Novosti
Istaknute novosti
Razvojna banka i FMOIT – Beskamatna linija za podršku sektoru turizma
Usvojena Uredba o Strateškoj procjeni utjecaja na okoliš
Pozder na Ministarskoj konferenciji ”Izazovi prilagodbe klimatskim promjenama u jugoistočnoj Evropi” u Sloveniji

Federalna ministrica okoliša i turizma, Nasiha Pozder, prisustvuje Ministarskoj konferenciji ”Izazovi prilagodbe klimatskim promjenama u jugoistočnoj Evropi”, koja se održava na Brdu kod Kranja, u Sloveniji.
Ovom prilikom ministrica Pozder je imala bilateralne sastanke na visokom nivou, uključujući razgovore s ministrom za okoliš, klimu i energiju Slovenije, Bojanom Kumerom, kao i izvršnom direktoricom Evropske agencije za okoliš, Leenom Ylä-Mononen. U pratnji ministrice Pozder na konferenciji učestvuju i direktori entitetskih hidrometeoroloških zavoda. Susreti i razmjena iskustava na ovoj konferenciji pokazali su da je jačanje regionalne saradnje u oblasti klimatskih politika i prilagodbe nužno za budućnost regije, a na konferenciji, između ostalih, učestvuju i Celeste Saulo, generalna sekretarka Svjetske meteorološke organizacije, Marija Vučković ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Hrvatske, Damjan Ćulafić ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Crne Gore, kao i visoke zvanice iz Mađarske, Slovenije, Rumunije, Grčke, Albanije i Bugarske.

”Bosna i Hercegovina je svjesna ozbiljnosti klimatskih promjena i sve učestalijih ekstremnih vremenskih događaja koji uzrokuju ljudske i ogromne ekonomske gubitke. Na primjer, samo poplave iz 2014. godine izazvale su štete procijenjene na preko 2 milijarde eura, dok je ukupna šteta od klimatskih katastrofa u posljednjih 15 godina dostigla više od 3,5 milijarde eura. Naša država se suočava s ozbiljnim izazovima zbog nedostatka finansiranja, nedostatka kadra, a potrebno je modernizirati opremu što također iziskuje finansije. Mi očekujemo da ćemo i kroz međunarodne projekte osiguramo nova sredstva za unapređenje infrastrukture, ali ćemo i putem novog Zakona o klimi imati na umu osiguranje integracije klimatskih podataka u sve ključne razvojne politike zemlje. Zato je važno da smo dio regionalnih i evropskih procesa koji nam mogu pomoći u izazovima koje nose klimatske promjene”.

Na konferenciji je također istaknuto da klimatske promjene ne poznaju granice, a jugoistočna Evropa dijeli zajedničke ekosisteme, rijeke i klimatske rizike. Samo u posljednjih 15 godina, klimatske katastrofe prouzrokovale su gubitke od preko 3,5 milijarde eura. ”Procjene Svjetske banke kroz posljednji izvještaj o državnom klimatskom razvoju, upozoravaju da bi, bez pravovremenih ulaganja, klimatski povezane štete mogle smanjiti ekonomiju BiH za do 14% do 2050. godine. Stoga, naše ključne inicijative uključuju donošenje Zakona o klimi, ulaganja u ranu detekciju klimatskih katastrofa i jačanje regionalne saradnje, kako bismo osigurali održivu budućnost za BiH i širu regiju. Također, naša je odgovornost i obaveza kao političara da ubrzamo put BiH ka Evropskoj uniji, gdje se nadamo ne samo dostupnosti EU fondova za klimatsku otpornost i zelenu tranziciju, već i unapređenju regionalne saradnje kroz sistemski pristup rješavanju zajedničkih izazova. Klimatske promjene ne poznaju granice, i samo kroz sveobuhvatne, zajedničke i strateške mjere možemo osigurati bolju budućnost za naše građane”, zaključila je ministrica Pozder.
