Izrada II. pregleda stanja okoliša u Bosni i Hercegovini (Environmental Performance Review – EPR)

Izrada II. pregleda stanja okoliša u Bosni i Hercegovini (Environmental Performance Review – EPR)

Sri, 02. Jun. 2010.


Sada već davne 1993. godine, u vrijeme kada je u Bosni i Hercegovini bjesnio rat, u Lucernu (Švicarska) održavala se Druga ministarska konferencija "Okoliš za Europu", na koj...

Sada već davne 1993. godine, u vrijeme kada je u Bosni i Hercegovini bjesnio rat, u Lucernu (Švicarska) održavala se Druga ministarska konferencija "Okoliš za Europu", na kojoj su ministri nadležni za okoliš inicirali izradu izvješća koji bi predstavljali prikaze stanja u okolišu u zemljama u tranziciji. Inicijativa je podržana od strane Ekonomske komisije Ujedinjenih naroda za Europu (United Nations Economic Commission for Europe – UNECE), što je rezultiralo odlukom Komiteta za okolišnu politiku pri UNECE-u, da izrade prikaza stanja u okolišu budu dio njihovog redovnog programa rada.

Deset godina kasnije, na Petoj ministarskoj konferenciji "Okoliš za Europu" održanoj u Kiev-u u svibnju 2003. godine, ministri su potvrdili značaj UNECE programa prikaza stanja u okolišu (EPR program). Prikazi su predočavali napore koje su zemlje sa ekonomijama u tranziciji ulagale u procese zaštite i upravljanja okolišem, te ponudili vladama tih zemalja preporuke kako da, u skladu sa njihovim prilikama, unaprijede upravljanje okolišem, tako što će reducirati teret zagađenja, bolje integrirati okolišne politike u politike drugih sektora, te jačati suradnju sa međunarodnom zajednicom. Ministri su, također, ponovo potvrdili svoju podršku EPR programu kao značajnom instrumentu za zemlje u tranziciji i odlučili da se program nastavi.

Prikaze su realizirali međunarodni timovi stručnjaka iz regije, uz tijesnu suradnju sa stručnjacima iz zemlje za koju je prikaz stanja u okolišu rađen. Timovi su, također, imali dobru suradnju sa organizacijama u okviru sustava Ujedinjenih naroda, kao što su: Razvojni program Ujedinjenih naroda (United Nations Development Programme – UNDP), Program za okoliš Ujedinjenih naroda (United Nations Environment Programme – UNEP), Svetska banka (World Bank – WB), Svjetska zdravstvana organizacija (World Health Organization – WHO), Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (Organization for Economic Cooperation and Development – OECD). Prvi Prikaz stanja u okolišu u Bosni i Hercegovini je dvadeseti u seriji izvješća/prikaza koje je publicirala UNECE.

Prvi Prikaz stanja u okolišu u Bosni i Hercegovini (EPR1)

Konstituiranjem međunarodnog tima stručnjaka u rujnu 2003. godine, započeo je rad na Prvom Prikazu stanja u okolišu (EPR1) u Bosni i Hercegovini.

Stručnjaci iz Belgije, Bugarske, Italije, Norveške, Slovenije, Švedske, Bivše Jugoslavenske Republike Makedonije, UNECE tajništva i WHO/ECEH tajništva sačinjavali su navedeni međunarodni tim stručnjaka, čijem je radu značajan i uspješan doprinos dao i lokalni stručni tim sastavljen od kompetentnih ljudi iz državnih i entitetskih ministarstava i institucija, među kojima su, na razini Federacije BiH, bili i stručnjaci iz Sektora za zaštitu okoliša pri tadašnjem Federalnom ministarstvu prostornog uređenja i okoliša.

Nakon dvanaestodnevnog boravka u Bosni i Hercegovini u studenom 2003. godine, kojom prilikom su obišli teren i razgovarali sa kompetentnim dužnosnicima i stručnjacima iz oba entiteta, međunarodni stručni tim je napravio nacrt EPR1 izvješća sa zaključcima i preporukama i dostavio ga, u travnju 2004. godine, relevantnim instancama u Bosni i Hercegovini radi pribavljanja mišljenja, komentara i primjedbi. U rujnu 2004. godine, nacrt je dostavljen Ad Hoc Stručnoj grupi za prikaz stanja u okolišu, koja ga je, zajedno sa ekspertima iz Bosne i Hercegovine sa razine države i oba entiteta, detaljno razmotrila i prodiskutirala, fokusirajući se, posebno, na zaključke i preporuke koje su dali međunarodni stručnjaci.

