Europska Unija odobrava Nagoya-Kuala Lumpur Dopunski protokol o odgovornosti i naknadama

Europska Unija odobrava Nagoya-Kuala Lumpur Dopunski protokol o odgovornosti i naknadama

Čet, 04. Apr. 2013.


Montreal, 26. Mart/ožujak 2013. godine – Europska Unija je, 21. marta/ožujka 2013. godine, deponirala svoje odobrenje za Nagoya-Kuala Lumpur Dopunski protokol o odgovornosti i naknadama u okvi...

Montreal, 26. Mart/ožujak 2013. godine – Europska Unija je, 21. marta/ožujka 2013. godine, deponirala svoje odobrenje za Nagoya-Kuala Lumpur Dopunski protokol o odgovornosti i naknadama u okviru Kartagena Protokola o biosigurnosti.

Dopunski protokol će stupiti na snagu devedesetog dana od dana kada četrdeseta zemlja članica Kartagena protokola o biosigurnosti deponira svoju ratifikaciju, prihvatanje, odobrenje ili pristupanje istom. Do danas, 12 zemalja članica Kartagena protokola je deponiralo svoju ratifikaciju, prihvatanje, odobrenje ili pristupanje Nagoya-Kuala Lumpur Dopunskom protokolu o odgovornosti i naknadama. To su: Albanija, Bugarska, Češka, Europska Unija, Litvanija, Meksiko, Norveška, Španjolska, Švedska i Sirija.

"Čestitam Europskoj Uniji na tome što je odobrila Dopunski protokol o odgovornosti i naknadama. To odobrenje je značajno. Ono predstavlja nedvosmislen pokazatelj da je ovaj Protokol na putu da stupi na snagu" izjavio je Braulio Ferreira de Souza Dias, Izvršni sekretar Konvencije o biološkoj raznolikosti. "Stoga pozivam članica Kartagena protokola o biosigurnosti, koje još nisu ratificirale ili pristupile Dopunskom protokolu, da to učine čim to budu mogle, kako bi ovaj važni instrument, što je moguće prije, stupio na snagu i počeo da se implementira".

Cilj Nagoya-Kuala Lumpur Dopunskog protokola je da doprinese zaštiti i održivom korištenju biodiverziteta, tako što će obezbijediti međunarodne propise i procedure za mjere koje će se preduzimati u slučaju nastanka šteta izazvanih živim modificiranim organizmima.

Zemlje kojima su potrebne detaljne informacije o Dopunskom protokolu, uključujući i proceduru deponiranja njihovih ratifikacija ili pristupanja Dopunskom protokolu, mogu konsultirati sljedeću web-stranicu:
http://bch.ebd.int/protocol/supplementary/

U kontekstu naprijed predočenog Saopštenja za javnost, potrebno ja istaći da je GEF (Globalni fond za okoliš) obećao da će, čim Bosna i Hercegovina aplicira za ratifikaciju, odobriti iznos od 30.000 US$ kao pomoć našoj zemlji u proceduri ratifikacije Nagoya-Kuala Lumpur Dopunskog protokola o odgovornosti i naknadama u okviru Kartagena Protokola o biosigurnosti.