GEF uspostavlja Fond za implementaciju Nagoya Protokola

GEF uspostavlja Fond za implementaciju Nagoya Protokola

Sri, 08. Jun. 2011.


Washington, D.C., 03. lipnja/juna 2011. godine – Organizacija za Globalnu okolišnu pomoć-GEF (Global Environment Facility), kao najveći financijer za zaštitu okoliša na gl...

Washington, D.C., 03. lipnja/juna 2011. godine – Organizacija za Globalnu okolišnu pomoć-GEF (Global Environment Facility), kao najveći financijer za zaštitu okoliša na globalnoj razini, uvodi novi fond sa ciljem da zemljama u razvoju pomogne da ratificiraju i implementiraju ključne međunarodne sporazume za očuvanje, zaštitu i održivo korištenje bološke raznolikosti.

Na dan 26. svibnja/maja, Vijeće GEF-a je odobrilo da Tajništvo Konvencije o biološkoj raznolikosti preuzme rukovođenje Fondom, te je isti potvrdio i doprinos Vlade Japana u iznosu od jedne milijarde jena (oko 12 milijuna US$). Japan se na ovu sumu obavezao u sklopu dopunske deklaracije kojom svoju finansijsku podršku fondu pružaju još Vlada Francuske-1milijun eura (oko 1,4 milijun US$), te Vlade Norveške i Švicarske.

Do uspostave Fonda došlo je za manje od četiri mjeseca od dana kada je Nagoya Protokol o pristupu genetskim resursima i poštenoj raspodjeli koristi koje proističu iz njihovog korištenja otvoren za potpisivanje u sjedištu Ujedinjenih Naroda u New Yorku.

GEF, kao financijski mehanizam Konvencije o biološkoj raznolikosti i drugih međunarodnih okolišnih sporazuma, upravljati će novim Fondom i poticati dodatne doprinose.

Svjetska banka će služiti kao zastupnik Fonda.

Prošle jeseni u Nagoyi, Japan, na desetom sastanku Konferencije članica Konvencije o biološkoj raznolikosti, 193 zemlje su, nakon višegodišnjeg pregovaranja, odobrile globalni sporazum pod nazivom Nagoya Protokol. Protokol je ustanovio temeljna pravila o tome kako zemlje treba da međusobno surađuju kada pristupaju i dijele mnoge koristi koje proističu iz održivog korištenja genetskih resursa svih živih organizama. Članice Konvencije su, također, odlučile da GEF bude financijski mehanizam Protokola.

Prošle godine, kao predsjedavajuća Konferencije zemalja članica Konvencije o biološkoj raznolikosti, Vlada Japana je predložila da se pri GEF-u uspostavi ovaj novi, dobrovoljni fond, kojim će se pomoći zemljama u razvoju da ojačaju svoje kapacitete koji će biti uključeni u procese ratifikacije i implementacije Protokola, kao i u financijske projekte na državnim i regionalnim razinama, kojima će se unaprijediti transfer tehnologija, uključivanje privatnog sektora, te zaštita, očuvanje i održivo korištenje genetičkih resursa. Fond će, također, pomoći zemljama članicama Konvencije ojačati kapacitete koji će na odgovarajući način koristiti tradicionalna znanja koja se odnose na pristup i korištenje genetskih resursa te, za iste procese, uvoditi korištenje novih znanja i upravljačkih mehanizama.