Dan čistih planina

Dan čistih planina

Ned, 26. Sep. 2010.


Planine su uzdignuti dijelovi Zemljine kore, viši od 500 m, koji zauzimaju petinu svjetskog kopnenog područja i predstavljaju osnovni životni oslonac čak desetini ljudske populacije. Planins...

Planine su uzdignuti dijelovi Zemljine kore, viši od 500 m, koji zauzimaju petinu svjetskog kopnenog područja i predstavljaju osnovni životni oslonac čak desetini ljudske populacije. Planinska područja na svim kontinentima predstavljaju društveni, ekonomski i ekološki kapital od izuzetnog značaja i vrijednosti.
Na planinama se bioraznolikost ističe u svom punom sjaju i bogatstvu, planine su i kisik i pitka voda, one nas štite od velikih udara vjetra, zaustavljaju oblake i njihove oborine, dom su brojnim ugroženim biljnim i životinjskim vrstama.
Planine su mjesta susreta čovjeka sa samim sobom.

Međutim, procesi globalizacije, urbanizacije i masovnog turizma velika su prijetnja planinskim zajednicama i resursima. Ekološki sustavi planina su izloženi uništavanju, a planinsko stanovništvo se suočava sa rastućim siromaštvom i glađu.

Spoznaja o značaju planina je, na Europskom kontinentu, počela sazrijevati i jačati još od kraja devetnaestog stoljeća. Od tog vremena mnoge zemlje počinju donositi zakonske propise koji se odnose na zaštitu i očuvanje njihovih planinskih područja. Sedamdesetih godina prošlog stoljeća započinje ustrojavanje i unaprijeđivanje regionalne suradnje u cilju zaštite planinskih regija, nakon čega se, tijekom devedesetih godina uspostavljaju i zakonski instrumenti za zaštitu planinskih područja Alpa i Karpata.

U cilju što učinkovitije zaštite i očuvanja specifičnih karakteristika planinskih područja, Europska Unija 1975. godine određuje tzv. "Manje zaštićena područja" (Less Favoured Areas – LFAs). Također, tijekom posljednje dekade, Europska Unija je, kroz svoju uvezanu politiku i poštivanje Ugovora iz Lisabona, u velikoj mjeri fokusirana na planinska područja.

Donošenjem i stalnim unaprijeđivanjem odgovarajućih sektorskih legislativa, Bosna i Hercegovina sigurnim korakom prati sva regionalna i Europska stremljenja na polju zaštite i održivog korištenja svojih izuzetno vrijednih i raznovrsnih planina.

Aktivnosti i pokušaji kojima se nastoji ukazati na značenje planinskih zajednica, vrijednosti planina uopće i dobrobiti koje nam planine pružaju su Međunarodna godina planina, Svjetski dan planina (11. decembar/prosinac), te Dan čistih planina.

Dan čistih planina se obilježava već gotovo dvije decenije i predstavlja veoma dobru priliku za korisne ekološke aktivnosti, kao što su:
- akcije čišćenja,
- informativne aktivnosti,
- ekskurzije vezane za prirodu, planinarenje,
- posjete i upoznavanje sa planinarskim društvima, itd.


I zato, uz iskrene čestitke koje, u povodu Dana čistih planina, svim građanima Bosne i Hercegovine upućuju Federalno ministarstvo okoliša i turizma i ministar dr.sc. Nevenko Herceg osobno, neka svako od nas, u ove blage, „vatrometom“ boja uljepšane jesenje dane da svoj doprinos planinama svog okruženja, kako bi
"u čast planinama, svaki bistri gorski izvor, čisti planinski proplanak i djevičanski planinski vrhunac takav i ostao".