Logo - Federalno Ministarstvo okoliša i turizma

Novosti

PRISUSTVO PREDSTAVNIKA FEDERALNOG MINISTARSTVA OKOLIŠA I TURIZMA NA SVJETSKOM FORUMU CIRKULARNE EKONOMIJE

pon, 29. apr. 2024.

U  okviru OECD Programa za Jugoistočnu Evropu zemlje regiona su uzele učešće na Svjetskom forumu cirkularne ekonomije koji je održan u periodu od 15.04.2024. godine do 18.04.2024. godine u Briselu.

Na svjetskom forumu cirkularne ekonomije učešće su uzeli predstavnici relevantnih institucija zemalja regiona: Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Albanija i Kosovo. Ispred Federalnog ministarstva okoliša i turizma učešće je uzeo Admir Karović, stručni savjetnik za prekogranični promet otpada u sektoru za upravljanje otpadom.

Istaknuta je posvećenost unapređenju zajedničkih nastojanja usmjerenih na podsticanje zelene tranzicije na Zapadnom Balkanu i drugim regionima relevantnim za inicijative OECD-a. U okviru regionalnog dijaloga istaknuta je podrška inicijativama za zelenu ekonomiju, uključujući i cirkularnu ekonomiju i veću uključenost privatnog sektora. Fokus je bio na unapređenju razmjene znanja o najnovijim trendovima u vezi sa temom industrijske simbioze, njenim uticajem na zelenu i cirkularnu tranziciju, kao i najboljim rješenjima iz zemalja članica EU i OECD-a. Prezentovani su osnovni zahtjevi za unapređenje industrijske simbioze što uključuje ispitivanje regulatornih standarda, integraciju simbioze unutar ekonomskih zona i uspostavljanje platformi ili centara za olakšavanje razmjene rezidualnih materijala između proizvođača i korisnika.

Pored prethodno pomenutog, naglašeno je da su srž cirkularne ekonomije: prevencija otpada, smanjenje otpada, ponovna upotreba, recikliranje i oporavak otpada. Sa agendom EU Zelenog sporazuma, kružna ekonomija postaje sve važnija u oblikovanju partnerstva EU sa ostalim zemljama. Tranzicija ka takvoj ekonomiji predstavlja izazove za uspostavljene lance vrijednosti, od snabdijevanja sirovinama, proizvodnje do recikliranja. Prelazak na kružnu ekonomiju uključuje redizajniranje roba i usluga tako da se proizvode i konzumiraju na način koji je nezagađujući, bez otpada, resursno efikasan i socijalno inkluzivan. Privrednici su ključni pokretači u tranziciji ka modelima kružne ekonomije. Povećana potrošnja sirovina i značajan nedostatak prirodnih resursa ističu da trenutni linearni ekonomski model više nije održiv. Priče o kružnim poslovnim modelima postaju još relevantnije.

Kroz panele na kojima su učešće uzeli predstavnici relevantnih zemalja regiona predstavljene su uspješne priče o poslovnim subjektima i privrednicima koji pokreću tranziciju ka kružnoj ekonomiji i stvaraju zelena radna mjesta, a sve to uz naglašavanje strategija za očuvanje prirodnih resursa. Predstavljeni su i izvještaji o stanju cirkularne ekonomije za svaku od prisutnih zemalja regiona, te su stalni predstavnici Albanije i Sjeverne Makedonije pri EU prezentovali Mape puta cirkularne ekonomije.

Kontaktirajte nas

Vaše mišljenje nam znači!

Ukoliko imate bilo kakav prijedlog ili primjedbu vezano za turizam ili okoliš, slobodno nas kontaktirajte.
email:
info@ministarstvo.ba
Telefon:
00387 123 456 8