Održan regionalni okrugli stol o unapređenju sigurnosti zaštite okoliša na zapadnom Balkanu

Održan regionalni okrugli stol o unapređenju sigurnosti zaštite okoliša na zapadnom Balkanu

Pet, 09. Nov. 2012.


U Beogradu je 5.i 6.studenog ove godine održan regionalni okrugli stol pod nazivom: „Važnost suradnje i umrežavanja u unapređenju sigurnosti zaštite okoliša na zapadnom Balkanu...

U Beogradu je 5.i 6.studenog ove godine održan regionalni okrugli stol pod nazivom: „Važnost suradnje i umrežavanja u unapređenju sigurnosti zaštite okoliša na zapadnom Balkanu“.
Cilj okupljanja je bio sukladan zaključku i zajedničkoj izjavi usvojenoj od strane svih sudionika na prošlogodišnjem skupu održanom u prosincu 2011.godine, koji je također održan u Beogradu, da se nastave aktivnosti na suradnji zemalja regije u primjeni zakona iz oblasti zaštite okoliša na regionalnoj razini. Organizator oba ova skupa je bila Organizacija za sigurnost i suradnju u Europi – OSCE, Misija u Srbiji.
Na ovom regionalnom skupu su bili sudionici: iz Albanije, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, Srbije i Bosne i Hercegovine. Struktura sudionika je bila da su nazočili: suci, tužitelji, predstavnici nadležnih ministarstava i inspektorata, predstavnici Aarhus centara iz regije, OSCE-a i NVO-a. Predstavnik našeg ministarstva je bio pomoćnik ministrice Mladen Rudež.
Na okruglom stolu su se kroz izlaganja sudaca i tužitelja , prof. Luke Lavrisena i Elisabette Teubl, te stručnjaka iz Njemačke, Austrije, Belgije, EU i EEA sudionici skupa upoznali sa primjerima najboljih praksa u procesuiranju prekršaja i krivičnih dijela iz oblasti zaštite okoliša, a posebice prednosti suradnje putem umrežavanja i jačanja regionalne sigurnosti u zaštiti okoliša.
Međunarodni stručnjaci iznijeli su prednosti suradnje i značaj razmjene informacija i dostupnosti informacija o zaštiti okoliša.
Predstavnica iz Austrije osvijetlila je iskustva u zaštiti okoliša u njenoj zemlji sa posebnim osvrtom na primjenu odredbi krivičnog zakona u oblasti prekršaja na zaštiti okoliša.
Gosp. Werner Heermann iz Udruženja europskih sudaca upravnih sudova prezentirao je primjere dobre prakse u procesuiranju slučajeva nastalih kršenjem zakona u oblasti zaštite okoliša pred upravnim sudovima Njemačke i Europske zajednice.
Primjere dobre prakse u regiji – iskustva Republike Hrvatske saznali smo od predstavnika iz susjedne Hrvatske - Anite Pokrovec-Patekar koja je iznijela novine po pitanju odredbi krivičnog zakonodavstva u oblasti okoliša.
Drugog dana razmatrana su iskustva iz Europske zajednice u učešću civilnog društva u procesima donošenja odluka, koje se odnose na životnu sredinu, a koje je prezentirala Mara Silina, koordinatorka kampanje za učešće javnosti unutar europskog Eco Foruma.
Također su iznesena i značajna iskustva po pitanju inkluzivnog upravljanja za regionalnu sigurnost u oblasti okoliša.
Predstavnici Aarhus centara i vlada su bili također vrlo aktivni u diskusijama i razmjeni postignuća iz primjene arhuske konvencije u svojim državama. Predstavnici arhuskih centara su iznijeli prijedlog da se povežu u jednu mrežu i tako unaprijede suradnju u regiji o informacijama i učešću na zaštiti okoliša.
Sa ovog skupa usvojena je zajednička izjava sa zaključcima.