Izvješće o okolišnim dozvolama za razdoblje 2003-2012

Izvješće  o okolišnim dozvolama  za razdoblje 2003-2012

Sri, 06. Mar. 2013.


 Okolišna dozvola je integralni upravni akt kojim se propisuju mjere zaštite svih sastavnica okoliša (zrak, voda, zemljište, biodiverzitet, upravljanje otpadom, itd.),...

 Okolišna dozvola je integralni upravni akt kojim se propisuju mjere zaštite svih sastavnica okoliša (zrak, voda, zemljište, biodiverzitet, upravljanje otpadom, itd.), a ima za cilj visoku razinu zaštite okoliša. U zakonskom postupku koji prethodi izdavanju urbanističke suglasnosti, investitor za čiji projekat se smatra da ima ili može imati negativan utjecaj na okoliš, dužan je prethodno pribaviti okolišnu dozvolu.
Uspostava novog sustava izdavanja okolišnih dozvola utemeljena je na modernim europskim standardima i procedurama te tretira sve utjecaje koje pogoni i postrojenja, odnosno aktivnosti uglavnom gospodarskih subjekata imaju na pojedine segmente okoliša i okoliš u cjelini.

Dakle, možemo reći da je uveden novi pravni institut nazvan okolišna dozvola, koji sa svojim instrumentarijem u formi odredbi u Zakonu i provedbenim propisima preventivno djeluje na prekomjerna zagađivanja utvrđena graničnim vrijednostima parametara zagađivanja okoliša i doprinosi njegovom očuvanju, zaštiti zdravlja ljudi i očuvanju cjelokupnog živog svijeta.

Povećan broj zahtjeva za izdavanje okolišne dozvole itekako je vidljiv, posebno u posljednje dvije godine, te je od 2003. godine do kraja 2012 godine, zaprimljeno ukupno 733 zahtjeva za okolišnu dozvolu, dok je ukupan broj izdatih okolišnih dozvola u periodu 2003. - 2012. na federalnoj razini 449.
Očito su gospodarstvenici i investitori prepoznali važnost okolišne dozvole kao temeljnog dokumenta za pokretanje bilo kakvih inicijativa ili novih investicija, a stalnim angažmanom djelatnika Sektora za okolišne dozvole na terenu ukazuje se na značaj okolišne dozvole, odnosno, raznim prezentacijama po pitanju okolišne dozvole, registru zagađivača, kao i problematikom zbrinjavanja otpada, Sektor za okolišne dozvole je uveliko podigao svijest građana i institucija o potrebi što skorije i što potpunije implementacije okolišne regulative u našu zajednicu.
U 2012. godini Sektor za okolišne dozvole uveo je i nekoliko novina u proces izdavanja okolišnih dozvola. Tvornici cementa Lukavac izdano je, u okviru okolišne dozvole, odobrenje za suspaljivanje starih auto guma, kao alternativnog goriva, što je povećalo ekonomičnost samog proizvodnog procesa, te pridonijelo zbrinjavanju guma kao otpada na zakonom predviđen način, a izdana je i prva integralna okolišna dozvola za GIKIL iz Lukavca, kao rezultat projekta Safege. Dovršetkom procesa izrade novog Zakona o okolišu, FMOIT će značajno povećati transponiranje okolišnih standarda EU u domaće zakonodavstvo. Sadašnji stupanj transpozicije okolišnih standarda EU u našem zakonodavstvu je oko 50 %.
Pored aktivnosti u upravnim postupcima sektor za okolišne dozvole u zadnje dvije godine pokrenuo radnje za stavljanje u funkciju registra zagađivača i postrojenja. Software je stavljen u operativno stanje, izvršena je edukacija županija/kantona, te su unešeni podaci o zagađenjima za 2011. godinu.
Za 2012. godinu pripremamo operatere da sami putem interneta i dodjeljivanja lozinke, unesu podatke u registar do zakonom predviđenog roka (30.06.2012.).
Sektor za okolišne dozvole radio je i objavio dva nova pravilnika: Pravilnik o uvjetima i kriterijima koje moraju ispunjavati ovlašteni nositelji izrade Studije o utjecaju na okoliš, visini taksa, naknada i ostalih troškova nastalih u postupku procjene utjecaja na okoliš i Pravilnik o utvrđivanju uvjeta za certifikaciju eksperata, nakon čega je urađen audit nositelja izrade SPUO i PA, kao i pročišćavanje stare liste eksperata/stručnjaka, te ocjenjivanje novih aplikanata.
Sektor za okolišne dozvole je u 2012. godini aktivno radio i na izradi novog Zakona o zaštiti okoliša koji je u tehničkim detaljima i završen.

 

 

 

Priložene datoteke