Održana II. sjednica Savjetodavnog vijeća za okoliš FBiH

Održana II. sjednica Savjetodavnog vijeća za okoliš FBiH

Sri, 12. Jan. 2011.


Danas se u zgradi Vlade Federacije BiH u Sarajevu održala druga sjednica Savjetodavnog vijeća za okoliš u Federaciji Bosne i Hercegovine u novom sazivu. Savjetodavno vijeće za okoliš...

Danas se u zgradi Vlade Federacije BiH u Sarajevu održala druga sjednica Savjetodavnog vijeća za okoliš u Federaciji Bosne i Hercegovine u novom sazivu. Savjetodavno vijeće za okoliš, uspostavljeno je na temelju članaka 41. Zakona o zaštiti okoliša, radi pružanja znanstvene i stručne podrške federalnom ministru i Vladi Federacije Bosne i Hecegovine u oblasti zaštite okoliša ima konzultativnu i savjetodavnu ulogu, a je cilj formiranja ovoga tijela uspostava bolje koordinacije u oblasti zaštite okoliša sukladno ustavnim ovlastima raspodijeljenim između federalne i kantonalne razine odgovornosti. Vijeće sudjeluje u razmatranju i davanju mišljenja o značajnim strateškim i plansko-programskim dokumentima iz domena zaštite prirode i okoliša u Federaciji BiH kao što su: prijedlog Federalne strategije zaštite okoliša, nacrt dokumenata prostornog uređenja i Strategijske procjena okoliša i nacrta koji služe kao osnova za Strategijsku procjenu okoliša. Također, mjerodavna županijska ministarstva za okoliš dostavljaju Savjetodavnom vijeću planove iz oblasti okoliša radi zauzimanja stavova i davanja mišljenja.
Tako je na današnjem dnevnom redu razmatran i usvojen prijedlog Poslovnika o radu Savjetodavnog vijeća za okoliš FBiH, te su održane prezentacije na temu Uspostave sustava upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom u FBiH, čiji je Pravilnik o upravljanju ambalažom i ambalažnim otpadom, nedavno stavljen na snagu i objavljen u Službenim novinama Federacije BiH, br.: 33/03 i 72/09, te Registri zagađivača i zagađivanja, pristup javnosti i problematika okolišne dozvole u Federaciji BiH.
Kao jedna od točaka dnevnoga reda našlo se Izvješće aktivnosti Federalnog ministarstva okoliša i turizma o 2010-godini biološke raznolikosti, koje je usvojila Vlada Federacije BiH, te Bosna i Hercegovina kao sudionik novog EU regionalnog programa zaštite okoliša-RENA, koji bi se trebao implementirati i realizirati u periodu od 2010. -2013.g. u 4 tematske oblasti, a čije bi se aktivnosti provodile u 4 radne grupe sa sudionicima iz Albanije, BiH, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije Srbije i Turske.