Očuvanje biološke raznolikosti i postizanje održivog razvoja je zajednički interes

Očuvanje biološke raznolikosti i postizanje održivog razvoja je zajednički interes

Čet, 30. Maj. 2013.


Očuvanje biološke raznolikosti i postizanje održivog razvoja zahtijeva sudjelovanje svih interesnih grupa uključujući ministarstva, lokalne vlasti, organizacije civilnog društva i pr...

Očuvanje biološke raznolikosti i postizanje održivog razvoja zahtijeva sudjelovanje svih interesnih grupa uključujući ministarstva, lokalne vlasti, organizacije civilnog društva i privatnog sektora. Značajno sudjelovanje svih interesnih grupa će doprinijeti postizanju ekonomskog razvoja, zaštite prirodnih resursa i doprinijeti poboljšanju održivih životnih uvjeta, ističe se u Zajedničkoj deklaraciji o podršci očuvanju biološke raznolikosti na razini Federacije BiH. Zajedničku deklaraciju potpisali su predstavnici različitih ministarstava i institucija koje se bave zaštitom okoliša na Okruglom stolu održanom u Sarajevu.
Sudionicima Okruglog stola također je predstavljen projekat “Zaštićena šumska i planinska područja Federacije BiH”, koju provodi Federalno ministarstvo okoliša i turizma putem Jedinice za upravljanje projektom – PMU. Nepovratna sredstva osigurao je Globalni fond za zaštitu okoliša (Global Environment Facility - GEF), putem Svjetske banke. Na prostoru Federacije BiH ovaj projekat je fokusiran na zaštićena područja Nacionalnog parka Una te prostore prioritetnih novih područja zaštite, jedinstvene zone Prenj-Čvrsnica-Čabulja-Vran (sa Parkom prirode Blidinje), odnosno, Igman-Bjelašnica-Treskavica-Visočica. Dosadašnje rezultate projekta sudionicima projekta predstavio je Muris Hadžić, pomoćnik ministrice u Sektoru za realizaciju projekata Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
"Tokom realizacije projekta poduzeto je niz aktivnosti koje su imale za cilj izgradnju regulacijskog okvira u pravcu unapređenja zaštićenih područja u FBiH. Osim toga u Nacionalnom parku Una i Parku prirode Blidinje provedene su aktivnosti nabavke vatrogasnih vozila, nabavljena je i instalirana oprema, tzv. Imobilijar koji uključuje klupe, nadstrešnice, vidikovce. Također su potpisano osam ugovora o grantovimaa za lokalno stanovništvo na ovom području, kao određena vrsta stimulansa za poslove kojima se bave”, kazao je Hadžić.
Dio sredstava iz ovog Projekta usmjeren je za Kampanju podizanja javne svijesti o vrijednostima i pozitivnim učincima zaštićenih šumskih i planinskih područja u Federaciji Bosne i Hercegovine. Predstavnici konzorcija angažiranog na realizaciji projekta predstavili su aktivnosti Kampanje koja je relaizirana pod promotivnim sloganom „Budi Uključen, Budi Odgovoran“ sa zaštitnim logom kampanje, Bubom – simpatičnom sovom buljinom koja spada u ugrožene životinjske vrste i koja također treba zaštitu. Sudionicima projekta prikazani su promotivni spotovi koji su za potrebe Kampanje snimljeni sa proslavljenim bh. nogometnim reprezentativcem Vedadom Ibiševićem, teleivzijski spot za promotivnu pjesmu kampanje „Budi Uključen, Budi Odgovoran“ koju je otpjevao Mirza Šoljanin sa dječijim zborom.
Također su prezentirani rezultati tri radionice, koje su u sklopu kampanje održane u Sarajevu, Mostaru i Bihaću. Na radionici u Sarajevu predstavnici Federalnog ministarstva okoliša i turizma, međunarodnih organizacija i bh. kompanija razgovarali su o temi „Zelena ekonomija". Put u budućnost?“ Radionica u Mostaru bila je posvećena temi „Šta je za mene nacionalni park?“ u okviru koje su se od predstavnika lokalne zajednice mogli čuti razlozi „za“ i „protiv“ proglašenja određenog područja nacionalnim parkom. Treća radionica održana je sa predstavnicima mladih u Bihaću, a tema o kojoj se razgovaralo bila je „Ja živim sa svojom Unom, a ti?“ Sadržaj i zaključci radionica predstavljeni su u tri brošure.
U diskusiji koja je uslijedili učesnici su se složili da ovakvi projekti značajno doprinose jačanju svijesti o potrebi zaštite biodiverziteta, da je nužno kontinuriano raditi na educiranju i informiranju javnosti, a naročito mladih, na potrebi zaštite prirodne okoline.