Održana regionalna radionica o invazivnim stranim vrstama u Sarajevu

Održana regionalna radionica o invazivnim stranim vrstama u Sarajevu

Uto, 10. Dec. 2013.


Regionalna radionica o invazivnim stranim vrstama u Sarajevu Sarajevo, 9. decembar 2013.g. – Sekretarijat Konvencije o biološkoj raznolikosti, uz finasijsku podršku Vlade Japana, a...

Regionalna radionica o invazivnim stranim vrstama u Sarajevu

Sarajevo, 9. decembar 2013.g. – Sekretarijat Konvencije o biološkoj raznolikosti, uz finasijsku podršku Vlade Japana, a u saradnji sa Federalnim ministarstvom okoliša i turizma i nevladinom organizacijom CENER 21, organizirao je u Sarajevu „Regionalnu radionicu za izgradnju kapaciteta za suzbijanje invazivnih stranih vrsta i postizanje Aichi cilja br. 9., u zemljama srednje i istočne Evrope i srednje Azije“. Regionalnoj radionici, koja traje četiri dana (9 – 12. decembra 2013.g.), prisustvuju predstavnici preko dvadeset zemalja iz navedene regije.

Cilj radionice je razviti ili ažurirati nacionalne strategije i akcione planove za invazivne strane(i domaće koje su izmakle kontroli) vrste, kao dijela revizije Nacionalne strategije i akcionog plana za zaštitu biološke raznolikosti (NBSAP), vodeći računa o odlukama Konferencije stranaka Konvencije o biološkoj raznolikosti i drugih elemenata međunarodnog regulatornog okvira vezanih za invazivne vrste.
Dobrodošlicu učesnicima i početak rada Regionalne radionice zaželio je gdin Mehmed Cero, pomoćnik ministra za okoliš, iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma, gđica Junko Shimura iz Sekretarijata Konvencije o biološkoj raznolikosti i gđica Sonya Hammons iz Konvencije o zaštiti bilja. Tokom radionice, učesnici zemalja srednje i istočne Evrope, i srednje Azije su imali priliku da daju pregled stanja o invazivnim vrstama u svojim zemljama.

Pregled stanja invazivnih vrsta u Bosni i Hercegovini je predstavila gđa Zineta Mujaković iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma, koja je između ostalog predstavila i zakonodavstvo BiH vezano za invazivne vrste, identifikovane probleme s kojima se BiH suočava, te buduće aktivnosti za suzbijanje invazivnih vrsta koji će biti uvršteni u revidovanu Nacionalnu strategiju Bosne i Hercegovine za zaštitu biološke raznolikosti.