Konvencija UN-a o biološkoj raznolikosti objavljuje Deklaraciju o prirodnim dobrima

Konvencija UN-a o biološkoj raznolikosti objavljuje Deklaraciju o prirodnim dobrima

Čet, 19. Dec. 2013.


11. novembar/studeni 2013. godine, Montreal/Oxford - Sekretarijat Konvencije o biološkoj raznolikosti (Convention on Biological Diversity – CBD) objavio je, u znak priznanja za njezin iz...

11. novembar/studeni 2013. godine, Montreal/Oxford - Sekretarijat Konvencije o biološkoj raznolikosti (Convention on Biological Diversity – CBD) objavio je, u znak priznanja za njezin izuzetan doprinonos implementaciji Strateškog plana zaštite biodiverziteta za period 2011–2020. godina, Deklaraciju o prirodnim dobrima (The Natural Capital Declaration – NCD), koja predstavlja jednu od nositelja zaštite biološke raznolikosti.

Deklaracija o prirodnim dobrima podstiče finasijske institucije da iskažu svoju opredijeljenost da, kriterije koje se ticu prirodnih dobara, integriraju u svoje finansijske planove, usluge, proračune i sl.

Više od 40 finansijskih institucija, te preko 30 institucija koje pružaju podršku Deklaraciji njene su potpisnice.

Izvršni sekretar CBD-a Braulio Ferreira de Souza Dias je izjavio:
"NCD i njezine aktivnosti obezbjeđuju značajnu stratešku platformu koja omogucuje CBD-u da se priključi finansijskom sektoru kako bi pomogla da se riješe izuzetno važna pitanja koje se tiču zaštite biodiverziteta i njjegovog održivog korištenja".

Cilj Strateškog plana za zaštitu biodiverziteta za period 2011-2020 godina je utvrđivanje temeljnih uzroka koji dovode do gubitka biodiverziteta na način da to bude i jedna od prioritetnih aktivnosti državnog, društvenog i poslovnog sektora.

Strateški plan obuhvata niz ciljeva (poznatih pod nazivom "Aichi ciljevi za zaštitu biodiverziteta"), a odnose se na sljedeće:
• podizanje svijesti o višestrukim vrijednostima biodiverziteta,
• integriranje ovih vrijednosti u državne i lokalne strategije razvoja, strategije za smanjenja siromaštva, procese planiranja, sisteme izvještavanja i, na odgovarajući način, u državne proračune i u druge sektore i djelatnosti,
• reformu poticajnih mjera usmjerenih na zaštitu i očuvanje biodiverziteta i održivo korištenje, te uklanjanje ili postepeno gašenje onih koji nanose štetu biodiverzitetu,
• provođenje planova za održivu potrošnju, proizvodnih planova iz domena poslovnog sektora, te održavanje uticaja nastalih korištenjem prirodnih resursa u ekološkim limitima.

Ivo Mulder, rukovodilac programa pri UNEP FI i utemeljitelj Deklaracije o prirodnim dobrima je izjavio: "Zadovoljstvo nam je konstatovati da Konvencija o biološkoj raznolikosti i zvanično podržava Deklaraciju o prirodnim dobrima (NCD). Aichi ciljevi predstavljaju značajnu mapu puta ka unaprijeđenju i zaštite i očuvanja biodiverziteta. Aichi cilj 2 je od posebne važnosti, jer poziva vlade da vrijednosti biodiverziteta integriraju, na odgovarajući način, u nacionalne proračune i sisteme izvještavanja."