Sjednica Međuvladine naučno-političke platforme za biodiverzitet i usluge ekosistema (IPBES) u Namibiji

Sjednica Međuvladine naučno-političke platforme za biodiverzitet i usluge ekosistema (IPBES) u Namibiji

Čet, 12. Dec. 2024.


Međuvladina naučno-politička platforma za biodiverzitet i usluge ekosistema (IPBES) osnovana je 2012. godine kao neovisno tijelo koje povezuje nauku i politiku u oblasti biodiverziteta. Platforma danas okuplja 143 zemlje, uključujući Bosnu i Hercegovinu, koja je članica od samog početka.

Jedanaesta sjednica IPBES-a održava se od 10. do 16. decembra 2024. godine u Vindhuku, Namibija, uz podršku Vlade Namibije. Sjednica će okupiti međunarodne stručnjake i predstavnike zemalja članica kako bi razmotrili ključna pitanja biodiverziteta, uključujući napredak u implementaciji radnog programa do 2030. godine.

Program jedanaeste sjednice Međuvladine naučno-političke platforme za biodiverzitet i usluge ekosistema obuhvata:

  • Tematske procjene o međusobnim povezanostima biodiverziteta, vode, hrane i zdravlja (Nexxus procjena), kao i procjenu uzroka gubitka biodiverziteta te opcije za postizanje transformativnih promjena i Vizije za biodiverzitet do 2050. godine;
  • Izradu okvira za drugu globalnu procjenu biodiverziteta i ekosistemskih usluga, koja će pružiti nove uvide u stanje biološke raznolikosti na globalnom nivou;
  • Razmatranje saradnje s Međuvladinim panelom za klimatske promjene (IPCC) u cilju integrisanja podataka o klimatskim promjenama u procjene biodiverziteta;
  • Unapređenje kapaciteta, jačanje naučnih temelja i podršku politikama koje osiguravaju efikasnu zaštitu biodiverziteta.

Također, sjednica će razmatrati finansijske i institucionalne aspekte rada Platforme, uključujući usvajanje odluka o budućem radu i unapređenju efikasnosti.

IPBES ima ključnu ulogu u procjeni globalnog stanja biodiverziteta, ekosistema i njihovih usluga koje su od vitalnog značaja za društvo. Kroz ove procjene, jača se uloga nauke u procesu donošenja političkih odluka, omogućavajući donošenje informisanih odluka koje podstiču očuvanje biološke raznolikosti, njeno održivo korištenje i odgovorno upravljanje prirodnim resursima. Poseban fokus IPBES-a je na integraciji kulturnih i tradicionalnih vrijednosti u procjene, uz aktivno uključivanje lokalnih zajednica, autohtonih naroda, žena i mladih. Ovaj pristup osigurava da naučna saznanja budu dostupna u obliku prilagođenom kreatorima politika, dok se istovremeno identifikuju alati i metodologije relevantne za politike i praksu.

Do sada je održano deset uspješnih IPBES sjednica na kojima je Bosna i Hercegovina aktivno učestvovala. Ove godine, na jedanaestoj IPBES sjednici, delegaciju Bosne i Hercegovine predstavljaju: Mehmed Cero, pomoćnik ministra za sektor okoliša Federalnog ministarstva okoliša i turizma i nacionalna fokalna tačka za IPBES u BiH, prof. dr. Hamid Čustović, član IPBES biroa i prof. dr. Milan Mataruga, član IPBES multidisciplinarnog ekspertnog panela. Bosna i Hercegovina, kao aktivna članica IPBES-a, nastavit će doprinositi ovim procesima, uz naglasak na jačanju naučno-političke saradnje i razvoju nacionalnih kapaciteta za očuvanje biodiverziteta.