Japanski fond za zaštitu biološke raznolikosti postao operativan u cjelosti

Japanski fond za zaštitu biološke raznolikosti postao operativan u cjelosti

Uto, 07. Jun. 2011.


Prenošenje Aichi-Nagoya ciljeva novog Strateškog plana 2011–2020 u aktivnosti za zaštitu bioraznolikosti na državnim razinama Montreal, 04. april/travanj 2011. godine &nda...

Prenošenje Aichi-Nagoya ciljeva novog Strateškog plana 2011–2020 u aktivnosti za zaštitu bioraznolikosti na državnim razinama


Montreal, 04. april/travanj 2011. godine – Prva u nizu ragionalnih i sub-regionalnih radionica namijenjenih jačanju nacionalnih kapaciteta potrebnih za razvoj, implementaciju, revidiranje i ažuriranje Nacionalnih strategija i Akcijskih planova za zaštitu biološke raznolikosti (NBSAPs), kao i pružanje pomoći kako bi se olakšala implementacija Strateškog plana za zaštitu biološke raznolikosti 2011 – 2020, održana je u gradu Kasane u Botswani od 14. do 20. marta/ožujka 2011. godine.
Regionalna radionica za Južnu Afriku pod nazivom "Ažuriranje nacionalnih strategija i akcijskih planova za zaštitu biološke raznolokosti" koja je obuhvatila rad na vrednovanju i poticajnim mjerama, bila je prva radionica organizirana zahvaljujući Japanskom fondu za zaštitu biološke raznolikosti, koga je uspostavilo Predsjedništvo desete Konferencije članica Konvencije za zaštitu biološke raznolikosti (COP 10) održane u Nagoyi, sa ciljem da se pruži potpora implementaciji rezultata Konferencije. Na inicijativu Ministarstva okoliša Japana Japanski sabor je odobrio uspostavu Japanskog fonda za zašttitu biološke raznolikosti. Jedan od ključnih ciljeva Fonda je, da na regionalnim i sub-regionalnim nivoima, pruži pomoć članicama Konvencije da prenesu odredbe Novog Strateškog plana za zaštitu biodiverziteta 2011 – 2020 u svoje nacionalne prioritete što je prije moguće, a po mogućnosti prije COP-a11, koji će se održati u Indiji u oktobru/listopadu 2012. godine.
Glavni fokus radionice bio je postavljanje nacionalnih i regionalnih ciljeva u okvire Aichi-Nagoya ciljeva za zaštitu biološke raznolikosti. To obuhvata integriranje zaštite biološke raznolikosti u nacionalne i lokalne planerske procese.
Pedeset devet sudionika iz 15 zemalja Južnoafričke razvojne zajednice (SADC) prisustvovalo je sastanku. Predstavnici ministarstava za planiranje bili su, također, prisutni na radionici, koju je otvorio gosp. Elistus Mathumo, tajnik Vijeća Chobe Distrikta.
Zahvaljujući se nadležnim tijelima Konvencije o zaštiti biološke raznolikosti (CBD) na odabiru Botswane kao prvog domaćina Radionice posvećene jačanju kapaciteta za izradu i provođenje nacionalnih strategija i akcionih planova za zaštitu biološke raznolikosti (NBSAPs), gospodin Onkokame Kitso Mokaila, ministar okoliša, divljine i turizma Botswane je rakao: "Nije dovoljna samo ratifikacija međunarodnih sporazuma, njih treba i implementirati. Da bi se preuzete obaveze implementirale, potrebno je ojačati kapacitete koji će to realizirati".
Obzirom da je Južnoafrička razvojna zajednica (SADC) bila prva regija u kome je oranizirana radionica posvećena jačanju kapaciteta, za očekivati je da će to biti i prva regija u kome će Aichi-Nagoya ciljevi iz Novog Strateškog plana za zaštitu biološke raznolikosti 2011 – 2020 biti preneseni u njegove planove i aktivnosti za zaštitu biološke raznolikosti. U tom smislu, Izvršni tajnik CBD-a gosp. Ahmed Djoghlaf napomenuo je sljedeće: "Nadam se da će zemlje koje pripadaju SADC regionu koga karakteriziraju bogatstvo biološke raznolikosti, kako pojedinačno, tako i zajednički, biti vodeće u razvijanju nacionalnih ciljeva u okviru Aichi Ciljeva, te revidiranju, ažuriranju i implementaciji NBSAPs. A to sve nije moguće realizirati bez rukovodstva Japana. U povijesti pokreta za zaštitu okoliša općenito, a posebno donošenja Rio konvencija, ovo je prvi put da je domaćin konferencije članica nekog multilateralnog okolišnog sporazuma unaprijed uspostavilo namjenski fond za pomoć u provedbi odluka za koje se očekuje da će biti usvojene. Japan je doista učinio presedan koji treba da bude uzor".