Logo - Federalno Ministarstvo okoliša i turizma

Novosti

Nastavljaju se aktivnosti na konsultaciji sa lokalnim zajednicama u vezi Trgovske gore

sri, 23. apr. 2025.

Održani sastanci u Cazinu i Velikoj Kladuši!

Kroz Inicijativu “Partnerstvo za Unu” kojoj je pristupilo svih osam općina Unsko sanskog kantona, u organizaciji Federalnog ministarstva okoliša i turizma i Ministarstva  građenja, prostornog uređenja  i zaštitu okoliša USK,  a koja se odnosi na zaštitu rijeke Une i pružanje podrške u naporima da se zaustavi izgradnja skladišta i eventualno odlagališta na Trgovskoj gori, predstavnici Ekspertskog tima su nastavili obilazak općina USK, te su nakon Bihaća i Bosanske Krupe održani  okrugli stolovi u prisustvu velikog broja okupljenih općinskih vijećnika, nevladinog sektora i ostalih građana u Cazinu i Velikoj Kladuši na temu: „Trgovska gora nije prihvatljiva lokacija za izgradnju odlagališta nuklearnog otpada“.

Skupove su podržali načelnici općine Cazin Nermin Ogrešević i načelnik općine Velika Kladuša Boris Horvat. Podršku skupu je dao i ministar za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Unsko-sanskog kantona Almir Imširović.

Općinski načelnik Boris Horvat, uoči početka skupa, održao je sastanak s predstavnicima institucija koje su aktivno uključene u proces dokazivanja neprihvatljivosti planirane lokacije, te izrazio punu podršku inicijativama koje za cilj imaju zaštitu stanovništva i prirodnog bogatstva ovog kraja.

Cilj okruglog stola bio je ukazati na štetnost i potencijalnu opasnost od izgradnje odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, na samoj granici sa Bosnom i Hercegovinom.

Učesnici su iznijeli niz argumenata zasnovanih na naučnim analizama, okolišnim procjenama i legislativnom okviru, jasno poručivši da je ovaj projekat Republike Hrvatske neprihvatljiv s aspekta sigurnosti, zdravlja ljudi i zaštite okoliša.

Ministar za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Unsko-sanskog kantona Almir Imširović naglasio je ozbiljnost problema, ističući da se radi o zajedničkom nastupu cijele države. “Federacija BiH i Republika Srpska po ovom pitanju stoje rame uz rame. Uključeni su eksperti sa svih nivoa, koji su izradili brojne analize. Nuklearno odlagalište u blizini rijeke Une i naselja Novi Grad predstavlja potencijalnu prijetnju po zdravlje građana, zbog moguće kontaminacije tla i podzemnih voda”, upozorio je Imširović.

Mario Crnković iz ekspertskog tima i član organizacije Green Team iz Novog Grada podsjetio je da borba protiv ovog projekta traje već četvrt stoljeća je istakao da je pozitivno što konačno imamo jedinstvo institucija BiH. Ova borba nije protiv Hrvatske kao države, već protiv pogubnih ideja pojedinaca. Krajina se često osjeća zaboravljenom, ali ovdje imamo znak nade i zajedničke odgovornosti, kazao je Crnković.

Na skupu je učestvovao i Emir Dizdarević iz Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost, koja prati primjenu međunarodnih standarda u ovom domenu. ”Naš zadatak je da zahtijevamo od Republike Hrvatske provođenje svih zakonom propisanih analiza; od studija utjecaja na okolinu, do sigurnosnih procjena za redovne i vanredne situacije. Lokalne zajednice moraju biti informisane i uključene u donošenje odluka o objektima ovakvog značaja”, izjavio je Dizdarević.

Sabina Šahman Salihbegović je obavijestila sve učesnike o aktivnostima koje sprovodi Vlada Federacije BiH i Federalno ministarstvo okoliša i turizma, koje je i nosilac Inicijative “Partnerstvo za Unu”, kao i koordinator Projektnog tima na nivou Federacije, koji radi na istraživanjima šireg područja Trgovske gore. Naglasila je da ovo istraživanje i zajedničke aktivnosti timova federalnih zavoda su od izuzetnog značaja i doprinijele su pokretanju i drugih zajedničkih projekata, a dobijeni rezultati će služiti i za buduće aktivnosti na polju klimatskih promjena, te da se radi o izuzetnom timu stručnjaka.

O tehničkom pristupu i naučnim metodama govorio je dr. Dženan Vukotić, direktor Federalnog zavoda za agropedologiju, koji sa svojim timom radi na određivanju tzv. nultog stanja tla u krugu od 10, 20 i 30 kilometara od Trgovske gore. Vukotić je naglasio da Zavod za agropedologiju uzima uzorke tla kako bi dobili referentnu tačku, te u slučaju  potencijalne  kontaminacije, imamo podatke o nultom stanju i moći ćemo precizno dokazati razmjere štete.

Pored spomenutih predstavnika na skupovima su učestvovali i Borislav Bojić, savjetnik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Mersija Talić, Ministarstvo za građenje i zastitu okoline USK,  Damir Behlulović – Zavod za agropedologiju FBiH, Alfred Vidic i Din Avdispahić, Zavod za javno zdravstvo FBiH. Takođe, Biotehnički fakultet Bihać je prisutan na svim sastancima sa profesoricom Jasminom Ibrahimpašić i profesorom Halidom Makićem. Fakultet je u toku 2024. godine organizovao Konferenciju na temu Trgvske gore, a u pripremi su naučne Konferencije u Bihaću i Banja Luci, koja će predstaviti naučne radove sa dokazima o neprihvatljivosti gradnje ovog Centra.

Svi učesnici Okruglog stola složili su se da je Trgovska gora potpuno neprihvatljiva lokacija za odlaganje nuklearnog otpada, te da bi realizacija tog projekta predstavljala potencijalnu prijetnju zdravlju i sigurnosti građana Bosne i Hercegovine, kao i očuvanju prirodnih resursa rijeke Une i šire regije.

Unsko-sanski kanton je poslao poruku sa ovih skupova da Trgovska gora ne smije postati nuklearna prijetnja na vratima Bosne i Hercegovine, da je potrebno očuvati dobrosusjedske odnose sa Republikom Hrvatskom tako što nećemo dozvoliti bilo kakvo ugrožavanje okoliša jedni drugima, a time i zdravlja stanovnika na prekograničnom području. Potrebno je da slušamo i uvažamo mišljenja lokalnih zajednica svojih susjeda

Kontaktirajte nas

Vaše mišljenje nam znači!

Ukoliko imate bilo kakav prijedlog ili primjedbu vezano za turizam ili okoliš, slobodno nas kontaktirajte.
email:
info@ministarstvo.ba
Telefon:
00387 123 456 8

Obavijest!

Nova web-stranica Federalnog ministarstva okoliša i turizma je u testnoj fazi rada.

Ukoliko imate sugestije, primjedbe ili prijedloge, molimo da pošaljete na naš e-mail: fmoit@fmoit.gov.ba. Zahvaljujemo na razumijevanju i saradnji.

Kontakt