Kampanja Federalnog ministarstva turizma i okoliša „Čist okoliš – čista savjest“

Kampanja Federalnog ministarstva turizma i okoliša „Čist okoliš – čista savjest“

Pet, 24. Maj. 2013.


Stanovnici Sarajeva godišnje bace blizu 250  hiljada tona smeća od čega se manji dio reciklira   Stanovnici Sarajeva godišnje bace blizu 250 hiljada tona smeća. Tačnije, to...

Stanovnici Sarajeva godišnje bace blizu 250  hiljada tona smeća od čega se manji dio reciklira

 

Stanovnici Sarajeva godišnje bace blizu 250 hiljada tona smeća. Tačnije, toliko otpada Kantonalno javno komunalno preduzeće „Rad“ u toku jedne godine preveze i odloži na gradsku deponiju „Smiljevići“.

Međutim, i pored infrastrukture za reciklažu smeća instalirane na gradskoj deponiji, najveći dio otpada ostaje neobrađen i neiskorišten. Maida Maravec iz Sektora za planiranje i razvoj KJKP “Rad” kaže da tek 75 hiljada stanovnika Sarajeva ima pristup kontejnerima za odvojeno odlaganje otpada, što je preduslov za njegovu reciklažu. Ona je izjavila i da KJKP “Rad” nastoji povećati broj ovakvih kontejnera, ali da sami nisu u stanju pokriti područje cijelog Kantona Sarajevo.

Ovi podaci izneseni su tokom rasprave na seminaru održanom danas (23. 05. 2013. godine) u Sarajevu u okviru kampanje Federalnog ministarstva turizma iI okoliša „Čist okoliš – čista savjest“, čiji je cilj podizanje javne svijesti i općeg nivoa znanja o oblasti upravljanja otpadom, kao i informiranje javnosti o neophodnosti izgradnje regionalnih centara za upravljanje otpadom.

Današnji seminar, koji je otvorio Muris Hadžić, pomoćnik ministrice Federalnog ministarstva okoliša i turizma, bio je prvi u nizu seminara koji se održati narednih mjeseci a bavit će se problematikom upravljanja čvrstim otpadom na kantonalnim nivoima u Federaciji BiH. Hadžić je učesnike seminara upoznao sa svim predstojećim aktivnostima Kampanje koja se implementira unutar Drugog projekta upravljanja čvrstim otpadom u BiH.

Na današnjem seminaru govoreno je o planovima za rješavanje ovog problema u Kantonu Sarajevo. Mira Grgić, stručni savjetnik za upravljanje otpadom Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, naglasila je kako je oprema potrebna za selektivno prikupljanje otpada u domaćinstvima nabavljena i da se u određenim područjima Kantona Sarajevo počelo sa primjenom takve metode prikupljanja otpada.

Proširenje ovog projekta planirano je i na ostala područja Kantona, što će omogućiti intenzivniji pristup iskorištavanju upotrebljivih otpada i razvoju reciklaže. Grgićeva je kazala da je u izradi Plan upravljanja otpadom Kantona Sarajevo za period 2013 – 2018. godine i on će obuhvatiti sve vrste otpada koje nastaju na području Kantona Sarajevo, ciljeve upravljanja otpadom, plan organiziranja sistema upravljanja pojedinačnim vrstama otpada, kao i akcioni plan za period 2013-2018.

Prije početka seminara, održan je i trening iz oblasti kriznog komuniciranja, na kojemu su predstavnici kantonalnih ministarstava, javnih komunalnih preduzeća i deponija te nevladinih organizacija pored usvajanja znanja o odnosima s javnošću, imali priliku i da se okušaju u ulogama moderatora i učesnika press konferencija kao i novinara.