Održana 28. sjednica Međuentitetskog tijela za okoliš

Održana 28. sjednica Međuentitetskog tijela za okoliš

Pet, 27. Apr. 2012.


U Banja Luci je 27.04.2012. godine, održana 28. sjednica Međuentitetskog tijela za okoliš. Na sjednici su razmatrana brojna pitanja za koja je potrebno osigurati kako međuentitetsku koordina...

U Banja Luci je 27.04.2012. godine, održana 28. sjednica Međuentitetskog tijela za okoliš. Na sjednici su razmatrana brojna pitanja za koja je potrebno osigurati kako međuentitetsku koordinaciju i suradnju, tako i odgovarajuću koordinaciju da državnim Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Brčko Distriktom.
Razmatrana je i usvojena je informacija o realizaciji projekta revizije Strategije Bosne i Hercegovine o biološkoj i krajobraznoj raznolikosti u skladu sa Strateškim planom za biodiverzitet UNCBD-a 2011 – 2020 i tzv. Aichi ciljevima. UNEP/GEF projekat vrijedan 410.000 USD = 220.000 GEF + 190.000 BiH – „in kind“. Ovo su aktivnosti za koje direktnu nadležnost ima Federalno ministarstvo okoliša i turizma, kao fokalna institucija za Konvenciju o biodiverzitetu ispred Bosne i Hercegovine
Vezano za proceduralne aktivnosti evaluacije Studije utjecaja na okoliš za HE Dabar u zoni gornjih horizonata u slivu rijeka Neretve i Trebišnjicekao naglašena je važnost ostvarivanje međuentitetske saradnje u postupku ocjene Studije. Zaključeno je da u proceduralnim aktivnostima razmatranja pomenute Studije , Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske treba uputiti Studiju Federalnom ministarstvu okoliša i turizma i Ministarstvu zaštite okoliša i prirode Republike Hrvatske radi davanja stručnog mišljenja, jer gradnja ovog hidro – energetskog objekta ima značajne utjecaje kako u međuentitetskom, tako i u prekograničnom kontekstu.
Međuentitetsko tijelo za okoliš usvojilo je informaciju o aktivnostima koje se vode na izradi i provođenju provedbenih propisa prema entitetskim zakonima o upravljanju otpadom posebno vezano za ambalažu i ambalažni otpad, elektronski i elektronički otpad, baterije i akumulatori, auto gume i dr., te se u tom smislu dogovorila odgovarajuća dinamika narednih aktivnosti. Obzirom da je Pravilinik o ambalaži i ambalažnom otpadu već operativan za područje Federacije BiH, ovdje je posebno važno napomenuti da će do kraja mjeseca maja ove godine sistem upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom, sa istim modelom biti operativan i u Republici Srpskoj.
Razmotrena je i usvojena Informacija o izradi entitetskih zakona o zaštiti okoliša te je zaključeno da je neophodno usaglašavanje odredbi entitetskih zakona o zaštiti okoliša vezano za međuentitetsku suradnju.