Logo - Federalno Ministarstvo okoliša i turizma

Novosti

FMOIT na Regionalnoj konferenciji “Ljudska prava i okoliš u Jugoistočnoj Evropi”

sub, 23. nov. 2024.

Vijeće Evrope je organiziralo Regionalnu konferenciju “Ljudska prava i okoliš u jugoistočnoj Europi”, a koja se 17. i 18. oktobra 2024. godine održala u Budvi (Crna Gora).

Na ovoj konferenciji učešće je uzelo više od 60 predstavnika iz zemalja Evrope, s naglaskom na zemlje Jugoistočne Evrope, kao i predstavnici međunarodnih organizacija. Među učesnicima iz Bosne i Hercegovine, bila je i predstavnica Federalnog ministarstva okoliša i turizma, Emina Karjašević, stručna savjetnica za upravne i pravne odluke.

Konferenciju koju su otvorile Snežana Armenko, predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Lilja Gretarsdottir, šefica Odjeljenja za programe suradnje Vijeća Evrope i Biljana Sladojević Milatović, koordinatorica projekta, također iz Vijeća Evrope. Na temu ljudska prava i okoliš, a u vezi s aktuelnim trendovima te povezivanju ljudskih prava i zaštite okoliša kroz mehanizme i pristup Evropskom sudu za ljudska prava i Međunarodnom sudu za ljudska prava i mehanizmima Ujedinjenih nacija govorili su David Boyd, bivši specijalni izaslanik UN-a za ljudska prava i okoliš, Natalia Kobylarz, viša pravnica, Evropskog suda za ljudska prava i Igor Gryshko iz Kancelarije Visokog komesara UN-a za ljudska prava.

Izvjestioci su se najviše bazirali na propise Evropske konvencije o ljudskim pravima kojom su obuhvaćeni svi mehanizmi zaštite ljudskih prava u Evropi, a koji se odnose se na pravo na život, na imovinu, pravo na zdrav okoliš, pravo na pristup pravdi, učešće u javnim konsultacijama i sl. Također, s obzirom na stanovište Evropskog suda za ljudska prava da oštećena strana u postupku zaštite svojih prava iz Konvencije može biti samo fizičko lice, ne udruženje, ideja je u budućnosti omogući udruženjima i nevladinim organizacijama da mogu biti podnosioci tužbi i učesnici u postupcima za zaštitu ljudskih prava i okoliša. U ime Sekretarijata Arhuške konvencije, izvjestilac je bila Fiona Marshall koja je govorila o interkonekciji i mehanizmima Arhuške konvencije sa ljudskim pravima i okolišu.

Na temu suštinska ljudska prava u oblasti okoliša (fokusirajući se, između ostalog, na urbani razvoj, zaštićena područja, zagađenje: rudarstvo i tešku industriju, hidroenergiju) govorili su već spomenuti Natalia Kobylarz i Igor Gryshko, kao i Jędrzej Klatka, advokat iz Poljske i Fatima Mrdović, sudija Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine koja je govorila je o sudskoj praksi u našoj zemlji te veoma dugim procesima gdje u velikom broju slučajeva, kada je naprimjer utužena okolinska dozvola koja važi pet godina, ista istekne prije nego li se riješi sudski spor. Neke slučajeve iz sudske prakse obuhvatila je u nedavno objavljenoj publikaciji „Sudska praksa u okolišu“.

O proceduralno-pravnoj praksi u oblasti zaštite okoliša (pristup informacijama, učešće, pristup pravdi i zaštita), kao i o promociji alata Vijeća Evrope u unapređenju zaštite okoliša govorili su Natalia Kobylarz, Fiona Marshall, Sergey Dikman, Konrad Vossen i Sokol Ngresi. Održane su i diskusije na temu:

– Primjena međunarodnih i evropskih standarda zaštite okoliša u civilnom kontekstu: izazovi i mogući pravci;

– Primjena međunarodnih i evropskih standarda zaštite okoliša u krivičnom kontekstu: izazovi i mogući pravci;

– Pristup pravdi u pitanjima zaštite okoliša: izazovi i mogući pravci.

Konferenciju je zatvorila Lilja Gretarsdottir, šefica Odjela za programe suradnje Vijeća Europe, koja je istakla da u svom radu i sudskoj praksi možemo primjenjivati Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, Evropsku socijalnu povelju, Konvenciju iz Berna, Konvenciju o pejzažu i Arhušku konvenciju.

Ovo je bio koristan događaj, posebno je bilo važno čuti iskustva iz zemalja regiona iz regiona i razmijeniti dobre prakse te je važno pratiti aktuelne trendove.

Kontaktirajte nas

Vaše mišljenje nam znači!

Ukoliko imate bilo kakav prijedlog ili primjedbu vezano za turizam ili okoliš, slobodno nas kontaktirajte.
email:
info@ministarstvo.ba
Telefon:
00387 123 456 8