Uspostavljanje procesa za uvođenje specifičnih oblika zaštite prirode u FBiH

Uspostavljanje procesa za uvođenje specifičnih oblika zaštite prirode u FBiH

Uto, 07. Jan. 2025.


Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je usvojila zaključak kojim se prihvata informacija Federalnog ministarstva okoliša i turizma o provedenim aktivnostima izrade prijedloga Projektnog zadatka ''Uspostavljanje procesa za uvođenje specifičnih oblika zaštite prirode u Federaciji Bosne i Hercegovine kroz razvoj i implementaciju drugih efektivnih mjera očuvanja za određena područja – OECM'', a u cilju ispunjavanja obaveze prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o biološkoj raznolikosti.

U cilju povećanja zaštićene teritorije Federacije Bosne i Hercegovine, Vlada je na prijedlog Federalnog ministarstva okoliša i turizma imenovala Interresorni stručni tim čiji zadatak je da pripremi prijedlog projektnog zadatka na osnovu kojeg bi se realizirao projekat kojim bi se ispunjavale obaveze prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o biološkoj raznolikosti koji se odnose na Cilj 3. Kunming-Montreal globalnog okvira za biodiverzitet.

U projektnom zadatku su definisane aktivnosti za dostizanje najboljeg rješenja u povećanju procenta zaštite kopnenih područja i ispunjavanja naših međunarodnih obaveza prema globalnom okviru za biodiverzitet. Prema Federalnoj strategiji zaštite okoliša (2022 – 2032. godina), koja obuhvata tematsku oblast biološke raznolikosti i zaštite prirode, ukupna površina zaštićenih područja u FBiH je nedovoljna u odnosu na izuzetno visoke vrijednosti prirode. Prema Informacionom sistemu zaštite prirode FBiH, a prema podacima Federalnog ministarstva okoliša i turizma, trenutno je zaštićeno cca. 4.5% (104,770.65 hektara) teritorije Federacije BiH, dok Strategija EU o biološkoj raznolikosti za 2030. godinu planira da bar 30% kopnenih i 30% vodenih ekosistema treba biti zaštićeno (a po 10% strogo zaštićeno).

Shodno tome, Federalno ministarstvo okoliša i turizma je zajedno sa Federalnim ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva započelo aktivnosti u ispunjavanju Cilja 3 Globalnog okvira za biodiverzitet i povećavanja procenta zaštite kopnenih područja kroz druge učinkovite mjere očuvanja za pojedina područja (OECM) koristeći šumske ekosisteme Bosne i Hercegovine. Ovom inicijativom se nastoji započeti proces dostizanja traženog procenta zaštite kopnenih ekosistema. Javnim šumama u Federaciji BiH gospodare javna preduzeća šumarstva, koja u najvećem broju slučajeva posjeduju FSC (eng: Forest Stewardship Council) certifikate o održivom gospodarenju šumskim resursima. FSC certifikate izdaju neovisna strana tijela za certificiranje i oni predstavljaju međunarodno priznanje za održivo gospodarenje šumama u skladu sa FSC standardima (10 FSC Principa i veći broj Kriterija). U kontekstu postojanja značajnog lokalnog kapaciteta i iskustva u procesu certificiranja šuma, važno je istaknuti da je BiH prva država u regionu Zapadnog Balkana koja od 2019. godine ima usvojene FSC standarde na nivou BiH, prihvaćene od strane FSC-a, i kreirane od strane Radne grupa za razvoj FSC standarda.