DELEGACIJE BOSNE I HERCEGOVINE NA KONFERENCIJI O KLIMATSKIM PROMJENAMA U PARIZU

DELEGACIJE BOSNE I HERCEGOVINE NA KONFERENCIJI O KLIMATSKIM PROMJENAMA U PARIZU

Pon, 07. Dec. 2015.


 U periodu od 30. novembra - 11. decembra 2015. godine u Parizu, Francuska, se održava konferencija pod zvaničnim nazivom: „Konferencija Ujedinjenih nacija o promjeni klime u Parizu&rdquo...

 U periodu od 30. novembra - 11. decembra 2015. godine u Parizu, Francuska, se održava konferencija pod zvaničnim nazivom: „Konferencija Ujedinjenih nacija o promjeni klime u Parizu”.
U okviru ove konferencije biće održano 21. zasjedanje Konferencije država članica Okvirne konvencije UN o promjeni klime ( COP 21) i 11. zasjedanje Konferencije država članica Kjoto protokola ( COP/MOP 11), 2-12. zasjedanje „Ad Hoc“ Radne grupe za efikasne akcije Platforme iz Durbana (Ad Hoc Working Group on the Durban Platform for Enhanced Action - ADP), kao i 43. zasjedanje Pomoćnog organa za implementaciju (SBI) i Pomoćnog organa za nauku i tehnologiju (SBSTA). Dio Konferencije na ministarskom/visokom nivou se održava u periodu od 7 - 9. decembra 2015. godine.
Osnovni cilј Konferencije je postizanje dogovora i usvajanje novog pravno obavezujućeg dokumenta koji će definisati obaveze država članica Okvirne konvencije UN o promjeni klime (UNFCCC) za period poslije 2020. godine i na taj način spriječiti porast temperature na globalnom nivou preko 2°C.
Kako bi ovaj cilј bi ostvaren, odnosno kako bi se na Konferenciji obezbijedila politička podrška na najvišem državnom nivou, predsjednik Republike Francuske uputio je poziv za učešće i obraćanje predsjednicima država i vlada, svih država članica Konvencije, na tzv. "Događaju za lidere", koji je održan 30. novembra 2015. godine.
Među zemlјama članicama Konvencije nalazi se i Bosna i Hercegovina i to od 6. decembra 2000. godine, kada je Konvencija stupila na snagu u odnosu na BiH. Kjoto protokol ratifikovan je Odlukom Predsjedništva BiH o ratifikaciji Kjoto protokola u 2008. godini.
S obzirom na status u okviru Konvencije i Protokola Bosna i Hercegovina nije imala obaveze kvantifikovanog smanjenja emisija stakleničkih gasova u prvom obavezujućem periodu (periodu 2008-2012. godina).
Ratifikacijom Konvencije i Protokola Bosna i Hercegovina je preuzela obavezu utvrđivanja i sprovođenja mjera i aktivnosti koje će doprinijeti postizanju cilјeva Konvencije. U skladu sa zahtjevima Konvencije BiH realizira obaveze koje se tiču izrade nacionalnih izvještaja (komunikacija), periodično izvještavanje organa Konvencije, međunarodnu saradnju u oblasti klimatskih istraživanja i sistematskih osmatranja, transfera znanja i čistih tehnologija, donošenja i sprovođenja mjera prilagođavanja na izmijenjene klimatske uslove, obrazovanja, obuke, i informisanja javnosti o uzrocima i mogućim antropogenim uticajima na promjenu klime. Istovremeno, ratifikacijom Protokola BiH nisu uvedene nove obaveze, u odnosu na opšte obaveze utvrđene Konvencijom.
Treba imati u vidu i da postoje određene tendencije pod Konvencijom da novi pravno obavezujući dogovor za period poslije 2020. godine, bude obavezujući za sve države članice Konvencije, ne praveći razliku, u tom kontekstu, između industrijski razvijenih i zemalјa u razvoju.
U ovom smislu značajno je istaći da je Bosna i Hercegovinia uradila, usvojila i predala Sekretarijatu Koncencije dvije nacionalne komunikacije. Obaveze država članica Konvencije su da svoje nacionalne komunikacije Sekretarijatu Konvencije podnose na četiri godine, a u skladu sa odlukama proizašlim iz pregovora pod Konvencijom, nova obaveza je i podnošenje Dvogodišnjih ažuriranih izvještaja svake dvije godine.
Sa aspekta pristupanja EU, bitno je ukazati na položaj BiH u okviru pregovaračkog procesa pod Konvencijom. Naime Bosna i Hercegovina je članica Konvencije, u statusu ne-Aneksa I, kao i članica Kjoto protokola, u statusu van Aneksa B. Drugim riječima, BiH pripada članicama Konvencije koje nemaju kvantifikovane obaveze smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte. Značajno je i da sve države članice EU imaju status Aneks I i Aneks B država članica Konvencije i Kjoto protokola, odnosno kvantifikovanu obavezu smanjenja emisija GHG, kao i da su preuzele obaveze smanjenja emisija GHG i za period do 2020. godine. Kroz pregovarački proces pod Konvencijom, kao i bileteralnim susretima, EU je iznijela očekivanja da i države sa statusom ne-Aneks I, a posebno države kandidati i potencijalni kandidati za članstvo u EU, preuzmu obaveze smanjenja/ograničenja emisija GHG za period poslije 2020. godine, a u skladu sa svojim mogućnostima i nacionalnim okolnostima. Drugim riječima, pozicija EU je da dogovor u Parizu mora biti pravno obavezujući za sve države članice Konvencije.
S obzirom na strateško opredjelјenje pridruživanja Evropskoj uniji, Bosna i Hercegovina se pridružuje podnescima EU pripremlјenim za Konferencije i prateće sastanke. Podnesci EU izražavaju stavove država članica EU. Takođe, na početku Konferencija EU organizuje sastanake sa zemlјama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo u EU, na kojima ih upoznaje sa stavovima i istovremeno traži njihovo mišlјenje i sugestije na iste.
Evropska unija ima ulogu lidera u oblasti borbe protiv klimatskih promjena i pridaje ovoj oblasti veliki politički značaj, a pravovremeno dostavlјanje Izvještaja o namjeravanom nacionalno određenom doprinosu smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte ( INDC) je jedno od klјučnih političkih pitanja, pa su i napori BiH na izradi i dostavlјanju istog, posebno pozitivno ocijenjeno od strane Evropske komisije.
Ispred Bosne i Hercegovine na ministarskom dijelu Konferencije se prigodnim govorom obratio gospodin Ivan Orlić, ambasador BiH u Francuskoj. MC