Novosti
Istaknute novosti
Razvojna banka i FMOIT – Beskamatna linija za podršku sektoru turizma
Usvojena Uredba o Strateškoj procjeni utjecaja na okoliš
Radionica za stručnjake za upravljanje otpadom u Beogradu

Predstavnici Federalnog ministarstva okoliša i turizma uzeli su učešće na regionalnoj radionici koja je održana 25. i 26. marta 2025. godine u Beogradu, u Srbiji. Radionica je okupila predstavnike institucija, privatnog sektora i stručnjake za upravljanje otpadom iz cijele regije. Cilj radionice bio je razmjena iskustava o sistemima ”Proširene odgovornosti proizvođača” (EPR), s fokusom na međusobno učenje, identifikaciju zajedničkih izazova i pronalaženje praktičnih rješenja za poboljšanje, ili uspostavu EPR modela koji podržavaju tranziciju ka kružnoj ekonomiji.
Tokom dva dana, učesnici su razgovarali o pravnim okvirima, izazovima implementacije i različitim modelima EPR sistema koji su već prisutni u regiji. Delegacije iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Albanije podijelile su iskustva u regulisanju ambalažnog otpada, e-otpada, guma i drugih posebnih tokova otpada. “Evropska unija nastavlja pružati podršku u razvoju moderne i održive kružne ekonomije. Ovakve radionice doprinose našim zajedničkim naporima,” izjavio je Antoine Avignon, menadžer programa za okoliš i klimatske promjene pri Delegaciji EU u Srbiji.
Radionicu je organizovao projekat EU4Green, koji provodi Agencija za okoliš Austrije (Umweltbundesamt), kao dio šire podrške Zelenoj agendi za Zapadni Balkan, gdje je kružna ekonomija jedan od ključnih prioriteta. Učesnici su također posjetili kompleks za upravljanje otpadom Beo Čista Energija u Vinči, jedan od najvećih infrastrukturnih ekoloških projekata u jugoistočnoj Evropi. Posjeta je uključivala obilazak postrojenja za proizvodnju energije iz otpada, pogona za tretman građevinskog i otpada, nove sanitarne deponije i sistema za obradu procjednih voda. Iako EPR sistemi igraju ključnu ulogu u smanjenju generisanja otpada i promovisanju reciklaže, adekvatna infrastruktura za tretman otpada ostaje od suštinskog značaja za pravilno zbrinjavanje otpada koji se ne može spriječiti ili ponovo iskoristiti – osiguravajući zaštitu okoliša i javnog zdravlja.

Radionica u Beogradu pokazala je da ekonomije u regiji dijele slične izazove – ali i spremnost na saradnju, učenje i prilagođavanje rješenja. Instrumenti poput ”Proširene odgovornosti proizvođača” postaju neophodni alati za smanjenje otpada, jačanje tržišta reciklaže i smanjenje pritiska na deponije. Projekat EU4Green nastavit će podržavati ekonomije Zapadnog Balkana u implementaciji Zelene agende, s posebnim fokusom na konkretne politike, strateške dokumente i jačanje institucionalnih i poslovnih kapaciteta – uz finansijsku podršku Evropske unije i dodatni doprinos Austrijske razvojne agencije (ADA).