KONFERENCIJA ZEMALJA ČLANICA KONVENCIJE O BIODIVERZITETU U PYONGCHANGU

KONFERENCIJA ZEMALJA ČLANICA KONVENCIJE O BIODIVERZITETU U PYONGCHANGU

Čet, 09. Okt. 2014.


 KONFERENCIJA ZEMALJA ČLANICA KONVENCIJE O BIODIVERZITETU U PYONGCHANGU U Pyongchangu (Republika Koreja), popularnom skijaškom centru i budućem domaćinu zimskih olimpijskih igara (201...

 KONFERENCIJA ZEMALJA ČLANICA KONVENCIJE O BIODIVERZITETU U PYONGCHANGU


U Pyongchangu (Republika Koreja), popularnom skijaškom centru i budućem domaćinu zimskih olimpijskih igara (2018.g) održava se 12. Konferencija zemalja članica konvencije Ujedinenih nacija o biodiverzitetu (UNCBD COP12).
Konferencija je svečano otvorena 06.10.2014. i trajat će do 17.10.2014.godine, završnim zasjedanjem na visokom ministarskom nivou i usvajanjem tzv. Gangwonska deklaracija o biodiverzitetu za održivi razvoj. Ovoj konferenciji su predhodile konferencije zemalja članica Protokola o biosigurnosti (tzv. Kartagenski protokol ) i Protokola o pristupu i raspodjeli dobrobiti genetskih resursa (tzv. Nagoja protokola), od 29.09. do 03.10.2014. godine. Bosna i Hercegovina je punopravna članica Konvencije o biodiverzitetu i Protokola o biosigurnosti, a u toku su proceduralne aktivnosti za ratifikaciju Nagoja protokola.
Na COP12 učešće su uzele 194 delegacije zemalja članica UNCBDa, brojne nevladine organizacije, međunarodne institucije, predstavnici naučnih i stručnih zajednica, medija i dr.
Konferencija radi u plenarnom zasjedanju, radnim i kontaktnim grupama, kao i uz organizaciju brojnih događaja na marginama Konferencije (side events), brojnim izlozbama, prezentacijama, pres konferencijama i dr.
Glavne teme koje su problematizirane na Konferenciji su :
• Kako integrirati biodiverzitet u odrzivi razvoj na nacionalnom (drzavnom) i internacionalnom nivou;
• Klimatske promjene i izazovi za očuvanje bioviverziteta;
• Biodiverzitet i kreativna ekonomija;
• Biodiverzitet i mir.
Izvršena je i prezentacija Globalnog pregleda biodiverzieta br.4 (GBO 4), baziranog na 5. Nacionalnom izvještaju zemalja članica Konferencije. Bosna i Hercegovina je u aprilu ove godine završila i blagovremeno poslala sekretarijatu 5.nacionalni izvještaj za biodiverzitet.
Bosna i Hercegovina, kao i većina ostalih zemalje učesnice, su prezentirali svoja dostignuća od protekle konferencije (COP 11) održane u Hyderabadu (Indija), prvenstveno vezano za izradu i implementaciju nacionalnih strategija za biodiverzitet, usklađeno sa globalnim Planom za biodiverzitet (2011.-2020.) i tzv. Aichi ciljevima, kroz odgovarajuće statmente.
Od opštih tema razmatranih na Konferenciji važno je spomenuti razmatranje Budžeta sekretarijata CBDa za period 2015-2016.godina i Programa rada za naredni period.
Predstavnici država: Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije i Srbije su, uz logističku i tehničku podršku Programa Ujedinjenih nacija za okoliš ( UNEPa), organizirali su side event uz prezentaciju regionalne saradnje na izradi revidovanih nacionalnih strategija za biodiverzitet do 2020.godine, kao i prezentaciju drugih aktivnosti koje su poduzete u protekle dvije godine, a koje su relevantne za očuvanje i održivo korištenje biodiverzitetskih resursa.
Bosna i Hercegovina je drugi mandat za redom izabrana u Biro konferencije ispred regije Centralne i istočne Evrope ( uz Gruziju za predhodni mandat, i Bjelorusiju za naredni mandat), zastupat će interese zemalja regije u ovom značajnom operativnom desetočlanom tijelu Konferencije.
Ispred Bosne i Hercegovine u radu Konferencije i Biroa učestvovao je Mehmed Cero, nacionalni fokal point Bosne i Hercegovine za Konvenciju o biodivezitetu, uz tehničku pomoć Azre Velagić ispred nevladine organizacije Cener, angažovane od strane UNEPa. MC