02.veljače-Svjetski dan močvara

02.veljače-Svjetski dan močvara

Pon, 04. Feb. 2013.


Svake godine, 02. februar/veljača se obilježava kao Svjetski dan močvara. Tog dana 1971. godine, u iranskom gradu Ramsaru smještenom na obalama Kaspijskog mora, usvojena je Konvencija o moč...

Svake godine, 02. februar/veljača se obilježava kao Svjetski dan močvara. Tog dana 1971. godine, u iranskom gradu Ramsaru smještenom na obalama Kaspijskog mora, usvojena je Konvencija o močvarama – Ramsar Konvencija.

Ramsar Konvencija je jedini globalni ekološki sporazum koji se bavi posebnim ekosustavima i osigurava okvir za međunarodnu suradnju i aktivnosti na nacionalnim razinama, čiji je cilj očuvanje, zaštita i mudro korištenje močvara i njihovih resursa. Svake godine, počev od 1997. godine, diljem svijeta vladine agencije, nevladine organizacije, te grupe građana na svim razinama zajednica koriste priliku da poduzmu aktivnosti čiji je cilj podizanje svijesti javnosti o vrijednostima močvara, koristima koje se od njih dobivaju, te općenito o značaju Ramsar Konvencije.

Značaj močvara leži u sljedećem:
• močvare pružaju osnovne ekološke usluge, one su regulatori vodnih režima i izvora biodiverziteta na svim razinama koji se tiču vrsta, genetike i ekosustava;
• močvare predstavljaju izvor velikih gospodarskih, znanstvenih, kulturoloških i rekreacijskih vrijednosti za zajednicu;
• močvare imaju vitalnu ulogu u prilagođavanju klimatskim promjenama i njihovom ublažavanju; sve veće ugrožavanje i gubitak močvara uzrokuju ozbiljne, a ponekad i nenadoknadive štete za okoliš i usluge koje pružaju ekosustavi.

Stoga, gdje god je to moguće, močvare treba obnavljati, rehabilitirati i štititi, kako bi se osiguralo njihovo mudro korištenje.

Kako je naprijed istaknuto, močvare su važni regulatori vodnih režima te, u skladu s tim je i moto Svjetskog dana močvara ove, 2013. godine – "Močvare i upravljanje vodama". Tim povodom, Izvršni sekretar Konvencije o biološkoj raznolikosti gosp. Braulio F. de Souza Dias je izjavio:
"Svima nam je u interesu da se osigura učinkovito upravljanje vodama. Voda je potpora za sve potrebe ljudi i ekosustava. U ovom, 21-om stoljeću, česta pojava je da vode nemamo tamo gdje nam je potrebna, ili je imamo prekomjerno u slučajevima poplava, a dodatni problem je i njezina kvaliteta. Uticaji izazvani klimatskim promjenama i njihovo ublažavanje vezani su za prisustvo vode. Postaje sve očiglednije da je osiguravanje vode i njene sigurnosti hitna aktivnost za dobrobit i sigurnost ljudi. Na sreću, sve je prepoznatljivija uloga prirodnih rješenja za postizanje ovih sigusnosti.
Proslavljajući ovogodišnji Svjetski dan močvara želja nam je da istaknemo značaj močvara kao vrijednih oblika ekosustava i prirodnih infrastrukturnih sustava koji nam pomažu da upravljamo vodama i osiguramo višestruke koristi koje dobivamo od vode direktno, i od svega onog što zavisi od vode."

U skladu sa Ramsar Konvencijom, močvarna područja Hutovo Blato, Bardača i Livanjsko polje proglašeni su 'Ramsar' lokalitetima u Bosni i Hercegovini. Njihovoj zaštiti i očuvanju pridaje se veliki značaj, na što obavezuje i činjenica da je naša zemlja, među više od njih 150, potpisnica Ramsar Konvencije.

U povodu Svjetskog dana zaštite močvara i močvarnih staništa, Federalno ministarstvo okoliša i turizma upućuje svim građanima Bosne i Hercegovine iskrene čestitke, uz poruku da je briga o močvarama i močvarnim staništima obaveza Bosne i Hercegovine kao potpisnice Konvencije o zaštiti močvara, ali i više od toga, obaveza koju smo dužni ispuniti radi nas samih i radi budućnosti koja je pred nama.