Novosti
Istaknute novosti
Razvojna banka i FMOIT – Beskamatna linija za podršku sektoru turizma
Usvojena Uredba o Strateškoj procjeni utjecaja na okoliš
JAVNI POZIV za izbor najboljih kandidata iz javnog i privatnog sektora u Federaciji Bosne i Hercegovine za pristupanje procesu akreditacije za direktan pristup Zelenom klimatskom fondu (GCF-u)

Projekat „Jačanje kapaciteta Bosne i Hercegovine za efektivnu saradnju sa Zelenim klimatskim fondom“, koji se finansira iz sredstava Zelenog klimatskog fonda (GCF), a implementira od strane Organizacija za hranu i poljoprivredu – FAO, kao akreditovane GCF agencije, za cilj ima unapređenje institucionalnih kapaciteta vezanih za saradnju sa GCF, uspostavljanje koordinacije i procedura odobravanja, kreiranje strateškog okvira za upravljanje investicijama, kao i sveobuhvatnog sistema praćenja finansiranja u oblasti klimatskih promjena. U okviru ovog projekta realizuje se aktivnost provođenja procedure identifikovanja i selekcije kandidata za Direktni pristup sredstvima Zelenog klimatskog fonda (GCF-u). S tim u vezi
Federalno ministarstvo okoliša i turizma
objavljuje
JAVNI POZIV
za izbor najboljih kandidata iz javnog i privatnog sektora u Federaciji Bosne i Hercegovine za pristupanje procesu akreditacije za direktan pristup Zelenom klimatskom fondu (GCF-u)(u daljnjem tekstu “Poziv”).
Poziv ima za cilj da se formira lista institucija iz javnog ili privatnog sektora iz Federaciji Bosne i Hercegovine, koji su zainteresovani da se akredituju za direktni pristup Zelenom klimatskom fondu, čime bi stekli mogućnost da direktno apliciraju sa projektnim prijedlozima prema Zelenom klimatskom fondu, kao i da samostalno vrše implementaciju projekata. Sve institucije iz Federacije Bosne i Hercegovine, na kantonalnom, općinskom/lokalnom nivou, uključujući fondove, agencije, akademske institucije, javne i privatne kompanije, komercijalne banke, organizacije civilnog društva i sva druga pravna lica i subjekti su podobni za prijavljivanje.
Selekcija i rangiranje kandidata će se vršiti u skladu sa utvrđenim kriterijumima i spremnosti institucije za proces akreditacije kod GCF-a. Lista najboljih kandidata će se utvrditi na nivou Bosne i Hercegovine u saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, koje ima ulogu Nadležnog imenovanog tijela za saradnju sa GCF-om (National Designated Authority – NDA) u BiH, kao i sa Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske i Odjeljenjem za prostorno planiranje u Vladi Brčko Distrikta. Konačnu odluku o nominaciji za proces akreditacije donijeće Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine koje ima ulogu Nadležnog imenovanog tijelo za saradnju sa GCF-om (NDA) u BiH.
Poziv je otvoren 10 dana od dana objave, a prijave se dostavljaju na e-mail adresu: fmoit@fmoit.gov.ba
Zainteresovani subjekti mogu preuzeti formulare za prijavu: Upitnik za ocjenu kandidata i 2) Portfolio Projekata iz oblasti klimatskih promjena.
Tabela 1: Podaci o instituciji i e-mail adresa:
NAZIV INSTITUCIJE | KONTAKT INFORMACIJE | |
Federalno ministarstvo okoliša i turizma | Internet stranica : www.fmoit.gov.baEmail: fmoit@fmoit.gov.ba |
Dodatne informacije o Zelenom klimatskom fondu i procesu akreditacije
1. Šta je Zeleni klimatski fond (GCF)?
