikost je direktno povezana sa glavnim prioritetom Agende za održivi razvoj do 2030. – iskorjenjivanje siromaštva. Cilj 15.9 se odnosi na uključivanje vrijednosti biološke raznolikosti i ekosistema u proces planiranja na nacionalnom i lokalnom nivou, procese razvoja te u procesu izrade strategija za smanjenje siromaštva. Ciljevi održivog razvoja će pružiti brojne mogućnosti za uključivanje biodiverziteta u ključne nacionalne prioritete, a istovremeno će pomoći zemljama da dostignu ciljeve definirane u Strateškom planu za zaštitu biodiverzitet za period 2011-2020 i njegove Aichi ciljeve koje su vlade iz 192 zemlje usvojile 2010. godine i koji su potvrđeni na Konferenciji Ujedinjenih naroda o održivom razvoju (Rio + 20). Vizija Strateškog plana do 2050., koja je prepoznata kao općenarodni okvir za djelovanje u oblasti biološke raznolikosti, može pomoći u oblikovanju zajedničke vizije za aktivnosti usmjerene ka održivom razvoju i iskorjenjivanju siromaštva.
Značaj biološke raznolikosti za iskorjenjivanje siromaštva ne može biti prenaglašen. Dok su koristi biodiverziteta važne za sve ljude, neke koristi su posebno važne za siromašne i ranjive skupine. Uticaj koji proizilazi iz degradacije okoliša je najteži za ljude koji žive u siromaštvu, obzirom da oni imaju samo nekoliko opcija za održavanje u životu na koje se mogu osloniti. Biološka raznolikost unutar vrsta, te između vrsta i ekosistema je presudna za ublažavanje siromaštva i razvoj. Na primjer, genetička raznolikost pomaže poljoprivrednicima da se prilagode na klimatske promjene pružajući različite sorte biljaka i stoke koje se mogu nositi sa novim uvjetima, kao što su porast temperature, suša i poplava. Raznolikost vrsta pruža dobra koja se mogu koristiti za opstanak, razmjenu i trgovinu, kao što su voće i povrće, ljekovite biljke i građevinski materijal. Raznolikost ekosistema pruža mnogostruke koristi (usluge ekosistema), uključujući pohranjivanje ugljika, oprašivanje biljaka, zaštitu vodenih slivova i kontrolu erozije, održavanje plodnosti tla i obnavljanje pašnjaka.
Napori za uključivanje zaštite biološke raznolikosti u strategije za smanjenje siromaštva i razvojne strategije će jedino biti učinkoviti kroz saradnju svih interesnih grupa. Održivo korištenje biološke raznolikosti pruža nam značajnu mogućnost za dostizanje širih socijalnih i ekonomskih ciljeva i razmatranje aktuelnih izazova i brige za budućnost na proaktivan, sveobuhvatan i ekonomičan način. Smanjenje siromaštva je usko povezano sa očuvanjem biološke raznolikosti i njegovim održivim korištenjem. Radimo zajedno kako bi osigurali budućnost kakvu želimo, posebno najsiromašnijima na planeti, a to je da živimo u harmoniji sa prirodom.