Logo - Federalno Ministarstvo okoliša i turizma

Novosti

FMOIT na Regionalnoj konferenciji “Ljudska prava i okoliš u Jugoistočnoj Evropi”

sub, 23. nov. 2024.

Vijeće Evrope je organiziralo Regionalnu konferenciju “Ljudska prava i okoliš u jugoistočnoj Europi”, a koja se 17. i 18. oktobra 2024. godine održala u Budvi (Crna Gora).

Na ovoj konferenciji učešće je uzelo više od 60 predstavnika iz zemalja Evrope, s naglaskom na zemlje Jugoistočne Evrope, kao i predstavnici međunarodnih organizacija. Među učesnicima iz Bosne i Hercegovine, bila je i predstavnica Federalnog ministarstva okoliša i turizma, Emina Karjašević, stručna savjetnica za upravne i pravne odluke.

Konferenciju koju su otvorile Snežana Armenko, predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Lilja Gretarsdottir, šefica Odjeljenja za programe suradnje Vijeća Evrope i Biljana Sladojević Milatović, koordinatorica projekta, također iz Vijeća Evrope. Na temu ljudska prava i okoliš, a u vezi s aktuelnim trendovima te povezivanju ljudskih prava i zaštite okoliša kroz mehanizme i pristup Evropskom sudu za ljudska prava i Međunarodnom sudu za ljudska prava i mehanizmima Ujedinjenih nacija govorili su David Boyd, bivši specijalni izaslanik UN-a za ljudska prava i okoliš, Natalia Kobylarz, viša pravnica, Evropskog suda za ljudska prava i Igor Gryshko iz Kancelarije Visokog komesara UN-a za ljudska prava.

Izvjestioci su se najviše bazirali na propise Evropske konvencije o ljudskim pravima kojom su obuhvaćeni svi mehanizmi zaštite ljudskih prava u Evropi, a koji se odnose se na pravo na život, na imovinu, pravo na zdrav okoliš, pravo na pristup pravdi, učešće u javnim konsultacijama i sl. Također, s obzirom na stanovište Evropskog suda za ljudska prava da oštećena strana u postupku zaštite svojih prava iz Konvencije može biti samo fizičko lice, ne udruženje, ideja je u budućnosti omogući udruženjima i nevladinim organizacijama da mogu biti podnosioci tužbi i učesnici u postupcima za zaštitu ljudskih prava i okoliša. U ime Sekretarijata Arhuške konvencije, izvjestilac je bila Fiona Marshall koja je govorila o interkonekciji i mehanizmima Arhuške konvencije sa ljudskim pravima i okolišu.

Na temu suštinska ljudska prava u oblasti okoliša (fokusirajući se, između ostalog, na urbani razvoj, zaštićena područja, zagađenje: rudarstvo i tešku industriju, hidroenergiju) govorili su već spomenuti Natalia Kobylarz i Igor Gryshko, kao i Jędrzej Klatka, advokat iz Poljske i Fatima Mrdović, sudija Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine koja je govorila je o sudskoj praksi u našoj zemlji te veoma dugim procesima gdje u velikom broju slučajeva, kada je naprimjer utužena okolinska dozvola koja važi pet godina, ista istekne prije nego li se riješi sudski spor. Neke slučajeve iz sudske prakse obuhvatila je u nedavno objavljenoj publikaciji „Sudska praksa u okolišu“.

O proceduralno-pravnoj praksi u oblasti zaštite okoliša (pristup informacijama, učešće, pristup pravdi i zaštita), kao i o promociji alata Vijeća Evrope u unapređenju zaštite okoliša govorili su Natalia Kobylarz, Fiona Marshall, Sergey Dikman, Konrad Vossen i Sokol Ngresi. Održane su i diskusije na temu:

– Primjena međunarodnih i evropskih standarda zaštite okoliša u civilnom kontekstu: izazovi i mogući pravci;

– Primjena međunarodnih i evropskih standarda zaštite okoliša u krivičnom kontekstu: izazovi i mogući pravci;

– Pristup pravdi u pitanjima zaštite okoliša: izazovi i mogući pravci.

Konferenciju je zatvorila Lilja Gretarsdottir, šefica Odjela za programe suradnje Vijeća Europe, koja je istakla da u svom radu i sudskoj praksi možemo primjenjivati Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, Evropsku socijalnu povelju, Konvenciju iz Berna, Konvenciju o pejzažu i Arhušku konvenciju.

Ovo je bio koristan događaj, posebno je bilo važno čuti iskustva iz zemalja regiona iz regiona i razmijeniti dobre prakse te je važno pratiti aktuelne trendove.

Obavijest!

Nova web-stranica Federalnog ministarstva okoliša i turizma je u testnoj fazi rada.

Ukoliko imate sugestije, primjedbe ili prijedloge, molimo da pošaljete na naš e-mail: fmoit@fmoit.gov.ba. Zahvaljujemo na razumijevanju i saradnji.

Kontakt