Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača

 Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača

Čet, 16. Sep. 2010.


”Zaštita ozonskog omotača: najbolje upravljanje i pridržavanje propisa“ (Ozone layer protection: governance and compliance at their best) jeste ovogodišnji slogan obilje

”Zaštita ozonskog omotača: najbolje upravljanje i pridržavanje propisa“ (Ozone layer protection: governance and compliance at their best) jeste ovogodišnji slogan obilježavanja Međunarodnog dana zaštite ozonskog omotača. Odlukom Ujedinjenih naroda od 19. prosinca 1994. godine, a s ciljem naglašavanja važnosti implementacije Montrealskog protokola o supstancama koje oštećuju ozonski omotač, 16. rujan je proglašen Međunarodnim danom zaštite ozonskog omotača.

Montrealski protokol smatra se za najuspješniji međunarodni sporazum u zaštiti okoliša i sjajan je primjer uspješne međunarodne suradnje i partnerstva razvijenih i država u razvoju u zaštiti globalnih ciljeva. Danas Montrealski protokol broji 196 zemalja članica, od čega su 146 zemlje koje imaju nisku potrošnju tvari koje oštećuju ozonski sloj i obuhvaćene su članom 5. Protokola, te imaju duži period za ukidanje potrošnje ovih tvari u odnosu na zemlje s povećanom potrošnjom.

Današnji datum podsjeća na čvrstu obvezu zemalja članica Montrealskog protokola o poduzimanju mjera za ukidanjem potrošnje štetnih supstanci po ozon. Potrebno je naglasiti da se provedbom Montrealskog protokola ujedno utječe i na smanjenje globalnog zagrijavanja jer su većina supstanci koje oštećuju ozonski omotač ujedno i staklenički plinovi.

Do kraja 2009. godine Montrealski protokol je doprinio smanjenju više od 98% supstanci koje oštećuju ozonski omotač. Ukinuta je proizvodnja i potrošnja hlorofluorougljikovodika (CFC) koji su korišteni najviše u rashladnim i klimatizacijskim uređajima, halona za protupožarne sustave i aparate, ugljiktetraklorida koji se koristio u laboratorijima i drugih potpuno halogeniranih CFC-a. Bez provedbe Montrealskog protokola oštećenje ozonskog omotača bilo bi 10 puta veće nego što je danas što bi izazvalo ogromne posljedice na zdravlje ljudi i na okoliš. Uspijeh Montrealski protokol ne bi mogao postići bez strogog upravljanja i pridržavanja propisanih koraka i struktura uspostavljenih unutar zemalja članica.

Implementacija odredaba Montrealskog protokola u Bosni i Hercegovini provodi se u potpunosti kroz aktivnosti Ozonske jedinice Bosne i Hercegovine, sa sjedištem u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, te odjelima lociranim u entitetskim ministarstvima za okoliš.

U proteklom periodu, kroz implementaciju „Programa postepenog isključivanja iz upotrebe supstanci koje oštećuju ozonski omotač u Bosni i Hercegovini“, realiziran je veliki broj investiciijskih projekata isključivanja CFC-a, te prelaska na zamjenske supstance u oblasti proizvodnje rashladne opreme, isključivanje halona iz upotrebe, isključivanja iz upotrebe metil bromida u oblasti poljoprivrede, provedena je obuka carinskih djelatnika i uvoznika kontroliranih supstanci, uspostavljen je zakonodavni okvir na državnoj i entietskoj razini za postupak isključivanja iz upotrebe kontroliranih supstanci sa sustavom davanja licenci i kvota kod uvoza istih, proveden je projekat razvoja svijesti o zaštiti ozonskog omotača, te vrši se redovno izvještavanje prema Tajništvu Bečke konvencije o zaštiti ozonskog omotača i Montrealskom protokolu o realizaciji odnosnog programa.