Održan sastanak u vezi uspostave Registra o postrojenjima i zagađivanjima u Federaciji BiH

Održan sastanak u vezi uspostave Registra o postrojenjima i zagađivanjima u Federaciji BiH

Pon, 05. Mar. 2012.


U prostorijama Federalnog ministarstva okoliša i turizma u Sarajevu,u srijedu 29.2.2012.g. održana je prezenatacija o uspostavi baze podataka - registra o postrojenjima i zagađivanjima. Sast...

U prostorijama Federalnog ministarstva okoliša i turizma u Sarajevu,u srijedu 29.2.2012.g. održana je prezenatacija o uspostavi baze podataka - registra o postrojenjima i zagađivanjima. Sastanku su prisustvovali predstavnici kantona/županija, Fonda za okoliš Federacije BiH, Federalne uprave za inspekcijske poslove i zaposlenici ministarstva. Prezentatorice uspostave registra o postrojenjima i zagađivanjima u Federaciji BiH bile su mr Marija Bajca iz tvrtke „Oikon“ d.o.o. – Insitut za primjenjenu ekologiju, Zagreb i Marija Bagarić iz tvrtke „Team Work“, Mostar.

Pravna osnova za uspostavu registra o postrojenjima i zagađivanjima je čl. 28 Zakona o zaštiti okoliša (Sl. novine Federacije BiH br. 33/03) na osnovu kojega je donesen Pravilnik o registrima postrojenja i zagađivanja (Sl. novine Federacije BiH br. 82/07) – provedbeni propis kojim se opisuje sadržaj i način vođenja registra onečišćavanja okoliša. Registar zagađivača u Federaciji BIH je baza podataka koja sadrži podatke definirane ovim Pravilnikom tj. koji je osnova za izradu elektronske baze podataka - BH PRTR (eng.Pollutant Release and Transfer Register). Registar o postrojenjima i zagađivanjima je organiziran skup podataka o izvorima, vrsti, količini, načinu i mjestu ispuštanja, prijenosa i odlaganja zagađujućih tvari i otpada u okoliš.

Tvrtke, vlasnici tvornica, operatori u kojima se provodi bar jedna aktivnost koja je navedena u Aneksu I PRTR Protokola u slučajevima gdje razina zagađivanja prelazi pragove navedene u Aneksu II Protokola, moraju obavijestiti javne vlasti o ispuštanju i prenošenju zagađujućih tvari iz njihovih emisijskih mjesta, a u okviru 91 zagađujuće tvari koje obuhvaća registar. To se prvenstveno odnosi na: termoelektrane, aktivnosti u metalurškoj industriji, kemijska postrojenja, upravljanje otpadnim vodama i industriji celuloze i papira i drvnoj industriji.

Osnovni cilj uspostave elektronske baze podataka o postrojenjima izagađivanjima je jedinstven registar o ispuštanju, prijenosu i odlaganju zagađujućih tvari i otpada u okoliš, u obliku javnosti dostupne baze podataka o zagađivanjima i ispuštanjima zagađujućih tvari i otpada u okoliš (zrak, tlo i vodu) iz pojedinačnih izvora. Pravilnikom se, do ulaska Bosne i Hercegovine u EU, osigurava obaveza dostavljanja podataka o onečišćavanju okoliša i način izvještavanja, te priprema za obvezu izvještavanja prema Europskoj komisiji. Pravilnikom se u potpunosti osigurava kompatibilnost sa Europskim registrom ispuštanja i prenosa onečišćujućih tvari (European Pollutant Release and transfer Register - E-PRTR), osigurava primjena odredbi Protokola o registrima ispuštanja i prenosa onečišćavanja (Kijev 2003.).

Prema značenju Protokola, termin "zagađivanje" znači supstancu ili grupu supstanci koje mogu biti štetne za okoliš ili za ljudsko zdravlje na osnovu svojih svojstava, posebno kada dospiju u okoliš. Lista od 91 zagađujuće tvari uključuje benzen, metan i živu, kao i grupe supstanci kao što su isparljive organske smjese (VOC), stakleničke plinove ili teške metale. Kompletna lista zagađenja (polutanata) sadržana je u Aneksu II PRTR Protokola.

Registar o postrojenjima i zagađivanjima mora biti javno dostupan i besplatan, te je namijenjen obveznicima dostave podataka, tijelima uprave i samouprave, svim zainteresiranim institucijama i javnosti pregledom i pretragom podataka (zavisno od dopuštenog nivoa pretraživanja) o vrstama i količini ispuštanja i prenosa zagađujućih tvari i otpada, korištenjem mogućnosti pretraživanja po pravnim subjektima, vrsti zagađujuće tvari i vrstama otpada, prema djelatnosti i drugim bitnim kriterijima. Pristup bazi podataka- registru ostvaruje se putem Interneta pomoću kojeg se pristupa centralnom informacijskom sustavu koji se nalazi u Federalnom ministarstvu okoliša i turuzma.

Akteri koji će imati koristi od uspostave PRTR registra i njegove transparentnosti su:
- Javnost i organizacije koje su aktivne u oblasti okoliša moći će pristupiti okolišnim informacijama na lokalnoj i globalnoj razini.

- Javne vlasti će moći pratiti određene trendove po pitanju ispuštanja različitih zagađivanja i prijenos otpadaka i napredak postignut u okviru okolišne politike.

- Operatori – tvrtke će imati koristan izvor informacija što će im pomoći poboljšati svoj okolišni učinak.

Podaci koje tvrtke (operatori) upisuju u BH PRTR i koji se ažuriraju svake godine, moraju poštovati strukturu koja je identična za sve one koji su u obvezi izvještavati za registar. Parametri koji se uzimaju u obzir su vrsta aktivnosti i zagađivanja, geografska lokacija, okoliš itd. Ova usklađenost osigurava transparentnost podataka prema EPRTR-u (engl. European Pollutant Release and Transfer Register). Podaci koje opartori direktno upisuju u registar, prije njihove verifikacije, proći će procedure valorizacije u NRC (Nacionanom referentnom centru) tj. proći će kontrolu kvaliteta od strane relevantnih institucija.

PRTR protokol - download