Zeleni klimatski fond (GCF) je najveći globalni fond na svijetu posvećen podršci državama u razvoju u borbi s klimatskim promjenama. GCF je operativni subjekt Finanijskog mehanizma Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (UNFCCC) i stoga je vođen i odgovoran prema načelima iz Konvencije. GCF ima za cilj da podrži zemlje u razvoju da dostignu njihovo Nacionalno opredjeljene kontribucije (NDC) kako bi angažovale finansijske resurse radi promocije promjene paradigme prema niskougljeničnom i klimatski otpornom razvoju, pružajući podršku državama u razvoju da ograniče ili umanje emisije gasova sa efektom staklene bašte (umanjenje) i da se prilagode na uticaje klimatskih promjena (adaptacija). Za više informacija posjetiti zvaničnu GCF internet stranicu: https://www.greenclimate.fund/home.
- Šta su Akreditovani entiteti?
Akreditovani entiteti (AE) su institucije ili organizacije koje se akredituju pri GCF-u kroz postupak akreditacije (putem procjene). Akreditacija definiše način na koji subjekt može pristupiti i koristiti GCF resurse (obim akreditacije, vrijednost projekata, modalitet finansiranja – npr. upravljanje projektima, dodjela grantova, pozajmice, mješanje finansijskih sredstava, itd.) i nivoe rizika za okoliš i društvo. AE su suštinski dio GCF poslovnog modela, imajući u vidu da samo AE mogu podnijeti prijedlog za finansiranje na ocjenu i odobrenje GCF-u i da vrše nadzor i praćenje nad upravljanjem i implementacijom projekata i programa, koji su odboreni i finansirani od strane GCF-a. Postoje dva glavna modaliteta akreditacije – akreditacija Entiteta za direktan pristup (DAE) i akreditacija Entiteta za međunarodni pristup (IAEs). Predmet podrške ovog Programa spremnosti targetira DAE.
- Šta su Entiteti Direktnog Pristupa?
Entiteti Direktnog Pristupa (DAE) su subjekti akreditovani u ovom obliku pristupu sredstvima GCF-a, a to mogu biti domaći, regionalni, međunarodni subjekti iz privatnog ili javnog sektora, uključujući i neprofitne organizacije. DAE mogu biti ministarstva ili vladine agencije, klimatski fondovi, razvojne banke, komercijalne banke ili druge finansijske institucije, privatne fondacije i nevladine organizacije. Svi potencijalni DAE kandidati moraju dobiti Pismo nominacije od strane NDA – Nadležnog imenovanog tijela za saradnju sa GCF-om u BiH.
- Šta podrazumijeva DAE proces nominacije?
Proces nominacije podrazumijeva identifikovanje, ocjenu i prioritizaciju kandidata direktnog pristupa. Ova faza se provodi putem ocjene i bodovanja Upitnika o ocjeni kandidata. Kao rezultat ovog procesa formira se lista užeg izbora subjekata, koji potencijalno mogu dobiti podršku kroz tzv. Analizu praznina (GAP analysis) i koji potencijalno mogu dobiti Pismo nominacije od strane NDA. Izbor kandidata DAE se vrši popunjavanjem i podnošenjem prijavnih formulara:
Ovaj upitnik se sastoji od otvorenih pitanja i pitanja sa više ponuđenih odgovora, u cilju razumijevanja načina na koji kandidat funkcioniše, glavne oblasti i aktivnosti kandidata i da se prikupe podaci o operacijama, standardima, principima, procedurama i drugim korisnim informacijama. Upitnik se sastoji od osam odjeljaka, od kojih je sedam predmet bodovanja od strane ocjenjivača.
Kako bi se razumjelo iskustvo kandidata u pogledu pripreme i implementacije projekata/programa u oblasti klimatskih promjena (umanjenje i/ili adaptacija), potencijalni DAE kandidati treba da popune upitnik o Portfoliju projekata za period od prethodne 3 godine, pružajući detaljne informacije o vrsti projekata koje su implementirali, o plasiranim finansijskim sredstvima, oblasti realizacije, kategorijama rizika za okoliš i društvo, između ostalih informacija.
- Na koji način se može dobiti podrška za popunjavanje formulara za prijavu?
Prilikom popunjavanja prijavnih formulara, u slučaju nejasnoća ili pitanja u vezi sa davanjem odgovora na upitnik, subjekti mogu kontaktirati u predviđenom roku putem e-maila adrese iz Tabele 1 ovog poziva.