Logo - Federalno Ministarstvo okoliša i turizma

Novosti

Sastanak radne grupe za pristup pravdi u kontekstu zaštite okoliša i ljudskih prava u Ženevi

uto, 25. feb. 2025.

Šesnaesti sastanak Radne grupe za pristup pravdi održan je 18. i 19. februara 2025. godine u Palati nacija, u Ženevi (Švicarska), a na kojem je iz Bosne i Hercegovine učestvovala predstavnica Federalnog ministarstva okoliša i turizma i kao nacionalna fokalna tačka stranaka potpisnica Aarhuške konvencije o pristupu informacijama, javnoj participaciji u donošenju odluka i pristupu pravdi u pitanjima zaštite okoliša, Emina Karjašević.

Tematske sesije ovog sastanka bile su fokusirane na pristup pravdi u slučajevima koji se odnose na upravljanje hemikalijama i otpadom, kvalitet vode i zagađenje bukom. Cilj Radne grupe bio je da identifikuje trenutne trendove, zakonodavne promjene, dobre prakse, izazove i inovativne pristupe u ovim oblastima.

Ovaj sastanak okupio je stručnjake, predstavnike vlada, pravosuđa, organizacija civilnog društva i drugih ključnih aktera kako bi zajednički radili na pitanjima pristupa pravdi u kontekstu zaštite okoliša i ljudskih prava. Na temu pristupa pravdi u slučajevima vezanim uz zagađenje bukom, Emina Karjašević je učestvovala na sesiji s Natalijom Kobylarz (Registar Evropskog suda za ljudska prava) i Attractom Ui Bhroin (Irsko okolišno pravo pri An Taisce / Aarhus ECO Forum). Tom prilikom, naša predstavnica je održala prezentaciju o zakonodavstvu u Bosni i Hercegovini i sudskoj praksi u ovoj oblasti.

Ovo je bila prilika za diskusiju i razmjenu iskustava o načinima na koje se može osigurati pravičan i efikasan pristup pravdi za osobe pogođene ovim pitanjima. Također, delegati su razmotrili nedavne i buduće razvojne događaje u vezi s implementacijom trećeg stuba Konvencije, naročito u pogledu statusa, opsega pregleda i pravnih lijekova, uključujući privremene mjere. Radna grupa je također istražila alate za promovisanje efektivnog pristupa pravdi, kao što su: organizovanje dijaloga s više zainteresovanih strana kako bi se uklonile postojeće prepreke, uvođenje inicijativa e-pravosuđa, modernih digitalnih tehnologija i drugih alata, podrška izgradnji kapaciteta i specijalizaciji sudstva i drugih pravnih profesionalaca, istraživanje mogućnosti korištenja medijacije i drugih metoda alternativnog rješavanja sporova…

Radna grupa je pozvala strane da nastave s poboljšanjem širenja informacija o procedurama administrativnog i sudskog preispitivanja i pristupu odlukama sudova i drugih tijela za preispitivanje u skladu Aarhuškom konvencijom i ažuriranim Preporukama o efikasnijem korištenju elektronskih informatičkih alata. Također, ohrabrila je strane, u saradnji sa zainteresovanim i partnerskim organizacijama, da prošire inicijative e-pravosuđa na ekološke predmete i promovišu javno učešće u dizajnu, testiranju i implementaciji tih inicijativa.

Na kraju, Radna grupa je naglasila važnost osiguravanja da potpuno sprovođenje digitalnih tehnologija za pristup pravdi ispunjava zahtjeve Aarhuške konvencije i ljudskih prava. Preporučeno je da se preduzmu dodatne mjere za promociju izgradnje kapaciteta i specijalizacije sudstva i drugih pravnih profesionalaca u oblasti zaštite životne sredine i zatražila od partnerskih organizacija da podrže ove aktivnosti. Iskustvo multidisciplinarnih specijalizovanih timova i zajedničkih istražnih timova za ekološke slučajeve, uključujući one u transnacionalnom kontekstu, kao i važnost nastavka istraživanja u vezi doprinosa sprovođenja člana 9. Aarhuške konvencije, također treba uzeti u obzir, konstatovano je na sastanku.

Obavijest!

Nova web-stranica Federalnog ministarstva okoliša i turizma je u testnoj fazi rada.

Ukoliko imate sugestije, primjedbe ili prijedloge, molimo da pošaljete na naš e-mail: fmoit@fmoit.gov.ba. Zahvaljujemo na razumijevanju i saradnji.

Kontakt