PORUKA BRAULIA FERREIRA DE SOUZA DIAS, IZVRŠNOG SEKRETARA KONVENCIJE O BIOLOŠKOJ RAZNOLIKOSTI

PORUKA BRAULIA FERREIRA DE SOUZA DIAS, IZVRŠNOG SEKRETARA KONVENCIJE O BIOLOŠKOJ RAZNOLIKOSTI

Uto, 29. Sep. 2015.


 PORUKA BRAULIA FERREIRA DE SOUZA DIAS, IZVRŠNOG SEKRETARA KONVENCIJE O BIOLOŠKOJ RAZNOLIKOSTI u povodu DANA UJEDINJENIH NACIJA ZA JUG-JUG SARADNJU Jug-Jug saradnja se, tokom niza...

 PORUKA BRAULIA FERREIRA DE SOUZA DIAS, IZVRŠNOG SEKRETARA KONVENCIJE O BIOLOŠKOJ RAZNOLIKOSTI
u povodu
DANA UJEDINJENIH NACIJA ZA JUG-JUG SARADNJU

Jug-Jug saradnja se, tokom niza godina, pokazala kao moćno sredstvo za unaprijeđenje međunarodne saradnje u cilju postizanja održivog razvoja. Naime, od 2008. godine, zemlje u razvoju izvoze jedna drugoj znatno više nego što izvoze u razvijene zemlje, pri čemu je njihova ukupna trgovina u 2015. godini procijenjena na preko 4 triliona US dolara. Prema Uredu Ujedinjenih Naroda za Jug-Jug saradnju, trgovinska razmjena između Afrike i članica BRIC grupe je porasla za više od 7 procenata godišnje tokom posljednjih 10 godina. Osim toga, MINT-BRICS grupa sa rastućim ekonomijama osigurava više od trećine svjetskih investicija. Na nedavno održanom Samitu BRICS zemalja osnovana je razvojna banka i fond od 100 biliona US dolara za usmjeravanje finansijskih sredstava u infrastrukturne projekte i projekte održivog razvoja u BRICS zemljama i drugim tržišno rastućim ekonomijama i zemljama u razvoju, a kao potpora sadašnjim naporima koje multilateralne i regionalne finansijske institucije ulažu za rast i razvoj na globalnom nivou.
Međunarodna saradnja se značajno promijenila posljednjih deset godina, zahvaljujući rastućim iskustvima, kapacitetima i razmjenama znanja zemalja u razvoju i njihovih centara stručnosti. Ovo je vodilo povećanju inovativnih naučnih i tehničkih rješenja i novih oblika saradnje, pri čemu su napori za poboljšanjem saradnje između zemalja Juga upotpunjeni sa inovativnijim pristupima. Ovo uključuje trojnu saradnju koja, također, uključuje i zemlje u razvoju, i donosi sredstva sa Sjevera kako bi se olakšala razmjena ekonomski isplativih, kulturno i društveno privlačnih rješenja. Na primjer, Japanska agencija za međunarodnu saradnju ima različite programe pružanja podrške svim regionima Juga, počevši od podrške ASEAN mreže univerziteta, preko izgradnje kuća otpornih na zemljotres u El Salvadoru u Meksiku, do jačanja obrazovanja u oblasti matematike i nauke u Zapadnoj, Srednjoj, Istočnoj i Južnoj Africi.
Jug-Jug i trojna saradnja su veoma značajni budući da je većina biološke raznolikosti na Zemlji zastupljena u zemljama u razvoju. Biodiverzitet – i većina pripadajućih usluga ekosistema – čini temelj sistema za održavanje života na Zemlji i podupire život i dobrobit ljudi. Kako je navedeno u razvojnoj agendi za razdoblje nakon 2015. godine, kao i u ciljevima održivog razvoja, od izuzetnog značaja je uključivanje biodiverziteta i usluga ekosistema u ključne nacionalne prioritete i pomoć zemljama da dostignu Aichi ciljeve sadržane u Strateškom planu za biodiverzitet za period 2011-2020.
U Konvenciji o biološkoj raznolikosti (Convention on Biological Diversity – CBD), Jug-Jug saradnja je identificirana kao ključni mehanizam za naučnu i tehničku saradnju u smislu podrške implementaciji Strateškog plana za biodiverzitet 2011-2020. Naučnici i agencije smještene na Jugu imaju značajnu ulogu u implementaciji Konvencije. Radeći sa Sekreterijatom Konvencije o biološkoj raznolikosti, Program Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP) je, na primjer, povećao svoju podršku Jug-Jug saradnji i pokrenuo mehanizam razmjene Jug-Jug saradnje, povezan sa Konzorcijem naučnih partnera po pitanju biodiverziteta i podržavajući implementaciju višegodišnjeg plana akcija za Jug-Jug saradnju u oblasti biodiverziteta usvojenog paralelno sa 10. sastankom Konferencije zemalja članica Konvencije o biološkoj raznolikosti i prepoznatog od strane istih. Inovativni sporazum o saradnji potpisan 2013. godine između Agencije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu, Brazilske poljoprivredne istraživačke korporacije (Embrapa) i Brazilske agencije za tehničku saradnju, omogućio je stručnjacima iz Embrapa da pruže stručnu pomoć zemljama u razvoju. Od 22 članice Konzorcija naučnih partnera Konvencije o biološkoj raznolikosti, nekoliko njih sa Juga ima svjetsku ulogu, kao što su Nacionalni institut za biodiverzitet Južne Afrike (South African National Biodiversity Institute - SANBI), Meksička nacionalna komisija za saznanja i korištenje biodiverziteta (Mexican National Commission for Knowledge and Use of Biodiversity – CONABIO), Nacionalni institut za biodiverzitet Kostarike (InBio) i Kolumbijski Humboldt institut. Sekreterijat Konvencije također radi sa UNEP-om na pružanju podrške njegovoj mreži univerziteta, uglavnom sa Juga, putem Globalnog partnerstva univerziteta za okoliš i održivost.
Od značaja za zemlje u razvoju je, nedavno uspostavljena Bio-Bridge inicijativa 2015-2020 (BBI) Konvencije o biološkoj raznolikosti. Pokrenuta od strane Republike Koreje u 2014. godini na dvanaestom sastanku Konferencije stranaka Konvencije o biološkoj raznolikosti, Inicijativa podržava zemlje u razvoju u njihovim naporima za dostizanje Strateškog plana za biodiverzitet za period 2011-2020 i Aichi ciljeva. U cilju sistematične i održive tehničke i naučne saradnje, sa fokusom na korištenje centara i partnera sa Juga, Inicijativa će olakšati komunikaciju po pitanju tehničkih i naučnih potreba i prioriteta zemalja, povećati dostupnost i pristup informacijama uzimajući u obzir najbolje prakse i ekspertizu i odgovoriti potrebama zemalja uz podršku od strane svjetskih, regionalnih i nacionalnih organizacija i inicijativa. Jug-Jug saradnja za biodiverzitet je primjer učinkovite međunarodne saradanje koja može pokazati način za dostizanje ciljeva održivog razvoja.