Novosti
Istaknute novosti
Razvojna banka i FMOIT – Beskamatna linija za podršku sektoru turizma
Usvojena Uredba o Strateškoj procjeni utjecaja na okoliš
Pozder na sastanku o klizištu na Trebeviću – Klizište je zajednički problem, zajedno ga moramo rješavati
Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder učestvovala je na sastanku koji je organiziran povodom opasnosti od klizišta koje se nalazi na području opštine Istočni Stari Grad u entitetu RS, a koje prijeti naseljima u opštini Stari Grad, u Kantonu Sarajevo, zbog kojeg je naređena i evakuacija stanovništva iz ugroženih područja.
Domaćin sastanka je bio načelnik opštine Istočni Stari Grad Bojo Gašanović, a pored ministrice Pozder, na njemu su prisustvovali kantonalni premijer Nihad Uk, načelnik opštine Stari Grad Irfan Čengić, zamjenica predsjedavajućeg Skupštine KS Jelena Pekić, direktorica Zavoda za izgradnju Kantona Sarajevo Belma Barlov, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite KS Dženan Brkanić, te saradnici.
Ministrica Pozder je istakla da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma putem svojih predstavnika na Međuentitetskom tijelu za zaštitu životne sredine/okoliša, a koje funkcionira na razini dva entiteta, još u novembru 2023. godine iniciralo pitanje aktivnosti izvođenja radova u sklopu izgradnje kompleksa ”Trebević Hills” na Trebeviću, na području Republike Srpske. ”Urgirali smo u tom tijelu, jer smo dobili informaciju da postoji problem i jedan od zaključaka Međuentitetskog tijela da se napravi inspekcijski nadzor i da nam o njegovoj provedbi Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS dostavi zapisnik/informaciju. Od novembra 2023. pa do danas, ova tema je četiri puta bila na dnevnom redu Međuentitetskog tijela i mi smo o tome informisali vlasti u KS kada je problem dospio u fokus javnosti. Jasno da problem doponovanja otpadnog materijala u Bistrički potok sad eskalira i naše resorno ministarstvo kao po potrebi i ostale institucije Vlade FBiH su na raspolaganju da taj problem zajednički saniramo. Problem je zajednički, administrativne barijere moramo prevazići i zajednički moramo taj problem rješavati”, istakla je Pozder.
Na sastanku je dogovoren hodogram radnji koje institucije iz oba entiteta, kantona i opština trebaju poduzeti kako bi klizište počelo sanirati, od zabrane daljnjeg odlaganja materijala, uspostavljanju ograde, pa do osiguranja pristupnog puta, potrebi drenaže, geodetskog i geološkog monitoringa i kartiranje klizišta, radnji za rasterećenje padine, kako bi se otklonila opasnost i kako bi se stekli uslovi za siguran boravak stanovništva na ovom području. Svi prisutni su izrazili punu podršku zajedničkim aktivnostima, a potpuna sanacija klizišta bi trebala krenuti na proljeće. ”Važna je komunikacija, volja i odluka da se svako iz svojih nadležnosti dadne doprinos rješavanju ovog problema. U kontaktu sam s premijerom Nikšićem, Federalnom upravom za geodetske poslove, Federalnom upravom za civilnu zaštitu, tako da svi stojimo na raspolaganju i dat ćemo svoj doprinos”, zaključila je ministrica Pozder.