BiH sudionik novog EU regionalnog programa zaštite okoliša - RENA

BiH sudionik novog EU regionalnog programa zaštite okoliša - RENA

Čet, 17. Jun. 2010.


U Beču je 14.lipnja održan, u organizaciji Europske unije, početni/ pripremni sastanak Upravnog odbora – SCM novog regionalnog programa pod nazivom „Regionalna mreža zaštite oko...

U Beču je 14.lipnja održan, u organizaciji Europske unije, početni/ pripremni sastanak Upravnog odbora – SCM novog regionalnog programa pod nazivom „Regionalna mreža zaštite okoliša pristupnih zemalja iz Jugoistočne Europe“ – Regional Environmental Network for Accession/ RENA. Sastanku su bili nazočni predstavnici zemalja kandidata i potencijalnih zemalja kandidata iz Jugoistočne Europe za pristup u Europsku uniju: Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Srbije i Turske.
U ime BiH nazočan je bio pomoćnik ministra Mladen Rudež iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma Sarajevo.

Tko je bio inicijator novog okolišnog programa ?
Još u lipnju 2007. godine na ministarskom sastanku ministara okoliša Rumunije , Bugarske i zemalja kandidata te zemalja potencijalnih kandidata za pristup u EU, pozdravljena je kao dobrodošla inicijativa Europske komisije da se prethodni regionalni program obnove okoliša za Jugoistočnu Europu pod nazivom Regional Environmental Reconstruction Program – REReP nastavi sa novim programom za okoliš – RENA.
Aktivnosti u okviru ovog regionalnog okolišnog programa - RENA bi bile sljedeće:
- Poticanje razmjene iskustava i najboljih praksi
- Pomoć u zajedničkom prihvaćanju okolišnih izazova
- Osiguranje foruma u komunikaciji Europske komisiju/EC i cijele regije
- Provođenje bilateralne suradnje između Europske komisije i RENA zemalja

Program RENA bi se realizirao u periodu od 2010. do 2013.godine u 4 tematske oblasti čije bi se aktivnosti provodile u 4 radne grupe sa sudionicima iz gore navedenih zemalja:

1. Radna grupa 1 – Strateško planiranje i investiranje
2. Radna grupa 2 – Klimatske promjene
3. Radna grupa 3 – Prekogranična suradnja i multilateralni sporazumi u oblasti okoliša
4. Radna grupa 4 – Radna mreža za provođenje i kontrolu provođenja okolišnog zakonodavstva (Evironmental Compliance and Enforcement Network for Accession - ECENA)

RG 1- Strateško planiranje i investiranje Ova radna grupa će obuhvatiti strategiju planiranja u predpristupnim procesima uključujući i identificiranje potreba za jačanje kadrovskih kapaciteta u svakoj od pojedinih zemalja u regiji. Rad Radne grupe 1će se temeljiti na rezultatima dva predhodno realizirana projekata u okviru REReP-a: Projekta definiranja prioritetnih okolišnih projekata za programe investiranja/ PEIP za svaku zemlji u regiji sa posebnim fokusom na uključivanje stručnjaka za investiranje u okolišnu infrastrukturu i platforme za institucionalno jačanje okoliša u regiji/ RISP gdje će fokus biti usmjeren na osposobljavanje rukovoditelja u upravi, sposobnih i kompetetnih za promjenu organizacije okolišne administracije.
Radom Radne grupe1 rukovoditi će ključni stručnjaci koje je odabrala Europska komisija a to su: Cyntia Witehead - Ključni stručnjak 2/ Zakonodavstvo i Daiva Semeniene, Ključni stručnjak 3/ Okolišno investiranje.

RG 2 – Klimatske promjene Ova radna grupa će raditi na principu tehničke pomoći za uspostavu registara plinova koji stvaraju efekte staklene bašte u zemljama ove regije, aktivnostima na unapređenju energetske učinkovitosti, pripremi strategije prilagođavanja i ublažavanja efekata klimatskih promjena i jačanje kadrovskih kapaciteta u administrativnoj strukturi u ovoj oblasti itd.
Europska komisija je odabrala da ovom radnom grupom rukovode: Ključni stručnjak 1 (ujedno i Vođa tima RENA programa) Ike van der Putte, i Ključni stručnjak 4/ EU okolišni aquis i negovo provođenje u praksi, Imre Csikos

RG 3 – Prekogranična suradnja Ova radna grupa treba raditi na razvoju prekogranične suradnje zemalja ove regije u oblasti okoliša i provođenje multilateralnih okolišnih sporazuma. Fokus će ove grupe biti uspostava suradnje na 3 područja: Priroda, EIA/SEA i Voda. Dakle, glavne teme će biti u vezi provođenja programa Natura 2000, primjena zakonske procedure u oblasti EIA/SEA, te primjena i provođenje okvirne EU direktive za vode u zemljama ove regije.
Ovom radnom grupom će rukovoditi: Ključni stručnjaci 2 i 3

RG 4 – ECENA Ova radna grupa će se temeljiti na radu u 3 klastera iz područja programa provođenja i kontrole nad provođenjem okolišnog zakonodavstva u zemljama kadidata i potencijalnim kandidatima za pristup u Europsku zajednicu ECENA: 1.Obuka i razmjena iskustava; 2. Institucionalni i metodološki razvoj kontrole provođenja zakona; i 3. Provođenje okolišnog zakonodavstva u prkograničnim slučajevima. Ovom radnom grupom će rukovoditi Ključni stručnjaci 1 i 4

Na sastanku u Beču dogovoren je i kalendar budućih aktivnosti:
- Pripremna misija za snimanje stanja u svakoj pojedinjoj zemlji, sastavljene od gore navedenih ključnih stručnjaka, obići će sve navedene RENA zemlje i to: Srbiju i Tursku 23/24.lipnja, Crnu Goru 24/25.lipnja, 28/29.lipnja Makedoniju, Hrvatsku 1. i 2.srpnja Hrvatsku i u kolovozu Albaniju, BiH i Kosovo (točan datum će se dogovoriti uskoro).
- Prvi sastanak Upravnog odbora/SCM ovlaštenih predstavnika iz zemalja RENA programa će se održati 9.rujna u Beču i biti će sastanak na kome će se donijeti odluka o odobrenje programa rada RENA Radnih grupa i izvršit će se završne pripreme i utvrđivanje programa i dnevnog reda RENA Ministarskog sastanka koji će se održati 30.rujna u Briselu.

Usvojen je i prijedlog zaštitnog znaka sa motivom cvijeta u zelenoj boji i jednom žutom laticom i slovnim nazivom RENA u plavoj boji (na slici).

Implementacijska agencija programa RENA će biti austrijska tvrtka Human Dynamics

Sve aktivnosti na RENA programu odvijati će se sukladno projektnom zadatku koji je usvojila Europska komisija, a u njegove sveobuhvatne aktivnosti u unapređenju zaštite i kvalitete okoliša, trebaju se žurno uključiti sva nadležna ministarstva odgovorna za problematiku okoliša sa razine BiH – Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH – Odsjek za okoliš, entitetska ministarstva zaštite okoliša : Federalno ministarstvo okoliša i turizma (i županijska ministarstva okoliša) i Ministarstvo prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije iz RS, entitetska ministarstva nadležna za poljoprivredu, vode i šumarstvo, entitetska ministarstva energije, rudarstva i industrije, ministarstva zdravstva, entitetski hidrometeorološki zavodi i entitetske oklišne inspekcije.