Održana 24. sjednica Međuentitetskog tijela za okoliš

Održana 24. sjednica Međuentitetskog tijela za okoliš

Uto, 22. Feb. 2011.


U Banja Luci je 17.02.2011. godine, održana 24. sjednica Međuentitetskog tijela za okoliš. Glavna rasprava na sjednici je vođena oko jedinstvenog modela upravljanja otpadom u Bosni i Herceg...

U Banja Luci je 17.02.2011. godine, održana 24. sjednica Međuentitetskog tijela za okoliš.
Glavna rasprava na sjednici je vođena oko jedinstvenog modela upravljanja otpadom u Bosni i Hercegovini, koji treba biti osnova za izradu entitetskih provedbenih propisa i odgovarajućeg propisa u Distriktu Brčko za upravljanje određenim kategorijama otpada. Na sjednici je razmatran Pravilnik o ambalaži i ambalažnom otpadu, kojeg je u prosincu 2010. godine donio ministar Federalnog ministarstva okoliša i trurizma, sa ciljem da se sličan provedbeni propis što prije donese i u Republici Srpskoj i Distriktu Brčko. Vlada Republike Srpske ima u planu za prvih 100 dana svoga rada donijeti Uredbu o ambalaži i ambalažnom otpadu, koja će imati usaglašene parametre sa Pravilnikom u Federaciji BiH. Potrebno će biti provesti dodatne aktivnosti da se pomogne odgovarajućim institucijama Distrikta Brčko, kako bi se i za to administrativno područje donio provedbeni propis za ambalažu i ambalažni otpad, i time osiguralo da se na području cijele Bosne i Hercegovine istovremeno počne primjenjivati jedinstven model za ambalažu i ambalažni otpad. Iz tih razloga je dogovoreno da se naredna sjednica Međuentitetskog tijela za okoliš održi u Brčko Distriktu, gdje će biti pozvani najodgovorniji predstavnici ovog administrativno –upravnog područja.
Kao najvažnije u konačnici je dogovoreno da će jedinstveni model kakav je usuglašen za ambalažu i ambalažni otpad, koliko god to bude moguće, biti primijenjen i kod izrade provedbenih propisa za elektronski i električni otpad; otpadne baterije i akumulatore; stara vozila; otpadna ulja; auto gume i dr.
Međuentitetsko tijelo za okoliš je donijelo odgovarajuće zaključke koji se odnose na naredne aktivnosti vezano za uspostavu državnog sistema (DNA- Designated National Authority) u Bosni i Hercegovini za tzv. Mehanizme čistog razvoja (Cleaning Development Mechanism-CDM), koji predstavljaju provedbenu strukturu za realizaciju projekata iz okvira Konvencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama i Protokolu iz Kyota. Obzirom da je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u prosincu 2010. godine donijelo Odluku o uspostavi ovlaštenog tijela za provođenje projekata mehanizma čistog razvoja Protokola iz Kyota Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama, potrebno je bilo da se planiraju i razrade naredni koraci oko uspostave Izvršnog odbora DNA BiH i tajništva na razini oba entiteta i Distrikta Brčko, kao i druga stručna tijela u skladu sa Odlukom.
Na sjednici su razmatrani i određeni predmeti za izdavanje okolišnih dozvola za pogone i postrojenja koji imaju međuentitetski, kao prekogranični utjecaj (Rafinerija Bosanski Brod; HE Ulog), te su u tom smislu doneseni odgovarajući provedbeni zaključci.