Logo - Federalno Ministarstvo okoliša i turizma

Novosti

MINAMATSKA KONVENCIJA O ŽIVI

pon, 13. nov. 2023.

5. sastanak Konferencije stranaka Minamatske konvencije o živi (COP-5), Ženeva, Švicarska, od 30.10. do 04.11.2023.godine.

Minamatska konvencija o živi stupila je na snagu 16. oktobra 2017.godine. Ovom Konvencijom, skopljenom u okviru UNEP-a, utvrđuju se međunarodna pravila za saradnju i mjere za ograničavanje upotrebe žive i živinih spojeva. Istom se nastoje kontrolisati i smanjiti antropogene emisije žive i živinih spojeva u zrak, vodu i tlo.

Konvencijom se obuhvata cjelokupni životni vijek žive. Ona sadržava članove koji uključuju:

  • zabranu novih rudnika žive i ukidanje postojećih;
  • ograničenja u međunarodnoj trgovini živom;
  • mjere kontrole emisija i ispuštanja;
  • mjere zabrane proizvodnje, uvoza ili izvoza niza proizvoda kojima je dodana živa;
  • mjere za ukidanje i smanjivanje upotrebe žive u ključnim proizvodnim procesima;
  • mjere za postepeno ukidanje upotrebe zubnog amalgama;
  • mjere za smanjivanje emisija žive iz tradicionalnog rudarenja zlata i rudarenja zlata u malom opsegu, te
  • mjere kojima se osigurava ekološki ispravno međuskladištenje žive i živinih spojeva i ekološki ispravno upravlkanje otpadom koji sadrži živu.

Na održanom 5. sastanku Konferencije stranaka (COP-5) ostvaren je znatan napredak donošenjem 21 odluke o zaštiti zdravlja ljudi i okoliša od štetnih efekata žive.

Među donesenim odlukama sadržano je :

  • definiranje novih datuma postepenog ukidanjaproizvoda kojima je dodana živa (uključujući kozmetiku),
  • isticanje važnost proširenja učešća lokalnih zajednica u provođenju projekata i programa poduzetih u skladu s Konvencijom,
  • definisanje mjera na razvoju i provedbi nacionalnih akcijskih planova,
  • izmijena Priloga AKonvenciji novim datumima postepenog ukidanja određenih baterija, prekidača, releja i fluorescentnih sijalica,
  • postizanje dogovora o novom zahtjevu za unapređenje postepenog ukidanja zubnog amalgama, a od 2025. godine u kozmetici neće biti dopuštena živa.
  • izmjena Priloga B. Konvencije uz definisanje datuma postupnog ukidanja proizvodnje poliuretana, od 2025. godine, upotrebom katalizatora žive,.
  • definisanje tehničkih odluka koje obuhvataju donošenje smjernica za kontrolu ispuštanja žive na kopno i vodu, te zahtjev strankama da nastave ulagati napore u kontrolu emisija žive u atmosferu,
  • postizanje dogovora o ukupnoj koncentraciji žive od 15 mg/kg, kao prag za otpad kontaminiran živom ili živinim spojevima, pozivajući se na podnosene naučne i naučnostručne informacije o ovoj temi,
  • osnivanje grupe koja će nadzirati izradu prvog izvještaja kako bi se cijenila efikasnost Konvencije, na osnovu dogovorenih pokazatelja od kojih se većina bazira na nacionalnim formatima za izvještavanje,
  • zauzimanje za smanjenje uticaja žive kroz jačanje kapaciteta na nacionalnim nivoima, izradama studije o globalnim izvorima žive, njenoj trgovini, proizvodnji i upotrebi živinih spojeva,
  • preispitivanja finansijskog mehanizma Konvencije i donošenje odluke kojom se naglašava potreba za daljnjim jačanjem izgradnje kapaciteta, tehničke pomoći i prijenosa tehnologije, s posebnim naglaskom na alternativnim tehnologijama i zadovoljavanju posebnih potreba stranaka sa statusom zemalja u razvoju i stranaka s privredom u tranziciji.
  • jednoglasno usvajanje (od strane učesnika sa pravom glasa) akcijskog plana za rodnu ravnopravnost i digitalnu strategiju za usmjeravanje rada Sekretarijata konvecoije u nadolazećim godinama,
  • donošenje izmjena nacionalnog formata izvještavanja uz ažuriranje smjernica kako bi se bolje definisale neophodne mjere u cilju provođenja Konvencije bazrane na preporukamae Odbora za provedbu i usklađenost koje proizlaze iz prvih cjelovitih nacionalnih izvješća, koje je podnijelo 95 % stranaka.

Mnoštvo partnerskih organizacija i posmatrača istaknulo potrebu jačanje saradnje s Konvencijom. COP-5 je pozdravio priliku da Sekretarijat postane promatrač na sastancima konferencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama i pozdravio nedavno donošenje Globalnog okvira za kemikalije, zahtijevajući od Sekretarijata dalju saradnju s relevantnim tijelima u znak priznavanja zajedničke predanosti rješavanju hemijskih izazova i izazova povezanih s otpadom na širokoj političkoj razini.

Uzimajući u obzir da je nedavno donošenje Globalnog okvira za biološku raznolikost Kunming-Montreal bila velika prekretnica za svijet i Minamatsku konvenciju, COP-5 je potaknuo stranke da poduzmu niz koraka za unapređenje integriranog djelovanja u području smanjenja žive i biološke raznolikosti, te je pozvao Konferenciju stranaka Konvencije o biološkoj raznolikosti da razmotre dodatne pokazatelje, u okviru cilja 7., kako bi se istim obuhvatile vrlo opasne kemikalije i živa.

U ime Bosne i Hercegovine na 5. sastanku Konferencije stranaka Minamatske konvencije o živi učestvovali su gosp. Mirza Hujić, Pomoćnik ministra, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, g-đa Azra Rogović-Grubić, Fokal point za Minamata konvenciju, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, g-đa Džejna Milaković-Ramadani, operativni Fokal point ispred Republike Srpske i g-đa Almira Kapetanović, operativni Fokal point ispred Federacije BiH.

Bosna i Hercegovina je imala ulogu posmatrača, uz mogućnost učešća i prezentiranja napretka, u postupku ratifikacije Minamata konvencije, kroz urađen dokumenat Početne procjene stanja žive za BiH koji je preduslov za pokretanje postupka pristupanja Konvenciji.

U bilateralnom dijelu obavljen je razgovor sa g-đom Monikom Stankijević, Izvršnim Sekretarom Konvencije oko dinamike aktivnosti BiH na procesu ratifikacije.

Kontaktirajte nas

Vaše mišljenje nam znači!

Ukoliko imate bilo kakav prijedlog ili primjedbu vezano za turizam ili okoliš, slobodno nas kontaktirajte.
email:
info@ministarstvo.ba
Telefon:
00387 123 456 8