Novosti
Istaknute novosti
Razvojna banka i FMOIT – Beskamatna linija za podršku sektoru turizma
Usvojena Uredba o Strateškoj procjeni utjecaja na okoliš
Regionalni dijalog o cirkularnoj bioekonomiji

U okviru OECD Programa za Jugoistočnu Evropu, predstavnici zemalja Zapadnog Balkana učestvovali su na Regionalnom dijalogu o cirkularnoj bioekonomiji, održanom 11. marta 2025. godine u OECD Trening centru za javno upravljanje u Caserti, Italija. Događaj je okupio predstavnike vlada, nevladinih organizacija, članica OECD-a i EU, s ciljem istraživanja ključne uloge cirkularne bioekonomije u procesu zelene tranzicije. U ime Federalnog ministarstva okoliša i turizma, učešće je uzeo Admir Karović, iz Sektora za upravljanje otpadom. Događaj je bio prilika za razmjenu iskustava i znanja između zemalja Zapadnog Balkana – Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Albanije i Kosova – te partnera iz OECD-a i EU.
Na skupu je istaknuta predanost Italije u jačanju saradnje sa zemljama Zapadnog Balkana, s posebnim fokusom na usklađivanje politika i regionalna partnerstva u promoviranju zelene tranzicije. Naglašena je i važnost intenziviranja napora za integraciju regiona u EU, uz ključnu ulogu kolektivnog djelovanja u ostvarivanju održivog rasta kroz cirkularnu bioekonomiju. OECD, uz podršku Vlade Italije, nastavlja pružati podršku u implementaciji regionalnih strategija za zelenu tranziciju, gradeći kapacitete i omogućavajući razmjenu najboljih praksi.

Ključni momenti Regionalnog dijaloga:
Razmjena znanja: Diskusije su se fokusirale na principe, inovacije i transformativni potencijal cirkularne bioekonomije u zelenoj tranziciji.
Politike i rješenja: Razmatrane su preporuke za unapređenje cirkularne upotrebe biomase u poljoprivredi, prehrambenim sistemima, bioindustrijskoj proizvodnji i inovacijama.
Regionalna saradnja: Podstaknuta su partnerstva između javnog i privatnog sektora u regiji, kao i s OECD partnerima, radi jačanja inicijativa cirkularne bioekonomije.
Praktično učenje: Studijska posjeta omogućila je uvid u uspješne primjere saradnje poslovnog sektora i akademske zajednice u EU i OECD zemljama.
Ovaj dijalog potvrdio je značaj zajedničkog rada na unapređenju održivih politika i prelasku na cirkularnu bioekonomiju na prostoru Zapadnog Balkana, pružajući inspiraciju i konkretne smjernice za buduće korake.