Održana radionica ''Razvoj sustava upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom u BiH''

Održana radionica ''Razvoj sustava upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom u BiH''

Pon, 12. Jul. 2010.


U četvrtak 8. srpnja u Tesliću-Banja Vrućica održana je radionica ''Razvoj sustava upravljanja ambalažom i ambalazžnim otpadom u BiH''. Radionica je organizirana od strane udruženja Bihpak za u...

U četvrtak 8. srpnja u Tesliću-Banja Vrućica održana je radionica ''Razvoj sustava upravljanja ambalažom i ambalazžnim otpadom u BiH''. Radionica je organizirana od strane udruženja Bihpak za upravljanje ambalažom i ambalažnim otpadom u Bosni i Hercegovini s ciljem analize dostupnih opcija uspostavljnja sustava baziranih na europskim praksama, analize uloge i odgovornosti svih zainteresiranih strana na uspostavljanju sustava, te prezentiranje dosadašnjih rezultata entitetskih ministarstava na pripremi provedbenih propisa o ambalažnom otpadu.  Radionici su, pored predstavnika Bihpaka, prisustvovali i gosp. Raimond Made -međunardni stručnjak za ambalažu i ambalažni otpad iz Republike Estonije, te ispred Ministarstva za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja R Srbije, gosp. Luka Srtarčević i Recovery organizacije ''SEKOPAK'' iz R Srbije, gđa Ivana Pavlović, zatim predstavnici entitetskih ministarstava i entitetskih Fondova za zaštitu okoliša, Privredne komore Republike Srpske, i ostali učesnici i gosti.
Na prvom dijelu radnog sastanka prezentirana je provedba direktive o ambalaži i ambalažnom otpadu u zemljama Europske unije sa posebnim osvrtom na intergrirani sustav. Predstavnici iz R Srbije prezentirali su iskustva na razvoju zakonodavstva i uspostavljanju integriranog sustava upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom, te praktična iskustva licencirane organizacije ''SEKOPAK'' iz R Srbije na implementaciji zadatih nacionalnih ciljeva.
U drugom dijelu sastanka prezentirani su radni materijali entitetskih provedbenih propisa o ambalaži i ambalažnom otpadu. Suština obje prezentacije je da se u oba entiteta usvaja integrisani multi-materijalni sustav kao najoptimalnije rješenje, s tim što treba definirati način funkcioniranja obzirom na administrativno ustrojstvo zemlje. U konstruktivnom dijalogu je otvoreno niz pitanja, te je ocjenjeno da se samo u partnerskom odnosu svih zainteresiranih strana može doći do dogovora. Istaknut je problem nedostatka kadrova u entitetskim ministrastvima i Fondovima za zaštitu okoliša, koji će raditi na implementaciji ovih pravilnika, te uspostavljanju baze podataka za ambalažni otpad. U prezentiranoj Uredbi Republike Srpske predložen je ''prijelazni period'' na implementaciji i izgradnji sustava za koji je ocjenjeno da je nepotreban. Iznešeno je niz dilema i pitanja oko funkcioniranja samog sustava, načina uspostavljanja organizacije-operatera sustava i broja uspostavljenih organizacija, raspodjele sredstava iz Fonda za zaštitu okoliša za jačanje lokalne infrastrukture, naknada za gospodarske subjekte koji ne ulaze u sustav, a kao posebno pitanje je izdvojeno postavljanje nacionalnih ciljeva na entitetskim razinama, te način kontrole njihovog ostvarenja, obzirom na nepostojanje granice između entiteta i slobodan protok roba i otpada, naročito u kontekstu činjenice da će država Bosna i Hercegovina biti u obvezi referirati ostvarenje ciljeva.
Zaključak radionice je da se informira Međuentitetsko tijelo za okoliš o održavanju ovog skupa i izvrše određene aktinosti na harmonizaciji i usaklašavanju propisa o ambalaži i ambalažnom otpadu između dvaju entiteta. Takođe, Međuentitetsko tijelo za okoliš će nakon svog sastanka planiranog za ponedjeljak, 12.07.2010. informirati Bihpak o zaključcima po točki dnevnog reda «Ambalažni otpad» kako bi se dogovorili naredni koraci i vremenski rokovi za njihovo realiziranje.