Na Predstavničkom domu Parlamenta FBiH usvojen Novi zakon o zaštiti prirode

Na Predstavničkom domu Parlamenta FBiH usvojen Novi zakon o zaštiti prirode

Čet, 04. Jul. 2013.


Na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, usvojen je novi Zakon o zaštiti prirode, i slijedi njegovo usvajanje na Domu naroda Parlamenta Federacije BiH. Potreba za...

Na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, usvojen je novi Zakon o zaštiti prirode, i slijedi njegovo usvajanje na Domu naroda Parlamenta Federacije BiH.
Potreba za izradom novog Zakona o zaštiti prirode, primarno je bazirana na rezultatima projekta pod nazivom " Monitoring napretka usklađenosti okolišne legislative u zemljama jugo-istočne Europe sa legislativom Europske Unije".
U okviru ovog projekta utvrđeno je da je postojeći Zakon o zaštiti prirode, samo djelomično usklađen sa dvije najvažnije EU direktive iz oblasti zaštite prirode i to:
• Direktivom o pticama sa stupnjom usuglašenosti od 4%
• Direktivom o staništima sa stupnjem usuglešenosti od 18%.
Pored ovih nedostataka važno je napomenuti, da postojeći Zakon o zaštiti prirode nije na najbolji način prenio obveze koje je Bosna i Hercegovina kao država, preuzela ratifikacijom više međunarodnih konvencija i protokola relevantnih za zaštitu prirode.
Novi Zakon o zaštiti prirode se temelji na navedenim direktivama Europske Unije i međunarodnim konvencijama, od kojih su najznačajnije: Konvencija Ujedinjenih Naroda o biološkoj raznolikosti; Konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje flore i faune; Konvenciji o zaštiti migratornih vrsta divljih životinja; Konvenciji o močvarnim ( vlažnim) staništima, te ostalih međunarodnih ugovora u području zaštite prirode koje je Bosna i Hercegovina ratificirala.
Kako su provedbeni mehanizmi spomenutih europskih direktiva i međunarodnih konvencija sadržani u nacrtu zakona, nisu se mogle izbjeći njegova složenost i opsežnost.
U sadržajnom i operativnom smislu ovim Zakonom se uređuju: nadležnosti tijela koja izvršavaju poslove zaštite prirode; opće mjere očuvanja prirode; ocjena prihvatljivosti zahvata u prirodi; zaštita i očuvanje biološke raznolikosti, šumskih ekosustava, kraških ekosustava, vode i vlažnih staništa; uspostava europske ekološke mreže posebno zaštićenih područja – tzv. Natura 2000; mjere zaštite vrsta i podvrsta; prekogranični promet zaštićenim divljim vrstama i podvrstama; mjere zaštite minerala i fosila; zaštićene prirodne vrijednosti; naknada štete; podsticajne mjere; koncesije i koncesijska odobrenja na zaštićenim prirodnim vrijednostima i speleološkim objektima; inventarizacija i monitoring; pristup informacijama i učešće javnosti ; promoviranje odgoja i obrazovanja u zaštiti prirode; priznanja i nagrade za postignuća u zaštiti prirode; financiranje zaštitite prirode; inspekcijski nadzor; kaznene odredbe, kao i prelazne i završne odredbe.
Zakonom se previđa i uspostava Federalnog zavoda za zaštitu prirode, kao neophodne stručne institucije za provođenje ovoga Zakona. Uspostava Federalnog zavoda će biti razmatrana u okviru sveukupnih aktivnosti reorganizacije i racionalnizacije za okoliš relevantnih institucija, odnosno uspostave Federalne agencije za zaštitu okoliša.
Donošenjem novog zakona o zaštiti prirode stupanj usaglašenosti sa navedenim direktivama će se povećati na više od 90 %.