Sa dopunama predloženim od strane Stručne grupe, EPR1 je dostavljen Komitetu za okolišnu politiku pri UNECE na stručnu provjeru ('peer review') u okviru jedanaeste sjednice navedenog Komiteta koja je održana u listopadu 2004. godine. Na sjednici, u dijelu koji se odnosio na stručnu provjeru ('peer review') sudjelovala je i delegacija Vlade Bosne i Hercegovine na visokoj razini. Komitet za okolišnu politiku pri UNECE usvojio je preporuke navedene u EPR1.

Pored uvodnog, EPR1 se sastoji od tri dijela koja obuhvaćaju ukupno dvanaest tematskih poglavlja:
PRVI DIO: OKVIR ZA POLITIKU ZAŠTITE I UPRAVLJANJA OKOLIŠOM
Poglavlje 1: Politika, zakonski i institucionalni okvir
Poglavlje 2: Ekonomski instrumenti i privatizacija
Poglavlje 3: Informacije, učešće javnosti i edukacija
Poglavlje 4: Međunarodna suradnja
DRUGI DIO: UPRAVLJANJE ZAGAĐENJEM I PRIRODNIM RESURSIMA
Poglavlje 5: Upravljanje kvalitetom zraka
Poglavlje 6: Upravljanje otpadom i kontaminiranim područjima
Poglavlje 7: Upravljanje vodama
Poglavlje 8: Upravljanje biodiverzitetom i šumama
TREĆI DIO: EKONOMSKO I SEKTORSKO INTEGRIRANJE
Poglavlje 9: Turizam i okoliš
Poglavlje 10: Poljoprivreda i okoliš
Poglavlje 11: Zaštita okoliša u okviru energetskog sektora
Poglavlje 12: Zdravlje i okoliš

Za svako poglavlje napravljeni su zaključci i date preporuke koje su predstavljale smjernice za dalje učinkovito unaprijeđenje zaštite i upravljanja okolišom.

Drugi Prikaz stanja u okolišu u Bosni i Hercegovini (EPR2)

Rad na Drugom Prikazu stanja u okolišu u Bosni i Hercegovini je započeo u siječnju 2010. godine, konstituiranjem međunarodnog stručnog tima i njihovim pripremnim aktivnostima za rad na predmetnom dokumentu. Međunarodni stručni tim za izradu EPR2 čine stručnjaci iz UNECE-a, Švicarske, Nizozemske, Češke Republike, Njemačke, Rusije i Kanade.

Misija međunarodnih stručnjaka u Bosni i Hercegovini započela 24. svibnja 2010. godine. Tog dana je u Sarajevu, u organizaciji Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, održan zajednički sastanak članova međunarodnog stručnog tima sa dužnosnicima i stručnjacima iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i nadležnih ministarstava i institucija Federacije BiH.
Sastanak istog karaktera, sa predstavnicima Republike Srpske, odžan je 31. svibnja u Banja Luci.
U danima koji su slijedili nakon sastanka, strani stručnjacii zaduženi za pojedine oblasti, imali su i zasebne susrete sa kompetentnim lokalnim stručnjacima i dužnosnicima.
U svim navedenim susretima aktivno je sudjelovalo i dalo kvalitetan doprinos stručni i rukovodni tim Federalnog ministarstva okoliša i turizma

Cilj kako zajedničkih, tako i pojedinačnih sastanaka je bio – predočiti stručnom timu za izradu EPR2 što je u periodu od šest godina učinjeno u Bosni i Hercegovini na planu unaprijeđenja zaštite i upravljanja okolišom, u skladu sa preporukama definiranim u EPR1.

Misija međunarodnih stručnjaka u Bosni i Hercegovini završava se 04. lipnja 2010. godine.

Planirano je da, na osnovu informacija dobivenih "na terenu", Stručna skupina za prikaz stanja u okolišu napravi nacrt izvješća do listopada 2010. godine, nakon čega bi uslijedila stručna provjera ('peer review').
Predviđeno je da Komitet za okolišnu politiku pri UNECE, na svojoj sjednici planiranoj za studeni 2010. godine, uz prisustvo visokih dužnosnika Bosne i Hercegovine, usvoji Drugi Prikaz stanja u okolišu u Bosni i Hercegovini (EPR2).

EPR2 bit će dokument koji će predočiti napredak postignut u oblasti zaštite i upravljanja okolišom u periodu 2004.-2010. godina (period od donošenja EPR1 do danas), te dati preporuke koje će, Bosni i Hercegovini u cjelosti, kao i njenim entitetima predstavljati, sa stajališta okoliša, važne i nezaobilazne putokaze na njenom putu prema pristupanju i ulasku u Europsku Uniju.